czy ktoś zna tą tokarkę?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
dawe
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 lut 2011, 21:16
Lokalizacja: RSR

czy ktoś zna tą tokarkę?

#1

Post napisał: dawe » 03 kwie 2011, 15:32

Witam wszystkich kupiłem kilka dni temu małą tokareczkę i nie mam pojęcia co to za model, może ktoś mógłby mi pomóc?

Obrazek
Obrazek
Obrazek

[ Dodano: 2011-02-24, 22:31 ]
nikt nie ma żadnych informacji/pomysłów , czy to polska tokarka? jak był rozwiązany posuw automatyczny?, sprzęgło do załączania jest przy tokarce ale nie wiem jak posuw był przekazywany na śrubę. Proszę o jakiekolwiek informacje :cry:

[ Dodano: 2011-04-03, 15:21 ]
ostatnio trochę przerobiłem tokarkę, założony silnik 1,1kw 230v, obroty prawo-lewo, kupiłem większy uchwyt 160mm, zostały dorobione nowe wałki dłuższe o 40cm, nowa podstawa z blachy 20mm, zrobiony stół na którym stoi tokarka. Jakoś to nawet toczy, ale muszę dorobić jeszcze jakąś przekładnie, bo są za duże obroty na wrzecionie, przy małych elementach jeszcze da się toczyć, ale jak toczyłem flansze pod większy uchwyt z kółka 20cm to sypało iskrami. Kilka zdjęć jak to teraz wygląda:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: BYDGOST » 03 kwie 2011, 20:43

No i wyszedł z tego całkiem fajny sprzęt. A co do typu to trudno cokolwiek powiedzieć, bo prawdopodobnie jest to samoróbka. Życzę zadowolenia z maszyny.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Autor tematu
dawe
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 lut 2011, 21:16
Lokalizacja: RSR

#3

Post napisał: dawe » 03 kwie 2011, 22:19

Samoróbka to to raczej nie jest, chyba, że ktoś miał dostęp do różnych maszyn i się w takie coś bawił, ale wszystko wygląda jakby z fabryki wyszło. A co byście doradzili żeby w łatwy sposób zmniejszyć obroty na wrzecionie, myślałem żeby dodać jakiś wałek który byłby napędzany z silnika, a z wałka napędzać wrzeciono. Mam pytanie może głupie ale nie wiem czy gdy założę falownik i reguluje nim obroty to moc silnika nie zmienia się? :oops:
Chcę jeszcze w najbliższym czasie zrobić automatyczny posuw, jeszcze nie wiem jak, ale coś może wymyślę :wink:


BorysRękojad
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 56
Rejestracja: 14 mar 2010, 15:20
Lokalizacja: Wąwóz

#4

Post napisał: BorysRękojad » 04 kwie 2011, 00:27

Jeżeli nie chcesz się bawić ze skrzyniami to dołóż drugi silnik i połącz go paskiem z pierwszym silnikiem tym z kołem stopniowanym , zasada będzie taka sama jak przy dodatkowym wałku a mniej roboty , z tym że masz chyba za małe te koło na swoim silniku i poniżej 300 obrotów nie zejdziesz , chyba ze ten drugi silnik będziesz miał nisko obrotowy . A co do napędu posuwu to zrób go na silniku z wycieraczek od malucha , świetnie się sprawdza bo jest na ślimacznicy , napęd możesz przenieść zwykłym łańcuchem sprzęgłowym od wski albo jawki , możesz też wykorzystać łańcuszek rozrządu od kaszlaka albo zrobić na zębatkach od roweru , ważne żeby było duże przełożenie , regulacje posuwu można zrobić na zwykłym regulatorze lm317 albo regulować prostownikiem samochodowym z dużą regulacją prądu. Ja u siebie mogę ustawić tak mały posuw , że wjeżdżam poprzecznie 5mm i idzie jak po maśle .

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#5

Post napisał: MlKl » 04 kwie 2011, 19:15

Mam tokarkę z silnikiem 0,75 kw 2800 obrotów zasilaną z falownika, przełożenie na kołach 1 do 6 i spokojnie daje radę.

U ciebie w najlepszym razie wyjdzie 1 do 3 - dodaj wałek pośredniczący jak tutaj:

Obrazek

tylko pamiętaj, by i pomiędzy wałkiem a wrzecionem była różnica kół przynajmniej 1 do 3


Kaz_Kaz
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 30 mar 2011, 15:00
Lokalizacja: Tarnów

#6

Post napisał: Kaz_Kaz » 09 maja 2011, 14:16

Witam.
A może kol. dawe wykona do tej mini-tokarki sterowanie "CNC" z Mach3.
Jestem w trakcie przerabiania podobnego "sprzętu". Zrobienie posuwów osi z i x "domowym sposobem" kosztowało mnie ok. 200zł.
Kaz_Kaz


Autor tematu
dawe
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 lut 2011, 21:16
Lokalizacja: RSR

#7

Post napisał: dawe » 09 maja 2011, 23:42

cnc mnie narazie nie interesuje, aktualnie jestem na etapie przerabiania napędu, kupiłem skrzynie 4-biegową od simsona i planuje ją zastosować do tokarki , wydaje mi się, że to będzie dobre rozwiązanie, skrzynia jest mała i prosta do zastosowania, jak skończę to dam fotki jak to wygląda, mam jeszcze zamiar kupić skrzynkę nortona od tsa 16 i jakoś ją w to wkomponować :grin:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”