Problem z interpretacją przez sterowanie gcodu na 4oś

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
zordon666
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 59
Rejestracja: 30 kwie 2007, 18:03
Lokalizacja: Błonie

Problem z interpretacją przez sterowanie gcodu na 4oś

#1

Post napisał: zordon666 » 25 lut 2012, 19:29

Witam

Cały dzień walczę ze sterowaniem i PostBiulderem, by dostosować gcode do wzoru.
Zastanawiam się gdzie jest błąd, przerobiony kod z HeidenHaina ( z tego kodu wykonany został wzór ) zachowuje się identycznie jak ten na filmie.
Wydaje mi się że to błędne interpretowanie kodu przez sterowanie, gdy zapodaję G0 A350, a następnie G0 A0 to oś wykonuje pełny obrót.
Ta sama komenda na przemysłowej obrabiarce powoduje że oś A dąży do A0 po najkrótszej drodze.
Czy jest możliwość zastosowania tej samej zasady do naszego sterowania?
Macie jakiś pomysły gdzie tkwi problem, czy ktoś z kolegów jest wyposażony w 4 oś?

FILM
Obrazek
Kropka na detalu reprezentuje bazę X0 Y0 A0.

Zauważyłem że źle miałem podłączone cewki silnika, dlatego program z odwróconymi współrzędnymi osi A działał poprawnie, a ten z HH nie.

Program obróciłem o 90st, nie przekracza on punktu A0 pracuje na jednym obszarze współrzędnej osi A (FILM) taki efekt muszę uzyskać.
Pytanie teraz czy należy uczepić się sterownia, czy stworzyć postprocesor dostosowany do specyfikacji sterowania, czyli taki który nie będzie generował przejść następujących po sobie jak: A355.00 A.05 co na dzień dzisiejszy daje nam pełny obrót :(

[ Dodano: 2012-02-27, 11:41 ]
Jednak należało uczepić się postprocesora :D
Rozwiązanie otrzymałem w dziale NX: LINK
Ostatnio zmieniony 03 mar 2012, 20:12 przez zordon666, łącznie zmieniany 2 razy.



Tagi:


ter_haar
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 42
Rejestracja: 09 mar 2009, 14:31
Lokalizacja: poznań

Re: Problem z interpretacją przez sterowanie gcodu na 4oś

#2

Post napisał: ter_haar » 27 lut 2012, 18:28

zordon666 pisze:Witam
Pytanie teraz czy należy uczepić się sterownia, czy stworzyć postprocesor dostosowany do specyfikacji sterowania, czyli taki który nie będzie generował przejść następujących po sobie jak: A355.00 A.05 co na dzień dzisiejszy daje nam pełny obrót :(
nie sprawdzilem tego, ale wydaje mi sie, ze dodanie do ini przy stosownej osi parametru
WRAPPED=1
powinno załatwić sprawę niepotrzebnego obracania.

pozdrawiam
Jacek.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”