Podpowiedz dla laika


Autor tematu
Zloty001
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 30 cze 2013, 18:14
Lokalizacja: Trójmiasto

Podpowiedz dla laika

#1

Post napisał: Zloty001 » 06 lip 2013, 21:21

Witam

Chciałbym prosić osoby która są w temacie o wskazówki dotyczące nauki Corel Draw x 5.
Pracuje na maszynie InfoTec.
Wiem że najlepiej jest się nauczyć "całego" korela i mieć go w jednym paluszku.
Nauczyć się Corela to spore wyzwanie dlatego chciałbym was prosić o listę najczęstrzych narzędzi/opcji które używacie na codzień do pracy w Corelu.

Będę bardzo wam wdzięczny.

Pozdrawiam



Tagi:


JadziaCh
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 10 lis 2012, 18:30
Lokalizacja: Katowice

#2

Post napisał: JadziaCh » 07 lip 2013, 09:52

Witam
Mam pytanie do kolegi: jak tworzysz ścieżki dla narzędzia w corelu? Ja zazwyczaj dostaje projekty od klientów w Corelu ale eksportuje je sobie do eps, dxf a potem wczytuje do ARTCAM-a. Tutaj za pomocą jednego kliknięcia myszką mam przeliczone trajektoria dla danego narzędzia.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#3

Post napisał: tuxcnc » 07 lip 2013, 11:13

InfoTec, jeśli nic się nie zmieniło, ma możliwość pracy w dwóch trybach.
Jeden to g-kod i pełne 3D, drugi to wczytywanie plików HPGL (*.plt) i ustawianie głębokości zależnie od koloru pisaka, czyli takie lepsze 2,5D.

Jeżeli chodzi o samego Corela, to nie jest to program dla inżynierów, tylko dla artystów.
To nie wyklucza jego zastosowania, ale trzeba sobie zdawać sprawę z jego ograniczeń i zupełnie innej filozofii.
Takie jajca jak gubienie wymiarów czy mnożenie węzłów są na porządku dziennym, o popieprzonych clipartach nie wspominając, ale artystom to w niczym nie przeszkadza, natomiast inżynierowi może popsuć całą pracę.
Nie raz było tak, że się dziesięć razy sprawdzało, a i tak po wycięciu dwa elementy do siebie nie pasowały, bo sobie dziad coś gdzieś przyciągnął lub przeskalował.

Tak więc Corela radzę używać co najwyżej do robienia reklamy.
Jeśli natomiast wycinane elementy mają mieć określone wymiary z określoną tolerancją, to trzeba użyć programów typowo inżynierskich.
Z darmowych jest LibreCAD (licencja GPL) i DraftSight (licencja własnościowa freeware).
Potem zapis pracy w formacie *.dxf i jakiś program CAM generujący g-kod.
Darmowe programy CAM są niestety bardzo proste i dość kapryśne, ale daje się nimi coś zrobić.
Ja używam dxf2gcode.
Na koniec jeszcze może być konieczność ręcznej edycji g-kodu, czyli w sumie wyższa szkoła jazdy.

Czy to *.plt, czy g-kod, to największym problemem jest zawsze kolejność cięcia.
Zdarza się że najpierw wytnie obrys, a dopiero potem zabiera się za wnętrze.
Przy małych elementach może to uniemożliwić wykonanie pracy.
O ile g-kod jest czytelny dla człowieka i łatwo wyróżnić i przemieścić bloki odpowiedzialne za dane kontury, o tyle HPGL jest dla człowieka nieprzyjazny i kompletnie nie wiadomo co jest co.
Tak więc źle przygotowany g-kod można jeszcze ręcznie poprawić, ale dla pliku *.plt wszystko musi być zrobione jeszcze przed wyeksportowaniem.
W Corelu są odpowiednie kombinacje klawiszy "przemieść w górę" i "przemieść w dół" (to się może trochę inaczej nazywać), jest też takie dokowane okno z kolejnością elementów.
Corela na szczęście już od wielu lat nie muszę używać, więc dokładnie wszystkiego nie pamiętam.

Rady dla Corela są następujące :
1. widok zawsze szkieletowy, cuda potrafią być ukryte w widoku dokładnym.
2. kasować wszystkie niepotrzebne węzły, czasem niewinna z pozoru operacja tworzy ich setki.
3. pilnować kolejności elementów, zawsze najpierw środki, potem obrysy zewnętrzne, odcinać zawsze najpierw od brzegu arkusza, bo w połowie cięcia może zacząć wszystko fruwać.

.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 07 lip 2013, 11:34

w corelu punkt początkowy to srodek kartki, jesli tego plt przekonwertujesz do kodu np przez p2g potem sie to moze rozjeżdżać na maszynie
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


JadziaCh
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 10 lis 2012, 18:30
Lokalizacja: Katowice

#5

Post napisał: JadziaCh » 07 lip 2013, 11:43

Przedmówca dobrze określił Corela jako program do reklamy. W momencie gdy poznałem ARTCAM moje problemy się rozwiązały. ArtCAM-a można pobrać ze stronki producenta i działać na wersji testowej przez 30 dni. Na tej stronce jest w ciekawy sposób przedstawiony program ARTCAM


Autor tematu
Zloty001
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 30 cze 2013, 18:14
Lokalizacja: Trójmiasto

#6

Post napisał: Zloty001 » 07 lip 2013, 11:59

Witam

Bardzo dziękuje za cenne odpowiedzi.

Opowiem może jak to wygląda u mnie w pracy.

Jestem pracownikiem pewnej firmy która posiada właśnie taką maszynę jaką opisałem powyżej.

Programy które są używane do wycinania różnych elementów z różnych tworzyw to:

Coreldrawx5 oraz InfoCam do obsługi maszyny.

Dodam że jestem tylko pracownikiem tej firmy od niedawna i że tak napisze spodobała mi się praca na tej maszynie dlatego też chciałbym nauczyć się Corela aby móc w pełni ją obsługiwać.

Aby nauczyć się języka angielskiego potrzeba naczuć się zaledwie połowy słówek aby swobodnie komunikować się, z Corelem jest zapewne podobnie, nie trzeba znać całego corela aby móc wyciąc jakiś element :)


W pracy działam na plikach plt.Wczytuje plik do InfoCam ustawiam punkt zerowy i jadę z koksem :)

Jeszcze raz dziękuje za odpowiedzi w temacie :)


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#7

Post napisał: ezbig » 07 lip 2013, 19:04

Zloty001 pisze:Aby nauczyć się języka angielskiego potrzeba naczuć się zaledwie połowy słówek aby swobodnie komunikować się, z Corelem jest zapewne podobnie, nie trzeba znać całego corela aby móc wyciąc jakiś element :)
Powiem więcej. Aby nauczyć się dowolnego języka wystarczy zaledwie 1000 słów. W potocznej mowie ludzie więcej nie używają. Aby wyciąć coś corel-em musisz opanować jedynie operacje na krzywych. To nawet nie jest 5% jego możliwości. Mam kolegów i koleżanki, którzy zajmują się projektowaniem i jak zobaczyłem ich umiejętności rysunkowe w Autocad to się za głowę złapałem. Rysują rozbudowane projekty już po kilka lat, a używają mniej funkcji niż jak rysując z doskoku amatorskie projekty swoich konstrukcji. Głowa do góry, żeby opanować to co jest ci potrzebne w corel-u to potrzeba ci z godzinę nauki z kimć kto to potrafi :)


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#8

Post napisał: bh91 » 12 lip 2013, 18:42

Corel jest prosty i intuicyjny. Polecam książkę (nie jest duża) Rolanda Zimka o corely x5 - prosto i przejrzyście jak sobie posiedzisz z corelem i książką poznasz funkcje i prostotę z jaką się je wykorzystuje. Reszta sama przyjdzie "na logikę". Książkę mam - leży na półce i się kurzy więc jak by co mogę oddać za taniej :wink: :twisted:
Jest robota - jest pinonc :wink:


Zhan
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 224
Rejestracja: 09 sie 2011, 20:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podpowiedz dla laika

#9

Post napisał: Zhan » 30 lip 2013, 23:09

Zloty001 pisze:chciałbym was prosić o listę najczęstrzych narzędzi/opcji które używacie na codzień do pracy w Corelu.
Osobiście używam Corela ponieważ przez kilka lat pracy w branży poligraficznej poznałem go dość dobrze i przyzwyczaiłem do niego. Do przygotowania prostych elementów na moją frezarkę w zasadzie używam głównie rysowania prostokątów, okręgów, spawania i przycinania obiektów, wyrównywania obiektów względem siebie, czasem klonowania z przesunięciem. Ale na razie robię jakieś proste elementy, głównie jakieś osłonki albo mocowania do mojej frezarki. Jak chcesz wiedzieć więcej to pytaj.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CorelDraw”