Jak macie u siebie home i limity?

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
gutek77
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 77
Rejestracja: 26 gru 2010, 02:25
Lokalizacja: Małopolskie

Jak macie u siebie home i limity?

#1

Post napisał: gutek77 » 29 wrz 2015, 14:06

Hej

Kończę maszynę i zastanawiam się jak podłączyć krańcówki ograniczające (6szt) i zbliżeniówki NPN NO do mojej frezarki XYZ. Płytkę mam od sponsora MB-02 przerobiłem wejscia HOME żeby działały czujniki NPN i działają . Bazowanie się udaję .Wykorzystuje 3 wejscia HOME X ,Y ,Z oraz EMRG dla limitów równolegle styki NO .

Nie wiem Czy krancówki ustawić przed czy po zbliżeniowych .?!
Ni wiem czy nie podpiąc wszystkich czujników zbliżeniowych pod jedno wejscia HOME X w linux cnc i tak nie bazuje wszystkich osi naraz . A wtedy bym zyskał 2 wejscia cyfrowe .
W stepconfie widze nawet opcje pin: bazownie + limit .

Jak macie u siebie lub jak wam sie widzi opcjonalna konfiguracja.


Automatyk-Elektryk

Tagi:


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#2

Post napisał: steff.k » 30 wrz 2015, 13:45

Ja mam podłączone 3 krańcówki - po jednej na każdej osi. Każda działo jak Home i Limit. Zawsze po włączeniu sterowania robię bazowanie i nigdy mi się nie zdarzyło żeby coś wyskoczyło poza zakres pracy.

Kiedyś miałem podłącze dodatkowe krańcówki zabezpieczające (działały na bezpośrednio na silnik a nie na sterownik) za soft limitami, ale w sumie nie były potrzebne i je zdemontowałem.

Awatar użytkownika

Autor tematu
gutek77
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 77
Rejestracja: 26 gru 2010, 02:25
Lokalizacja: Małopolskie

#3

Post napisał: gutek77 » 30 wrz 2015, 13:57

za soft limitami
Soft limity w sensie pierwsze krańcówki ?
Myslałem też przerywać sygnał enable krańcówkami ale wtedy maszyna by nie miała informacji o wyjechaniu za pole robocze .
Ale zwykła krańcówka i bazowanie na niej nie daje ci super powtarzalności dokładności , wiesz o tym ?
Automatyk-Elektryk


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#4

Post napisał: steff.k » 30 wrz 2015, 14:16

Czujniki mam indukcyjne i bazowanie jest dosyć precyzyjne myślę ze poniżej setki. Po za tym bazowanie po włączeniu nie musi być idealne, no chyba że prace dzielisz na kilka włączeń maszyny.

Soft(war'owe) limity czyli długości osi wpisane w linuxie. Np mam home na 0.0 i zakres osi 320.0mm ustawioną w programie. Po bazowaniu karetka nie wyjeżdża poza 320.0 bo program wie że to max . Początkowo nie byłem pewien sterowania i całej maszynki i zamontowałem dodatkowe krańcówki na -5 i 325, ale ani razu się nie przydały :mrgreen: .

Awatar użytkownika

Autor tematu
gutek77
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 77
Rejestracja: 26 gru 2010, 02:25
Lokalizacja: Małopolskie

#5

Post napisał: gutek77 » 30 wrz 2015, 18:06

Rozumiem .Soft limity ustawiasz jako zakres osi w stepconf'ie ? A na zetce zbliżeniowy masz u góry osi umieszczony a potem w programie wszystkie Z ustawiasz na minus (wgłąb materiału) ?
Automatyk-Elektryk


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#6

Post napisał: steff.k » 30 wrz 2015, 21:05

gutek77 pisze:Rozumiem .Soft limity ustawiasz jako zakres osi w stepconf'ie ? A na zetce zbliżeniowy masz u góry osi umieszczony a potem w programie wszystkie Z ustawiasz na minus (wgłąb materiału) ?

Wszystko się zgadza.

Po ustawieniu offsetu, Z0 mam na górze materiału. Jak frezuję wgłąb to np Z-5, a jak przejazd do miejsca obróbki to Z5 czyli 5mm nad materiałem.

Awatar użytkownika

Autor tematu
gutek77
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 77
Rejestracja: 26 gru 2010, 02:25
Lokalizacja: Małopolskie

#7

Post napisał: gutek77 » 30 wrz 2015, 21:40

Rozumiem dzięki .
Czyli wyjechać poza oś możesz tylko na JOG'u ? Czy Soft limit uwzglednia offset G54 tzn . Ustawiasz G54 x 160 y160 wtedy x0 y0 jest na środku stołu teraz jedziesz na x200 ( maszynowo x 360) czyli poza zakresem - wykryje program że jest poza obszarem roboczym ?
Automatyk-Elektryk


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#8

Post napisał: steff.k » 30 wrz 2015, 22:07

Nie mam JOGA :razz:, a strzałkami nie ma możliwości wyjechania poza zakres.
Soft limity dotyczą współrzędnych maszyny, także ustawianie offsetu materiału nie ma nic do rzeczy.
Także jak masz zbazowaną maszynę i ustawione długości poszczególnych osi to nie ma możliwości wyjechania poza zakres.
Oczywiście jak chcesz to możesz wyłączyć limity, ale standardowo się nie da.


Kaytec
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 35
Rejestracja: 05 lip 2010, 12:09
Lokalizacja: Olsztyn

#9

Post napisał: Kaytec » 05 paź 2015, 00:50

steff.k pisze:Ja mam podłączone 3 krańcówki - po jednej na każdej osi. Każda działo jak Home i Limit. Zawsze po włączeniu sterowania robię bazowanie i nigdy mi się nie zdarzyło żeby coś wyskoczyło poza zakres pracy.

Kiedyś miałem podłącze dodatkowe krańcówki zabezpieczające (działały na bezpośrednio na silnik a nie na sterownik) za soft limitami, ale w sumie nie były potrzebne i je zdemontowałem.
Mam tak samo, nigdy nie zdarzyło się że wyjedzie poza zakres. Po zbazowaniu ustalany jest obszar roboczy (taki jak w pliku konfiguracyjnym) i nie ma możliwości wyjechania, czy to na JOG'u czy z programu.


Kaytec
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 35
Rejestracja: 05 lip 2010, 12:09
Lokalizacja: Olsztyn

#10

Post napisał: Kaytec » 05 paź 2015, 00:50

steff.k pisze:Ja mam podłączone 3 krańcówki - po jednej na każdej osi. Każda działo jak Home i Limit. Zawsze po włączeniu sterowania robię bazowanie i nigdy mi się nie zdarzyło żeby coś wyskoczyło poza zakres pracy.

Kiedyś miałem podłącze dodatkowe krańcówki zabezpieczające (działały na bezpośrednio na silnik a nie na sterownik) za soft limitami, ale w sumie nie były potrzebne i je zdemontowałem.
Mam tak samo, nigdy nie zdarzyło się że wyjedzie poza zakres. Po zbazowaniu ustalany jest obszar roboczy (taki jak w pliku konfiguracyjnym) i nie ma możliwości wyjechania, czy to na JOG'u czy z programu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”