CSMIO/IP-S CS-Lab i modernizacja starej tokarki > recenzj

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

CSMIO/IP-S CS-Lab i modernizacja starej tokarki > recenzj

#1

Post napisał: dziabi3 » 16 gru 2010, 17:27

Witam serdecznie forumowiczów

Chciałbym napisać parę słów o tym sterowaniu, otóż w firmie w której pracuje zakupiono kilka starych tokarek cnc na archaicznym sterowaniu.

Tokarki zostały ocenione i stwierdziliśmy że programem sterującym będzie mach3 , lecz pozostała kwestia sterowników i całej reszty elektroniki.

W necie kolega znalazł firmę CS-Lab która dostarczyła nam sterowniki silników i główny sterownik. Firma ta okablowała nam cała płytę szafy sterowniczej i skonfigurowała sterowniki.

Dziś rozpoczęliśmy pierwsze test maszyny w obróbce masowej i mogę spokojnie powiedzieć że panowie z CS-Lab odwalili kawał dobrej roboty.

Ich elektronika jest w bardzo ciekawy sposób zintegrowana z samym machem za pomocą specjalnego pluginu i tak każde usterki czy przeciążenia napędów i sterownia są przesyłane do macha co skutkuje natychmiastowym zatrzymaniem maszyny.

Sam mach pracuje w bezpieczniejszy sposób dzięki kilku dodatkowym zabezpieczeniom i unowocześnieniom.

Bazowanie maszyny zostało oparte na enkoderach i krańcówkach mechanicznych.

Maszyna pracuje płynnie przy bardzo dużych prędkościach toczenia , dziś toczyliśmy z posuwami 500mm/min i z obrotami 2200 przy naddatku 2mm płytkami laminy crypto podwójnie powlekanymi .

Efekt naprawdę naprawdę zabójczy

Jutro lub w poniedziałek zapodam kilka fotek i filmik z pracy tokarki bo dziś podniecenie nie dało na to czasu.



Tagi:


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#2

Post napisał: wieslawbarek » 17 gru 2010, 21:07

Kolega się tak nie podnieca :mrgreen: płytki wytrzymują bez problemu posuwy 0,4 -0.6 mm na obrót a nie jak w twoim przypadku o. 2dzieścia parę szczególnie przy tak małym naddatku .No a teraz do rzeczy z tego co wiem stare silniki DC pracują na + 10 - -10 volt bo z tego co napisałeś zmieniono tylko sterowniki czyżby w końcu powstała przejściówka z Step Dir na + - 10 volt ?? No i jeszcze to 500 mm /min to znaczy że maszyna nie potrafi pracować z posuwem na obrót ?? i także ze stałą prędkośćią skrawania choć tutaj naprawdę nie wiem czy Mach coś takiego w ogóle robi.Sam jestem tym zainteresowany bo te stare sterowania doprowadzają człowieka do rozpaczy :twisted: choć tu mam na myśli raczej frezarkę.


Autor tematu
dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#3

Post napisał: dziabi3 » 18 gru 2010, 15:14

kolego już ci odpowiadam na tyle ile będę w stanie

Z starej maszyny pozostała tylko konstrukcja mechaniczna wraz z serwami które kiedyś pracowały chyba na coś koło 40 v i ponad 20A < musiałbym zerknąć na tabliczki>

Tymy serwami DC bezpośrednio sterują sterowniki ustawione na 20A <40A chwilowo i tu kontrola driwerów nad tym>ciągłego i 140V pracujące w standardzie step dir

Z serw zostały zdemontowane prądnice tachometryczne i założone enkodery z 10000impulsami na obrót

A co do stałej prędkości skrawania oczywiście mach świetnie to realizuje i działa u nas idealnie < falownik jest sterowany napięciem 0-10V z wyjścia analogowego głównego sterownik realizowanego jak usłyszałem 12 bitowym przetwornikiem cyfrowo analogowym o charakterystyce liniowej , dodam że nie konfiguruje się wo gule pwm nie przelicz stepów na obrót <dla wrzeciona>, tego niema bo plagin załatwia wszystko , porostu wklepuje się obroty i już jest

Wiele innych rzeczy wo gule nie trzeba ustawiać konfigurować i się męczyć bo wszystko załatwia główny sterowni i plagin <np jądro systemu czy pulse step czy dir>

A co do posuwów w machu można toczyć czy też gwintować w mm/obr ale ja od początku zabawy z własną mini tokarka opartej na mach3 jak i w pracy posuwy definiuje w mm/min

ze względu że bardziej jest to zrozumiałe dla reszty pracowników i powszechne ze względu że posiadamy frezarkę cnc a co za tym idzie używanie tego parametru jest dla nas bardziej wygodne

Wiem że w świecie tokarzy jest powszechny parametr mm/obr ale u nas to raczej niema sensu bo 1 detal może być produkowany z kilku rodzai stali i niema sensu dokładnie określać parametrów w mm/obr

W naszej maszynie panowie CS-Lab zamontowali 2 potencjometry analogowe do regulacji prędkości skrawania i obrotów wrzeciona wiec dzięki temu bajerowi działającemu płynnie i precyzyjnie dobranie parametrów to 10 sekund. Potem wystarczy nowe parametry skorygować w g cod i wio

A co do parametrów które przedstawiłem 500mm/min i 2200 obr to wygląda to tak że na razie nie mamy podglądu rzeczywistych obrotów a falownik do końca nie skonfigurowany wiec te 2200 obr mogą być naciągane i rzeczywiste mi wygląda na 1500obr

Z resztą to były testy masowej produkcji , sprawdzamy co maszyna potrafi , szczeki jeszcze nie przetoczone , trzeba łożyska wymienić na wrzecionie bo je słychać.

Wiec do max parametrów jeszcze daleko daleko

Od żółtych płytek odchodzimy na rzecz laminy crypto szybkościowej płytki która lepiej znosi małe naddatki rzędu 2 a 4 mm na średnicy z posuwami ok 500mm/min niż np jak pracowałem na manualnej tokarce nią z naddatkiem 10mm na średnicy z posuwem 300mm przy 1200obr , porostu płytka na dużych naddatkach traci okropnie szybko naroże i łamacz < wyciera się i łuszczy dziwnie>


A co do sterowania step dir na -10/+10 v to chyba CS-Lab coś ma , proszę do nich dzwonić i się dopytywać ja niestety nie mam kompetencji aby za nich odpowiadać


Mogę dodać że panowie się starają i nigdy nie było problemu z ich strony że nie wiedzą co począć gdy się pojawi problem, przeważnie wystarczy telefon i instrukcja jak dokonać np zmian w ich paginie jest w 2 minuty

Dodam że ich sterowanie jest tak rozbudowane że dodanie czego kolwiek nie jest problemem np jog czy dodatkowe przyciski na panelu sterowania

Ale dość chwalenia w poniedziałek zdjęcia i filmiki jak to lata

Jeszcze jedno kolega mówi o frezarce , tu panowie z CS-Lab mają bardzo dużo wiedzy więc ich polecam

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#4

Post napisał: gaspar » 20 gru 2010, 00:20

Gdzie obiecane filmy? :)
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


Autor tematu
dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#5

Post napisał: dziabi3 » 20 gru 2010, 16:58

Już wrzucam ale nie za dobra jakość

>>> toczenie pod gwint M16 z fi 25 w 48 sekund , program zostanie przyspieszony bo to był 1 program puszczony na tej maszynie i był bardziej pokazówka i sprawdzeniem możliwości

A tu moja domowa zabawka i toczenie czołowe a dokładnie toczenie wpustu na 2400 linii g-codu




Jutro będziemy toczyć małe elementy to postaram się nagrać filmik , żałuje że dziś nie nagrałem toczenie rowków pod zabezpieczenia ale niestety nieraz niema czasu


A tu mam coś jeszcze , małe detale 3 sztuki za jednym mocowaniem






Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 gru 2010, 03:01 przez dziabi3, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#6

Post napisał: Piotrjub » 26 gru 2010, 19:46

Jakie parametry ma ta tokarka i co to za model tokarki ?


Autor tematu
dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#7

Post napisał: dziabi3 » 27 gru 2010, 03:12

I teraz żebym nie popełnił gafy w razie co poprawię

Tokarka to Galaxy PPL

Program sterujący jak widać na fot Mach3
Elektronika tak jak już pisałem dzieło kolegów CS-Lab

Silnik 7,kw przełożenie 1:1
Falownik LG 7.5kw
Serwa DC z tego co się orientuje niecały 1 kW >>> serwa oryginalne świetnie się sprawują
Posuwy w Z to 5m/min w X 2,5m/min
Zmieniarka jak widać 7 pozycyjna z możliwością zamontowania 14 narzędzi <7 na przodzie i 7 a tyle głowicy >


Tokarka ma już za sobą ponad 800 detali , elektronika jak i sam mach3 pracuje jak rasowa sterowanie cnc.

Praca maszyny jest stabilna i nie przejawia żadnych niepokojących zachowań.
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#8

Post napisał: wieslawbarek » 27 gru 2010, 20:46

No i tu najlepiej widać do czego prowadzi lenistwo ja takiego bolca toczę na mojej CU 502 na jednego wióra w parenaście sekund :mrgreen: no tylko że nikt mnie nie zmusi do wykonania na niej kilkuset sztuk :twisted: no i co do Macha i LPT to wbrew wszystkim prawom natury i wiedzy wszechwiedzących to działa


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16237
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#9

Post napisał: kamar » 27 gru 2010, 21:08

No tak - " powymyślali te durackie maszyny bo siły w rękach nie mieli"


Autor tematu
dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#10

Post napisał: dziabi3 » 27 gru 2010, 23:55

Tak dla sprostowania to mach nie po lpt tylko kablu sieciowym

A co do brania na 1 wiór to mogę potwierdzić że też toczyłem te bolce w kilkanaście sekund

9mm na wiór posuw 300mm/min 1200obr ale zatrzymać się na wymiarze to już nie tak prosto , biorąc pod uwagę walące się wióry na twarz :mrgreen:

Dodam że krawędź płytki po 140 sztukach nie miała śladu zużycia <cnc> a na manualnej po 100sztukach była do odwrócenia inną krawędzią

jednak coś jest w tym cnc

Niedługo zostanie uruchomiony magazyn narzędzi.

Sterowaniem magazynku zajmie się sterownik panów z cs-lab

Już nie możemy się doczekać [/b]
Ostatnio zmieniony 14 lip 2012, 14:38 przez dziabi3, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”