Rodkład detali dxf na formatce

Awatar użytkownika

Autor tematu
witox4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 146
Rejestracja: 26 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Rodkład detali dxf na formatce

#1

Post napisał: witox4 » 04 sty 2013, 16:08

Witam!

Mam zapisane detale w formacie dxf (gwiazdka, kwadrat, koło, zebatka) i chcialbym te detale manualnie sobie ulozyć na formatce np. 1mx1m jak to najlepiej zrobić (na etapie cad czy cam?).



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 04 sty 2013, 18:00

@witox4

A co to za różnica ?

Jednak wydaj mi się że lepiej będzie pod CAD-em.
Po prostu myślę, że CAD ma więcej narzędzi pozycjonujących, ale to zależy jakiego masz CAM-a.
Być może ten CAM też ma narzędzia do pozycjonowania. Może nawet łatwiejsze iż w CAD-zie.
No sam nie wiem i pewnie dlatego napisałem, że "Co to za różnica ?"

Jednakowoż, jeśli chciałbyś ułożyć to optymalnie, to CAM może okazać się lepszy bo może posiadać moduł Nestingu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
witox4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 146
Rejestracja: 26 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#3

Post napisał: witox4 » 04 sty 2013, 23:35

Dzieki za odpowiedź. Używam prostego cama CamBam no i nie ma tam nestingu wiec w Cadzie bym chciał to zrobić. Nie pracowałem nigdy w CAD da się utowrzyć pole robocze o wielkości formatki i tam opcją wstaw upychać detale?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 05 sty 2013, 00:09

witox4 pisze:Nie pracowałem nigdy w CAD da się utowrzyć pole robocze o wielkości formatki i tam opcją wstaw upychać detale?
Oczywiście.

Jednak w CAD-zie nie ma czegoś takiego jak pole robocze.
Przestrzeń jest teoretycznie nieograniczona.

Jest możliwość zrobienia tego przynajmniej na dwa sposoby.
Odpalasz CAD-a (opis na przykładzie AutoCada 2007) i przeciągasz myszą pliki DXF na przestrzeń roboczą albo z menu "Wstaw" wybierasz pozycję "Blok".
Następnie definiujesz (jeśli chcesz) nową skalę tego DXF-a, jego pozycję i kąt.
Właśnie zaimportowałeś DXF-a, ale jest to (jak pisałem) blok.
Żeby wygodnie manipulować rysunkiem, należy ten blok rozgrupować, czyli z menu "Zmiana" wybierasz pozycję "Rozbij".
Teraz AutoCAD będzie traktował tego zaimportowanego DXF-a jak rysunek który byłby stworzony od podstaw zaraz po odpaleniu Autocada, czyli nie będzie to już blok, a geometria, czyli linie, polilinie, łuki, okręgi, splajny, eplipsy itd. itp. które można dowolnie edytować.
---------------------------------------
Tu mała (ale ważna) uwaga:
Jeśli rysunek ten (blok) składał się ze splajnów, to manipulacja splajnami w AutoCAD-zie nie należy do najlepszych, a poza tym, niektóre CAM-y nie przyjmują splajnów jako geometrii do wykonania.
Niestety (póki co, a już tyle czasu upłynęło) AutoCAD nie posiada możliwości zamiany splajnów na polilinie lub linie i łuki.
------------------------------------------

Zakładając jednak, że nie są to splajny, a polilinie, linie itd.
Możesz sobie je dowolnie obracać, skalować, zmieniać na różne sposoby, dorysować, coś lub wykasować, zmieniać położenie (czyli to o co Ci chodzi), umieszczać (jeśli trzeba) na warstwach, z powrotem (jeśli trzeba) powiązać w bloki, a na końcu to wszystko zapisać jako jeden DXF.

Jednak w ten sposób zapisany DXF, będzie miał wymiar wszystkich obiektów razem wziętych, czyli tak jakbyś je wszystkie otoczył niewidzialną ramką.

Tobie jednak zależy na konkretnym umiejscowieniu obiektów na zwymiarowanej formatce.
W takim wypadku po prostu tworzysz kwadrat o żądanych wymiarach i umieszczasz w nim obiekty (właśnie te DXF-y).
Teraz po zapisie do jednego DXF-a będzie miał on wymiar tej formatki w której oczywiście będą inne obiekty, a więc dokładnie to, o co Ci chodzi.

Jeśli natomiast Twój CAM ma możliwość pracy ze splajnami, to (moim zdaniem) o wiele szybciej i wygodniej będzie (takie rzeczy o których piszesz) zrobić w Corleu Draw.

No i na koniec jeszcze.
W AutoCAD-ze nie uświadczysz nestingu (chyba że jakiś plugin) , ale przypomnę, że nesting służy do optymalnego układania elementów na formtakach, a nie takiego jak chcesz.

Awatar użytkownika

Autor tematu
witox4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 146
Rejestracja: 26 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5

Post napisał: witox4 » 05 sty 2013, 00:50

Dziękuję! Naprawdę nie spodziewałem się tak wyczerpującej wypowiedzi. Jak mogę się zrewanżować?Chciałem kliknąć pomógł ale nie mogę tego znaleźć nigdzie (niby jakiś limit pomagania?).


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 05 sty 2013, 01:36

@witox4

Nie ma sprawy.
Przecież po to jest forum żeby sobie pomagać, a "Pomógł" / "nie pomógł", czy to ważne ?
Ważna jest świadomość, że komuś się pomogło, nieprawdaż ?

A tak na marginesie, to pociągnąłem sobie tego CAMBAM-a i całkiem przyjemny programik, a przy tym niezwykłe mało ważący i bardzo szybki.
Oczywiście ideał to nie jest, ale cena 108 Euro, to BARDZO przyzwoita cena jak na jego możliwości.
Jednak głupiego importu pojedynczych DXF-ów nie ma.
Poza tym spolszczenie nie jest (delikatnie pisząc) najwyższych lotów.
Mimo wszystko, programik bardzo interesujący.

Awatar użytkownika

Autor tematu
witox4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 146
Rejestracja: 26 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#7

Post napisał: witox4 » 05 sty 2013, 10:30

lajosz pisze:@witox4

Jednak głupiego importu pojedynczych DXF-ów nie ma.
Poza tym spolszczenie nie jest (delikatnie pisząc) najwyższych lotów.
Mimo wszystko, programik bardzo interesujący.
No nie da się wrzucić kilku detali osobnych, co może być uciążliwe i wymagać osobnego programu CAD do zrobienia zestawu DXFów jak wg twojego poradnika. Mi osobiście bardzo spodobał się twój sposób.

Co do polskiego tłumaczenia to chyba zwrócę się do producenta z propozycją tłumaczenia.

Awatar użytkownika

JosefSk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 11 maja 2010, 09:16
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: JosefSk » 14 sty 2013, 23:18

czy chodziło ci o układanie jak w poniższym filmiku:
http://www.alphacam.pl/addons/cnsfronty

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”