Mini tokarka modelarska cnc (projekt)

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
jonatan21
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 46
Rejestracja: 09 sty 2010, 22:45
Lokalizacja: Lędziny

Mini tokarka modelarska cnc (projekt)

#1

Post napisał: jonatan21 » 08 maja 2010, 20:28

Witam!
Pod koniec maja chciałbym zakupić już prowadnice, łożyska i śruby trapezowe do mini tokarki.
Szperając na forum natrafiłem na tokareczkę Pana mareks68, a konkretnie https://www.cnc.info.pl/album_personal. ... SC&start=0 . Projektuję podobną, tylko troszkę większe wymiary. Konkrety:
- wałki prowadzące fi16 2x 25cm ( na oś "poprzeczną") + łożyska
- wałki prowadzące fi20 2x 60cm ( na oś "wzdłuż ) + łożyska
- gwint trapezowy 14 x 4 na dwie osie
- UCHWYT TOKARSKI 4 SZCZĘKOWY 80 MM z alledrogo
- konstrukcja ( rama ) wiadomo, ze stali
Silniki krokowe i sterowniki już mam ( sterowniki do polutowania tylko już ), do tego jeszcze muszę wybrać między stalowym a aluminiowym suportem. Nie wiem czy aluminiowa konstrukcja będzie wystarczająco sztywna do toczenia w metalach kolorowych i stali. Czy stalowe elementy będą droższe od aluminiowych ( docinane na odpowiednie rozmiary ) ? Jaki silnik mogę tam zastosować ( moc )?
PS: Zapytam jeszcze doświadczonych o sens budowania tego projektu. Na alledrogo jest najtańsza tokareczka mała za 1500zł

Myśle że ta tokareczka kosztowałaby mnie 800 - 1000 zł ale to tylko moje przemyślenia,

nie mam dużego doświadczenia więc dlatego pytam Was :wink:



Tagi:


jawor4x4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 121
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:14
Lokalizacja: Ełk

#2

Post napisał: jawor4x4 » 09 maja 2010, 14:15

lepiej i taniej kupić cos gotowego i przerobić na cnc. to tylko moja uwaga, ale jesli chcesz sie pobawić w budowę czegos takiego to dlaczego nie. jesli natomiast niemasz zbytnio pojęcia w budowie czegos takiego to ja by tego nierobił.pozdrawiam


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#3

Post napisał: dziabi3 » 06 lis 2010, 14:33

dokładnie ja tak zrobiłem tokarka 1200żł silniki i elektronika 1500zł dorobiłem parę dupereli i nową dłuższą śrubę na psów poprzeczny

efekt bardzo zadowalający
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”