polska wersja ?

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

polska wersja ?

#1

Post napisał: k-m-r1 » 26 sty 2009, 15:46

czy jest polska wersja LinuxCNC ??



Tagi:


APY
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 27 mar 2007, 22:22
Lokalizacja: Tychy

#2

Post napisał: APY » 26 sty 2009, 16:11

Raczej nie.Jakiś czas temu szukałem ale nic pod Linuxa w PL nie było.Jest EMC2 ale inglisz.


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#3

Post napisał: skoczek » 26 sty 2009, 16:37

Witam serdecznie.
Z tego co również i mi wiadomo to nie ma tłumaczenia na polski.
Moim skromnym zdaniem na tłumaczeniu do tego programu Kolega niestety nie zarobi, oczywiście jeżeli w ogóle miał taką chęć. W linuxie nie trzeba ingerować w plik wykonywalny przy tworzeniu tłumaczenia, tak jak to zwykło się robić pod łindołsem. Do emc2 jest obszerna dokumentacja i kod więc każdy ze średnimi umiejętnościami operowania w linuxie jest w stanie sobie stworzyć tłumaczenie. W sumie wystarczy do tego orientacja co to jest gettext i poedit oraz analiza plików .po, .mo. Poza tym linuxcnc nie jest produktem komercyjnym więc użytkownicy nie chętnie będą patrzeć na próbę zarabiania na tym projekcie...
Jeżeli zamiarem Kolegi nie było zarabianie na tłumaczeniu do programu, a chęć przyłączenia się do społecznego projekty non-profit i zrobienie do niego za darmo tłumaczenia to przepraszam za częściowy off-topic i jak najbardziej popieram pomysł pomocy dla projektu open-source. Mam nadzieję że wtedy choć trochę pisałem pod temat podając link na jakiej zasadzie się to odbywa.
Pozdrawiam, skoczek.
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#4

Post napisał: CNCRob » 26 sty 2009, 22:30

skoczek pisze:Jeżeli zamiarem Kolegi nie było zarabianie na tłumaczeniu do programu, a chęć przyłączenia się do społecznego projekty non-profit i zrobienie do niego za darmo tłumaczenia to przepraszam
hehe, ladnie kolega zgasil temat :) ciekawe czy jeszcze zalozyciel sie wypowie...
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#5

Post napisał: skoczek » 27 sty 2009, 01:12

Witam serdecznie.

Draco, myślę że się jednak wypowie założyciel tematu.

Kurde hehe, chyba za bardzo pojechałem po bandzie... Mam nadzieję że Kolega k-m-r1 nie będzie czuł urazy i się nie obrazi. Wiem że każdy orze jak może, każdy szuka ewentualnego zarobku, bo z czegoś trzeba żyć... ale moim skromnym zdaniem to (dalej podtrzymuję to co napisałem wcześniej, że jeżeli zamiarem Kolegi nie było zarabianie na spolszczeniu do tego programu to przepraszam za podejrzenia, choć domniemywać jednak można że taki był pierwotny cel) zarabiać można na komercyjnych programach, a nie na tych które są tworzone w czynie społecznym. Gdyby ktoś chciał pobierać pieniążki za emc2 to już dawno by to robił lub ten program w ogóle by nie powstał. Inne było zamierzenie jego pierwotnych autorów (twórców tego projektu).
Mam nadzieję że Kolega się nie będzie złościł :oops: .
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Awatar użytkownika

Autor tematu
k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#6

Post napisał: k-m-r1 » 28 sty 2009, 14:44

tak wypowiem sie

pytam o spolszczenie linuxa bo osoby kupujące macha pytaja też o linuxa sam z niego nie korzystam i nie znam się na nim lecz mogę zabrać się od strony oprogramowania jeśli ktoś by tłumaczył i znał opcje programu doskonale wiem że każdy korzysta z tego co lubi
mach też jest darmowy w 100% oprócz jednej rzeczy m0ożna wykonać tylko 1000 linijek G-kodu i nieprawda że jakieś inne opcje są po blokowane czy coś pytałem o to twórców
z drugiej strony takie tłumaczenie programów to zdobywanie doświadczenia
jeśli ktoś jest chętny i zna się to można zacząć współprace opłat nie chce pobierać mach na razie wystarcza mi nawet nie spodziewałem sie takiego zainteresowania :mrgreen:

[ Dodano: 2009-01-28, 14:46 ]
wydaje sie że wiecej problemów stworzy przekładanie na polski jak samo tworzenie tłumaczenia w pliku

Awatar użytkownika

ArturM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 160
Rejestracja: 12 kwie 2008, 07:53
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: polska wersja ?

#7

Post napisał: ArturM » 10 lut 2009, 19:10

k-m-r1 pisze:czy jest polska wersja LinuxCNC ??
Przede wszystkim: Dzień dobry - jestem nowy :D

EMC bawię się tak konkretniej dopiero od dziś - więc się nie znam, ale:

Axis jest przetłumaczony - plik .po jest w CVS. Plik jest z września 2008 ale w paczkach z 2.2.8 go nie ma. Stawiam sobie to ichnie LiveCD na lapku pod VirtualBoxem i spróbuję dziś 'zaszczepić' to tłumaczenie na wersji 2.2.8. Jak się uda to jutro sprawdzę w środowisku produkcyjnym.

Nie wiecie na ile stabilna jest wersja z CVS? Da się na tym pracować?

Awatar użytkownika

Autor tematu
k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#8

Post napisał: k-m-r1 » 10 lut 2009, 22:58

dobre wiedziec że jest w pl :)
być może będzie tak jak z Machem i opisami w pomjocy między wersjami nie pasują i to ktoś robił na pałe

Awatar użytkownika

ArturM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 160
Rejestracja: 12 kwie 2008, 07:53
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#9

Post napisał: ArturM » 11 lut 2009, 11:47

k-m-r1 pisze:dobre wiedziec że jest w pl :)
być może będzie tak jak z Machem i opisami w pomjocy między wersjami nie pasują i to ktoś robił na pałe
Dobrze jest :D
1. Plik pl_axis.po bierzemy z CVS
http://cvs.linuxcnc.org/cvs/emc2/src/po/pl_axis.po
2. Generujemy z niego axis.mo
msgfmt -o axis.mo pl_axis.po
3. Wrzucamy do /usr/share/locale/pl/LC_MESSAGES/

i już - mamy EMC po polsku.


UPDATE:

Sprawa już jest mało aktualna - 19.04.2009 wyszła wersja 2.3.0 - polskie tłumaczenie jest w pakiecie - więc po problemie :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”