Środowisko CAD/CAM dla obrabiarki


Autor tematu
MarOO
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 30 maja 2007, 14:58
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Środowisko CAD/CAM dla obrabiarki

#1

Post napisał: MarOO » 07 lut 2012, 15:24

Witam.


Mam ogromny dylemat co wybrac - posiadam 5 ofert różnych środowisk i tak:

Najtańsza oferta - Cena A
1. SolidWorks/SolidCAM

Średnie cenowo oferty - Cena B = A+25%
2. hyperMILL z INVENTOREM 2012
3. NX (Unigraphics) lub SolidEdge z CAM Express (CAM z NX)

Najdroższe oferty - Cena C = A + 55-65%
4. CATIA v5 CAD/CAM
5. EDGECAM pakiet CAD/CAM z Solid Works 3D

Po prezentacjach bardzo przypadły mi do gustu hyperMILL oraz prześwietny (tak to widziałem) NX. CATIA jest zbyt zamknięta, zbyt pro z obsługi i zdecydowanie droga (kwartalne opłaty), zaś EDGECAM był świetny ale także cena jest bardzo wysoka.

Panowie - czy możecie doradzić, podzielić się opiniami na temat powyższych środowisk? Oprogramowanie ma działać dla maszyny ze sterowaniem SIEMENS i 5 osiami w tym 3ma płynnymi a 2ma indeksowanymi. Obróbka to przeróżne detale - usługi narzedziowe, formy, wykrojniki, elektrody itp. Co możecie powiedzieć o powyższych propozycjach.

Na ta chwile wchodza w grę raczej 3 pierwsze - 4 i 5 sa jednak za drogie troszkę.

Co do CAD - na tą chwile z braku doświadczenia walczymy o dostarczanie modeli 3D zatem projektowania niewiele, ale napewno będą oferty dla których warto zamodelować więc CAD powinien być bardzo OK. NX (nie pamiętam czy sam NX czy SolidEDGE) zachwycił mnie mozliwościami modelowania, czytelną obsługą, w CAM rozpoznawaniem cech, łatwościa pracy ogólnej i czytelnością. I tak samo hyperMILL - świetny CAM, czytelna i płynna praca/obsługa, bardzo fajne strategie, duże mozliwości, zintegrowany dodatkowo prosty hyperCAD

Oba pakiety sa w pełni zintegrowane - oba maja ruchoma licencje - zatem nie jest ona przypisana do komputera - hyperMILL ma klucz sprzetowy, NX - rejestrowanie klucza.

Co o tym myślicie? Moge przy okazji obiecac opisanie tego co ma wybrany program i podzielenie się tym co zobacze już po wyborze aplikacji.

Pozdrawiam


Zabawki: tokarki: 4xFAMOT100CNC (meldas50), 1xCTX310(siemens840), 4xCTX210(fanuc31i), 2xTAKAMAZ(fanuc21i). Centra frezarskie: 1x3osieOMZ(fanuc Oi), 1x3osieDMC635(fanuc32i), CTX210v3(siemens) - napędzane narzędzia, niedługo centrum 5 osi(siemens)

Tagi:


RAJMUND
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 210
Rejestracja: 08 sty 2007, 14:26
Lokalizacja: warszawa

#2

Post napisał: RAJMUND » 07 lut 2012, 15:52

Jak nie wiesz co wybrać po tylu prezentacjach... to weź najtańsze.

I tak pewnie za jakiś czas przejdziesz na Mastercam :mrgreen:


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#3

Post napisał: STELMI » 07 lut 2012, 16:05

SolidWorks + SolidCAM ale w 3 osiach używam przy robieniu form i wykrojników i bardzo chwalę.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#4

Post napisał: Majster70 » 07 lut 2012, 18:21

Zdaje się, że jesteś właścicielem opisanego biznesu. Niestety nie mam doświadczenia w programowaniu 5-cioosiowym, osobiście używam Unigraphicsa(obecnie NX) do 3 osi, ale chciałem doradzić ci trochę inaczej: uzależnij wybór programu od doświadczenia twojego technologa (zwanego czasem programistą?). Jeżeli masz w zakładzie lub na oku człowieka z doświadczeniem w 5 osiach, to kup program pod niego. Wyjdzie taniej niż np naprawa lub przyspieszone zużycie obrabiarki. Technolog z dogłębną znajomością któregokolwiek z wymienionych przez ciebie programów jest wstanie spełnić twoje oczekiwania, względnie możesz go czasowo zatrudnić na część etatu lub gość może zorganizować ci szkolenia na rzeczywiście twoich pracach, w twoich realiach, w twoich zakładowych warunkach. Wyjdzie pewnie dużo taniej niż szkolenie u sprzedawcy, a pewnie będzie dużo więcej warte. Uwzględnij to w kosztorysie wdrożenia oprogramowania, wyjdzie ci koszt bardzie całościowy i zbliżony do prawdy. Z efektów pewnie będziesz też bardziej zadowolony, jak będziesz miał kogoś dokładnie z twojej branży. W tym przypadku nauka i nabywanie samodzielnie doświadczenia może cię kosztować drożej.


Romuald35
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 85
Rejestracja: 23 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: Romuald35 » 07 lut 2012, 20:36

Ja dołożę dwa grosze..

Wydaję mi się, ze ktoś już na starcie ofert wprowadził Ciebie w błąd, bo uzależniasz swój wybór CAM od CAD i na odwrót.

Przecież możesz kupić dowolnego CAD`a i dowolnego CAM`a , to że dystrybutorom najłatwiej połączyć to co sprzedają nie znaczy, że to właśnie musisz kupić.. :wink:

P.S.
Według mnie przeznacz najwięcej kasy na najlepszego CAM`a - bo to do produkcji najważniejsze.
CAD`a wybierz sobie dużo tańszego jeśli nie musisz w nim projektować "samolotów"
Cadów do produkcji warsztatowej jest naprawdę dużo i są tanie... maks ~ 6000 tys zł.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”