Zakup oprogramowania CAM Który polecacie? Wady/zalety?


Autor tematu
CNC-Fan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 96
Rejestracja: 12 lis 2013, 20:30
Lokalizacja: Poznań

Zakup oprogramowania CAM Który polecacie? Wady/zalety?

#1

Post napisał: CNC-Fan » 23 lut 2015, 08:57

Witam.
Planuję zakupić oprogramowanie CAM wspomagające obróbkę wiórową.
Bardzo Was proszę o pomoc w tym temacie. Mianowicie chodzi mi o pomoc taką aby wypowiedziały się osoby pracujące na tych programach. Wady/zalety etc.
Osobiście mi podoba się EDGE Cam natomiast wymagają subskrypcji obróbki 3D... Rozumiem, że aby móc wczytywać gotową bryłę i na niej przeprowadzać obróbkę muszę mieć ową subskrypcję zgadza się?
Pozdrawiam


Lepiej pytać niż błądzić

Tagi:


krzycho102
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 57
Rejestracja: 12 lip 2012, 15:37
Lokalizacja: Mazowieckie

#2

Post napisał: krzycho102 » 25 lut 2015, 13:32

a jaki masz budżet, ilu osiową obróbkę chciałbyś robić, na jakich maszynach (frezarki, tokarki, tokarko frezarki)? Napisz trochę więcej szczegółów, żeby w ogóle było do czego się odnieść.


acecream
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 01 lip 2014, 14:52
Lokalizacja: Turek

Re: Zakup oprogramowania CAM Który polecacie? Wady/zalety?

#3

Post napisał: acecream » 25 lut 2015, 14:36

CNC-Fan pisze:Witam.
Planuję zakupić oprogramowanie CAM wspomagające obróbkę wiórową.
Bardzo Was proszę o pomoc w tym temacie. Mianowicie chodzi mi o pomoc taką aby wypowiedziały się osoby pracujące na tych programach. Wady/zalety etc.
Osobiście mi podoba się EDGE Cam natomiast wymagają subskrypcji obróbki 3D... Rozumiem, że aby móc wczytywać gotową bryłę i na niej przeprowadzać obróbkę muszę mieć ową subskrypcję zgadza się?
Pozdrawiam


Witam, napisz maila [email protected]
jakie oprogramowanie cię interesuje, na jaką maszynę, ilu osiową. Postaram Się coś wybrać.
Obecnie jestem dystrybutorem oprogramowanie ZW3D CAD/CAM, być może znajdę moduł, który będzie Panu odpowiadał i spełni Pana oczekiwania. Zapraszam :wink:


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#4

Post napisał: PiRo_man » 27 lut 2015, 14:55

Opinia przedstawiciela handlowego na pewno będzie obiektywna... ;)

inż. Mateusz


Autor tematu
CNC-Fan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 96
Rejestracja: 12 lis 2013, 20:30
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: CNC-Fan » 02 mar 2015, 08:27

Witam.
Ofert nie szukam bo mam już sporo. W mojej firmie praktycznie każda większa firma CAM była ze swoja prezentacja, chociaż mogłem coś pominąć :)
Na jakie maszyny potrzebuję:
Tokarka (X,Y)
Tokarka z napędzanymi narzędziami.
Frezarki 3oś płynne plus 4ta indeksowana.

Poszukuję programu przyjaznego, mało skomplikowanego i intuicyjnego.
Widziałem kilka to wydają się być do siebie podobne. Wiadomo prezentacja to jedno a praca na takim programie to drugie...

Co do finansów to nie wiem jaki będzie budżet bo to zależy już nie ode mnie. Myślę, że tutaj cena ma drugą rolę. Pierwsza rola to program. Ma być po prostu dobry.

Co do detali to raczej, rolki, sworznie i tuleje. Na frezarkach to oczywiście profile...

Jak ktoś z Was pracował na programach CAM to bardzo proszę o kilka słów opinii. Czego Wam brakowało albo co było irytujące i czego nie można było zrobić na Waszych programach...
Zależy mi na każdej opinii.
Problem jest taki, że to na mnie spoczywa obowiązek wyboru a niestety nie mam doświadczenia pracy na programach typu CAM.

Pozdrawiam
Lepiej pytać niż błądzić


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#6

Post napisał: oprawcafotografii » 02 mar 2015, 08:28

Kto Cie do tego wyznaczyl? ;)

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#7

Post napisał: Majster70 » 02 mar 2015, 10:05

CNC-Fan pisze:Jak ktoś z Was pracował na programach CAM to bardzo proszę o kilka słów opinii. Czego Wam brakowało albo co było irytujące i czego nie można było zrobić na Waszych programach...
Zależy mi na każdej opinii.
Problem jest taki, że to na mnie spoczywa obowiązek wyboru a niestety nie mam doświadczenia pracy na programach typu CAM.
Możliwości wiodących programów są podobne, ceny w sumie też. Każdy z nich ma swoje mocniejsze i słabsze strony. Jeśli firma nie potrzebuje jakiś specjalizowanych Cam-ów np wirniki, formy itd, to proponuję podejść od 2 strony i uwzględnić osobę która ma w przyszłości programować obrabiarki i pod nią kupić program.


Autor tematu
CNC-Fan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 96
Rejestracja: 12 lis 2013, 20:30
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: CNC-Fan » 02 mar 2015, 10:28

Mam doświadczenie w programowaniu poprzez G-kody, Shopturn, oraz wykorzystywaniu cyklów poszczególnych oprogramowań np starsze wersje Sinumerik.
Oprogramowanie CAM nie jest mi bardzo dobrze znane. Dlatego też poszukuję jak najwięcej informacji aby dobrać odpowiedni. Pracować będę na nim ja na pewno.
Maszyn mamy sporo i ciągle park maszynowy się rozwija więc dlatego powstał pomysł zakupu oprogramowania CAM.

Kolego oprawcafotografii "Kto Cie do tego wyznaczył? ;)" Czy Tobie wydaje się, że uczony spadł z nieba? Zawsze trzeba się uczyć i zgłębiać wiedzę a od czegoś trzeba zacząć. gdzie może być lepsze miejsce zasięgnięcia informacji jak nie forum CNC?!

pozdrawiam
Lepiej pytać niż błądzić


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#9

Post napisał: PiRo_man » 02 mar 2015, 20:49

Hmm... Mogę dodać parę słów od siebie. Pracuję przy oprogramowaniu CAD/CAM już 4 lata. Mam pewne doświadczenie, choć szef nadal potrafi mnie zaskoczyć jakimiś ciekawymi detalami do wykonania. Ogólnie moja praca w dużej mierze polega na odtwarzaniu elementów dla klientów z rysunków technicznych. Tworze różne detale, zazwyczaj bardziej skomplikowane, których napisanie "z ręki" na maszynie wymagało by pewnej wiedzy i umiejętności. Zaczynając od kostek w których są różnego typu powierzchnie padające pod różnymi kątami do płaszczyzny, promienie na tych kostkach (w niektórych przypadkach nakładające się na siebie), przez różnego typu koła zębate (przekładniowe, łańcuchowe), napinacze łańcuchowe, po formy, ozdobne elementy bram, szyldy.

Tyle mogę powiedzieć o mojej pracy, teraz mogę podzielić się spostrzeżeniami na temat oprogramowania na którym pracowałem. Od 2011 roku pracowałem na wspomnianym wyżej ZW3D w wersji Premium. Jeśli chodzi o modelowanie w CADzie, to nie mogłem narzekać. Ten moduł był dość dopracowany. Jedynie co, to mogę się na siłę przyczepić do modelowania powierzchniowego, które praktycznie nie istnieje w porównaniu do konkurencyjnych produktów. Są tylko podstawowe możliwości nałożenia powierzchni, jednak po jej utworzeniu użytkownik nie ma możliwości dalszej edycji. Jednak bez tej funkcjonalności bez problemu może sobie poradzić z wieloma rzeczami. We wcześniejszych wersjach pojawiały się jeszcze kwiatki jak na przykład nagminne walenie błędami podczas szkicowania o rozwiązywaniu wiązań szkicu, bądź (bodajże w wersji 2013) błędnie definiowanego środka łuku przy podawaniu dwóch punktów i promienia. W wersji 2014 już zostało to poprawione.

Jeśli jednak chodzi o CAM, tu mam więcej do zarzucenia. Co mi najbardziej przeszkadzało? Dłuuuugie przeliczanie dokładnej ścieżki. Zgrubne liczy szybko (z tolerancją do 0.1 mm), jeśli jednak chciałbyś przeliczyć jakąś ścieżkę z tolerancją do 0.01 mm, to może to potrwać nawet 10 minut. Po wygenerowaniu ścieżki użytkownik ma bardzo małe możliwości jej edycji. W obecnych wersjach już coś tam ciekawego zaczynają wprowadzać, jednak w porównaniu do konkurencyjnych produktów jest to jeszcze raczkowanie. Wiele opcji dostępnych w ustawieniach nic nie zmienia w wyglądzie i przebiegu ścieżki. Brakuje możliwości zmienności naddatku, bądź też całkowitego unikania pewnych powierzchni. Brak możliwości korekty położenia obrabianego detalu bez przechodzenia do modułu CAD. Bardzo ograniczone możliwości tworzenia narzędzia - użytkownik ma możliwość tylko wypełnić tabelkę, nie ma możliwości wprowadzić własnego konturu narzędzia. W wersji 2012 i 2013 nie było możliwości dynamicznej korekty szybkości symulacji podczas jej trwania (co najdziwniejsze w wersji 2011 była). Nie wiem jak w nowszych wersjach, bo tego akurat nie sprawdzałem. W wersji 2014 wprowadzili możliwość edycji ścieżki, ogólnie fajny bajer, ale nie dopracowany. Można np. zmienić kolejność nawet obróbki zgrubnej, i jako pierwszą ścieżkę ustawić tą, która powinna iść jako ostatnia, czyli przykładowo na dnie jakiejś kieszeni. Program nawet nie wyświetli żadnego komunikatu, że próbujemy zrobić coś, co jest technologicznie sprzeczne z ideą obróbki zgrubnej.

Na plus dla tego oprogramowania mogę napisać, że jest możliwość cofnięcia zmian, nawet po edycji ścieżki narzędzia (np. jej obcięciu).

Aktualnie pracuję na oprogramowaniu innego producenta, nie będę reklamował, w każdym razie jest sporo droższy, ale również rozbudowany.

Pozdrawiam
inż. Mateusz


krzycho102
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 57
Rejestracja: 12 lip 2012, 15:37
Lokalizacja: Mazowieckie

#10

Post napisał: krzycho102 » 05 mar 2015, 12:19

Ok, z CADa korzystam w ograniczonym stopniu bo większość detali i tak dostaję z zewnątrz, ale odnośnie modułu CAM muszę wejść z Tobą - Piro_manie w polemikę.
Wiele opcji dostępnych w ustawieniach nic nie zmienia w wyglądzie i przebiegu ścieżki.
Z tego co zdążyłem zauważyć (a pracuję na ZW3D ponad 2 lata) wystarczy wiedzieć co się zmienia i do czego służą dane funkcje, żeby zmodyfikować ścieżkę narzędzia. Tych, które nic nie zmieniają mógłbym policzyć na palcach jednej ręki.
Brakuje możliwości zmienności naddatku, bądź też całkowitego unikania pewnych powierzchni
Nie do końca się zgodzę również z tym. Masz możliwość ustawienia naddatku w osi Z i w płaszczyźnie XY, więc zmienność jest. Całkowite unikanie powierzchni też jest do zrobienia, ale faktycznie, trochę trzeba przy tym pokombinować.
Brak możliwości korekty położenia obrabianego detalu bez przechodzenia do modułu CAD
Tutaj masz rację, chociaż przejście do cad'a to kwestia 2 kliknięć (raz i dwa). Zresztą, jeżeli chcesz zmienić położenie detalu względem bazy możesz przesunąć bazę, a nie detal - i to już robisz nie wychodząc z cam'a.
Brak możliwości korekty położenia obrabianego detalu bez przechodzenia do modułu CAD
Naprawdę? To jest problem? wystarczy że zrobisz pauzę w symulacji i możesz dowolnie regulować szybkością wizualizacji. ;)
Program nawet nie wyświetli żadnego komunikatu, że próbujemy zrobić coś, co jest technologicznie sprzeczne z ideą obróbki zgrubnej.
A znasz program, który myśli za technologa? Z moich doświadczeń obróbka zgrubna fajnie działa (zwłaszcza od ostatniej wersji bo wcześniej trochę narzędzie skakało po cały detalu), ale jeśli ręcznie przestawiasz kolejność ruchów no to faktycznie może wyjść coś nie tak.
Co do czasów to faktycznie, przyznam Ci rację - niektóre obróbki faktycznie obliczają się strasznie długo. Z narzędziami też nie będę się kłócił.

I wiem wiem, zaraz mi napiszesz, że jestem przedstawicielem ZWSoftu, że tak bronię ich produktu, ale mam wrażenie, że wypowiadasz się na zasadzie "w sumie to nie umiem frezować, ale ta frezarka jest beznadziejna".

Wracając do Twojego pytania CNC-Fan - ja z ZW3D jestem zadowolony. Co prawda nie wiem czy jest moduł do frezarko - tokarek, ale tokarki 2 - osiowe i frezarki mógłbyś na tym "ogarnąć". Z rzeczy, które mi się przydają to:
- możliwość utworzenia pliku STL z półfabrykatu po obróbce (do ciekawszych operacji indeksowanych jak znalazł)
- obróbka ze stałym kątem opasania - narzędzia Ci za to podziękują ;)
- fajne rozwiązania w obróbkach wykańczających
z wad:
- zdarza się, że program się wysypie i stracę niezapisany projekt
- wspomniane czasy operacji

Powodzenia przy wyborze ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”