PROGRAM CAM -> jaki do firmy?


Autor tematu
Gee
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 14 lip 2008, 10:56
Lokalizacja: xxx

PROGRAM CAM -> jaki do firmy?

#1

Post napisał: Gee » 14 lip 2008, 11:12

Witam.

Piszę do Was w pewnej sprawie, zapewne była poruszana na forum. Tak się złożyło, że zostałem "wytypowany" ( i jestem z tego powodu niezmiernie "szcześliwy" ) do wyboru programu CAM oraz do jego wdrożenia. I zapewnie zaraz rozdzwonią telefony z przedstawicielami firm oferującymi super-programy, najlepsze na świecie. Nie interesują mnie opinie tych fachowców, a bardziej prawdziwych użytkowników. Pracuję (my) obecnie na Solid Worksie 2008 i szukam czegoś, co by 100% akceptowało detale, złożenia. Chciałbym aby był on prosty, intuicyjny - gdyż ani ja ani inni nie mieliśmy zbytnio do czynienia z takim programem. Mamy w sumie 3 maszyny, dwie z Andrychowa (programy robią pracownicy, z pulpitu) i jedna nowa, wytaczarko-frezarka Varnsoorfa (WHQ 105) na sterowaniu HEIDENHAIN iTNC 530 - właśnie głównie na ta maszynę głównie będzie skierowany program (choć, z biegiem czasu może i na centra obróbcze z Andrychowa).
Przeglądałem troche wasze forum i czytałem kilka postów. Myślałem o EdgeCam-ie, Mastercamie a może CAMWorks?
Bardzo prosiłbym o pomoc, gdyż nie sztuką coś kupić - sztuką kupić coś dobrego i przydatnego i łatwego w obsłudze. Będę naprawdę wdzięczny. Ze swojej strony mogę zaoferować pomoc min. w Solid Worksie czy w wycinarkach laserowych frimy Trumpf ( program Tops 100, TruTops ), wycinarkach plazmowych, gazowych ( PROFIL )



Tagi:


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#2

Post napisał: paulg » 14 lip 2008, 11:42

Witam.
Jeśli miałbym polecać - MasterCam.
EdgeCam jest ok - ale o ile zaakceptuje się jego "widzimisia"
Polecam kontakt z LINK
Tam z pewnością dostarczą wszystkich potrzebnych informacji.
Pozdrawiam :wink:


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#3

Post napisał: kaleena » 14 lip 2008, 13:00

Dyskusja stanowiąca o "wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą". Moim zdaniem powinieneś zainstalować wersje demo programów, które są w zasięgu cenowym (raczej pewnik przy wyborze), i przetestowanie ich pod kątem funkcjonalności programu (postprocesor!!! i obróbki was interesujące) i intuicyjności przy jego obsłudze.
Pozdrawiam


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#4

Post napisał: jasiu... » 15 lip 2008, 17:28

Jak nie miałeś do tej pory do czynienia z tego typu oprogramowaniem, to do frezarek i w ogóle Mastercam. Opanujesz go szybko. Tokarkowcy lubią AlfaCama, ale jest krakowski GTJ - bardzo sympatyczny i tani program - zobacz http://www.ios.krakow.pl/cadcam/index2.php ale to tylko do tokarek.

Możesz wymyślać, ale mastercam to z jednej strony łatwość opanowania (polska nakładka), z drugiej strony pewien standard. Warto się z nim przynajmniej zapoznać.


Autor tematu
Gee
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 14 lip 2008, 10:56
Lokalizacja: xxx

#5

Post napisał: Gee » 16 lip 2008, 08:35

Dzięki za pomoc i na kolejne opinie. Oczywiście klikam "pomógł" :)
PERUN
ZINSER
STIGAL VXstandard
TRUMPF 4030 3,2 kW
TRUMPF 3060 4kW
BYSTAR 4020 6kW


pkar
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 45
Rejestracja: 04 lip 2008, 09:46
Lokalizacja: Mazowieckie

#6

Post napisał: pkar » 16 lip 2008, 10:12

hehe "AlfaCAM" a co to takiego? :wink:
Zapewne chodziło Ci o AlphaCAM, do tokarek naprawdę za***isty, ma takie bajery jak np. sterowanie dwoma synchronizowanymi nożami. Bez problemów da się w nim zrobić przechwyty do przeciw wrzeciona czy sterowanie chwytaków lub podajników. Oczywiście jeśli jest napędzane narzędzie, frezowanie na czole na walcu czy na dowolnej płaszczyźnie da się spokojnie zrobić. Wszystko idzie dość łatwo zrozumieć - po jednodniowym szkoleniu naprawdę "śmigałem na tokarce"

Co do centrów obróbczych no to tu muszę przyznać, że AC jest trochę trudniejszy do opanowania ale po roku pracy muszę powiedzieć, że ma co najmniej jedną naprawdę istotną zaletę, po prostu wszystko da się w nim zrobić. Jeśli maszynka jest w stanie to zrobić to zaprogramujesz to również w AC, jedyne co Cię ogranicza to wyobraźnia,hehe.

Co do Solida to import jest bezproblemowy, zwyczajnie przeciągasz plik bryłki na ekran i po imporcie. Teraz ją sobie obrabiasz jak chcesz.

Na nim pracuje więc go "chwalę", jeśli jesteś zainteresowany kupnem CAMu to dzwoń po firmach i pytaj czy do Ciebie przyjadą na prezentację, z tego co wiem większość poważnych dystrybutorów tak robi(nie wiąże się to dla Ciebie z żadnymi kosztami - poza stratą godzinki lub dwóch), niech Ci porostu pokażą na żywo to co chcesz zobaczyć.

I jeszcze jedno, zapewne w każdym CAMie da się (lepiej lub gorzej)pracować, jednak najważniejszą częścią jest postprocesor ze słabym PP nawet najlepszy CAM będzie do d... dlatego jak będziesz rozmawiał z jakimś dystrybutorem to nie zapomnij spytać o PP - skąd je biorą(piszą sami czy może mają jakieś gotowce,a może piszą im "Niemcy" i przysyłają)? Jakie mają doświadczenie(ile mają wdrożeń)? Czy dają jakąś gwarancję - w sensie jeśli wykryjesz błąd w PP w dwa miesiące po wdrożeniu to czy Ci to poprawią? itp.

Wydaje mi się, że lepsze są te firmy które same piszą PP a to dla tego, że gotowce rzadko działają w 100% a "Niemiec" przecież nie przyjedzie wdrażać maszyn. Do tego łatwiej u takich firm o jakąś "gwarancję".

Ale walnąłem wypracowanie,
Pozdrawiam,
Na pochyłe drzewo i Salomon nie naleje


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#7

Post napisał: kaleena » 16 lip 2008, 14:13

Dobrą rzeczą jest też znajdowanie cech na bryle, np.: otworów wszelakiej maści, kieszeni, ścianek itp. Bardzo to pomaga przy tworzeniu obróbki.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#8

Post napisał: jasiu... » 16 lip 2008, 21:51

kaleena pisze:Dobrą rzeczą jest też znajdowanie cech na bryle, np.: otworów wszelakiej maści, kieszeni, ścianek itp. Bardzo to pomaga przy tworzeniu obróbki.
A ja uważam, że do ciekawych projektów, do modelowania najlepiej użyć Rhino. Jest tani, a współpracuje z Camami doskonale. Nawet w ostateczności do Freemila możesz wysłać powierzchnię i masz ścieżkę narzędzia za darmo.

Oczywiście AlphaCAM! Też bardzo go cenię, ale jest od MasterCAMa trudniejszy i chyba mniej popularny, szczególnie wśród frezarek. No ale jeśli jesteś ambitny i chcesz się trochę pomęczyć, to może i warto.


Autor tematu
Gee
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 14 lip 2008, 10:56
Lokalizacja: xxx

#9

Post napisał: Gee » 18 lip 2008, 10:15

Nie mamy skomplikowanej produkcji, jeżeli chodzi o detale (maszyny rolnicze). Żadnych wielce "fikuśnych" rzeczy. Głównym piorytetem ma być łatwość obsługi (pierwszy tego typu program), ingerencja z Solidem - zakup jednej pływającej licencji. Dziekuję wszystkim za pierwsze podpowiedzi, opinie. Zanim zacznie się dzwonić do przedstawicieli, najpierw trzeba wiedzieć z kim zacząć rozmawiać :cool: . Sądzę, że MasterCAM ew. EdgeCAM - to kierunek w który pójdę. Czekam na kolejne podpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 18 lip 2008, 13:41 przez Gee, łącznie zmieniany 1 raz.


kubuuss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 167
Rejestracja: 14 cze 2007, 08:06
Lokalizacja: Wrocław

#10

Post napisał: kubuuss » 18 lip 2008, 11:14

Gee pisze:Nie mamy skomplikowanej produkcji, jeżeli chodzi o detale (maszyny rolnicze). Żadnych wielce "fikuśnych" rzeczy.


Jesli nie ma skomplikowanych rzeczy do robienia to może wystarczy jakiś darmowy cam.
My (lotnictwo) używamy Edge Cama, ale wykorzystujemy go w 10 % jego możliwości a kosztował ponad 30 tys. zł.
Mozna spróbować np. Alibre Cam, moze trochę gorszy ale cena 10% wyżej wymienionej. Można testować za daromo przez 30 dni.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”