A może jakieś palny budowy???

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.

Autor tematu
deemon
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 96
Rejestracja: 26 lis 2004, 06:33
Lokalizacja: Sosnowiec

A może jakieś palny budowy???

#1

Post napisał: deemon » 29 lip 2005, 00:30

Panowie w tym dziale od dłuższego czasu nic się nie dzieje - może spróbujemy....
Ma ktoś może jakieś plany budowy tokarki CNC???



Tagi:


bartus26
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 13
Rejestracja: 22 maja 2005, 01:37
Lokalizacja: Wroc?aw
Kontakt:

#2

Post napisał: bartus26 » 07 sie 2005, 14:01

hmm a po co plany?
Wystarczy uzyc glowy , wyobrazni i przkonwertowac to na swoje mozliwosci i zasoby dubr lub pieniedzy!?
BartekP


Autor tematu
deemon
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 96
Rejestracja: 26 lis 2004, 06:33
Lokalizacja: Sosnowiec

#3

Post napisał: deemon » 07 sie 2005, 18:08

wiem wiem że wystarczy to wszystko. jedyny problem w mom przypadku to pieniądze - ale dobrze jest się też zaznajomić z jakimiś planami chociażb w celu np zuważenia swoich niedociągnięć konstrukcyjnych:P


vegelus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 125
Rejestracja: 19 sty 2005, 10:38
Lokalizacja: Olsztyn

#4

Post napisał: vegelus » 07 sie 2005, 20:11

No to ja zaczne :-)
Ogolnie planowalem wykonac we wlasnym zakresie tokarke ale koszty dorownuja cenie nowej a samorobka moze miec rozna dokladnosc :-)

Proponuje na poczatek zapoznac sie z cenami tego co jest niezbedne czyli silnik i uchwyt tokarski :-) Jedno i drugie mozna kupic na allegro. Co do silnika to cena moze sie wachac od 50 do 200PLN :-) Bynajmniej moc powinna byc conajmniej rowna 180W. Tak jak silnik moze byc z demobilu tak uchwyt lepiej zeby byl nowy i tu juz koszt takiego cudka zaczyna sie od 200PLN. Do tego dochodzi troche zlomu ktory musi byc frezowany i szlifowany od wymiar. W necie jest sporo stron opisujacych jak zrobic tokarke w domu. Najbardziej podobal mi sie patent jak koles w trakcie budowy tokarki toczyl do niej na niej czesci :-)
Troche linkow:
http://www.fantastische-seiten.de/metal ... _index.htm - to jest moj faworyt i chyba jak nie kupie gotowej to bede sie wzorowal na tym :-)
http://secsuzuki.cool.ne.jp/mini-senban/s_0.html - fajny patent i w miare prosty do wykonania ale opisy nawet nie sa w lacinskich znaczkach ;-)

Natomiast biore jeszcze pod uwage zakup takiego cuska razem z frezarka choc znalazlem kilka malo przychylnych wypowiedzi na temat dokladnosci i ceny ??
http://www.chesteruk.net/Lathes.htm

i to wszystko narazie co mam z ciekawszych rozwiazan

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#5

Post napisał: adam Fx » 07 sie 2005, 23:06

widze ze interesuje cie tokarka ... ale jak zamieżasz zrobić wrzeciono w tam proponują na jednej stronce użycie wiertarki stołowej ale ja posiadam taką i ma nieco luzu na wrzecionie żeby zrobić pasowania pod łożyska to przydało by sie zlecić wykonianie takiego wałka z otworem przelotowym i stożkiem -w jakimś zakładzie jeśli chcesz zobaczyć tokarkę cnc własnej roboty zapraszam do mojej galleri
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


vegelus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 125
Rejestracja: 19 sty 2005, 10:38
Lokalizacja: Olsztyn

#6

Post napisał: vegelus » 08 sie 2005, 12:19

widzialem juz wczesniej :-)
Czy wszystko robione bylo od podstaw czy wykorzystales cos gotowego?
Czy dobrze widze zmiane obrotow P - L ???
No i przydaloby sie troche zblizen w dobrej jakosci do podziwiania :-)

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#7

Post napisał: adam Fx » 08 sie 2005, 22:39

wyszystko zostało wykonane w ramach pracy dyplomowej najpierw powstał model tokarki konwencjonalnej a puźniej przerobiłem ją na CNC

obroty w żeciona ??... nie są tylko prawe ale zmian obrotów to nie jest żaden problem na silniku komutatorowym

no ok .. ja chcesz podaj meila to jak znajde jakieś fotki (zbliżenia to wyśle ) bo to jest duży format i niemieści sie na galleri

a ten link z tymi dziwnymi znaczkami jest bardzo ciekawy naprawde ... może ktoś ma taki linki gdzie jest krok po kropku Fotki rys. jak wykonywać różne detale mechaniczne do róznych maszyn jest to bardzo ciekawe i wiela mozna sie nauczyc

[ Dodano: 2005-08-08, 23:25 ]
http://www.backyardmetalcasting.com/lathe2.html
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7604
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#8

Post napisał: pukury » 09 sie 2005, 00:11

witam !! Wielki Odlewnik z Twojego linku jest facetem bardzo dzielnym !! pogratulować samozaparcia. co prawda niektóre elementy były dość przerażające , chodzi mi przede wszystkim o koła pasowe oraz o ułożyskowanie wrzeciona . jak pomyślę jak to wszystko musiało drgać to już mam gęsia skórkę. zrobiłem w życiu kilka tokareczek i myślę że warunkach amatorskich można sprawę rozwiązać trochę lepiej . mogę podesłać ( jak ktoś sobie życzy ) no Forum zdjęcia tej którą mam w domu i na niej sobie toczę. niestety ta którą mam jest niespecjalna zgodnie z zasadą - szewc bez butów chodzi . oczywiście służę pomocą . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


vegelus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 125
Rejestracja: 19 sty 2005, 10:38
Lokalizacja: Olsztyn

#9

Post napisał: vegelus » 09 sie 2005, 12:51

jezeli mozecie podeslac zdjecia to poprosze vegelus(malpa)ow.pl


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7604
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#10

Post napisał: pukury » 09 sie 2005, 13:42

witam !! w zał fotki może się komuś przydadzą . przepraszam za jakość ale nie mam aparatu tylko kamerkę internetową. w razie jakiś pytań chętnie odpowiem . może ktoś nie popełni błędów które ja musiałem popełnić:D:D:D . po pierwsze ŻADNYCH łożysk ślizgowych we wrzecionie ! . jak ktoś będzie chciał toczyć coś małego o śr. np.2mm to obroty muszą być dość duże a tulejki bez smarowania pod ciśnieniem po małej chwilce zrobią piiiiiiiii i staną . jest jesze po drugie , trzecie itd. jak ktoś będzie miał problem to służe .pozdrawiam !!
Załączniki
tok.zip
(547.71 KiB) Pobrany 5580 razy
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”