od czego zaczac? CAD 3D, CAM


Autor tematu
tomblack
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 39
Rejestracja: 15 lut 2007, 17:12
Lokalizacja: PL

od czego zaczac? CAD 3D, CAM

#1

Post napisał: tomblack » 15 lut 2007, 19:18

witam!
chcialbym poprosic o rade dotyczaca doboru programow CAD 3D i CAM do wlasnej edukacji.

wiem ze tamat juz kilkakrotnie poruszany byl na forum, jednakze chcialbym aby odpowiedz dopasowana byla scisle do moich wymagan.

dotychczas pracowalem jedynie na autocad i teraz chcialbym zaczac sie szkolic w modelowaniu 3D oraz we wspomaganiu komputerowym wytwarzania.

jakie programy polecicie? powiedzmy ze zdobycie nie jest problemem, moge zaopatrzyc sie w wersje studencka lub zaczac od wersji demo. powinien byc taki na ktorym stosunkowo latwa bylaby nauka podstaw, oraz aby nie bylo zbyt wielu problemow przy pozniejszej przesiadce na inny program (np. dostepny w danej firmie) z tej dziedziny.
cenie sobie dostepnosc roznych srodkow pomocnych przy nauce jak np. tutoriale, polskie wersje programu (nakladki) + help, kursy on-line, ebooki itp.

dodam jeszcze ze jednym z dodatkowych (aczkolwiek niekoniecznych) kryteriow jest moc komputera na ktorym aktualnie pracuje:
procek 1gHz, 256RAM, karta graficzna GeForce 2MX 64mb

bylbym niezmiernie wdzieczny.
pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#2

Post napisał: gmaro » 16 lut 2007, 21:07

tomblack pisze:procek 1gHz, 256RAM, karta graficzna GeForce 2MX 64mb
ja bym zaczął od wymiany sprzętu by nie denerwować się podczas pracy na programach CAD/CAM :wink:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#3

Post napisał: skoti » 16 lut 2007, 21:35

Na tak wypasionego kompa :razz: to mogę śmiało polecić AlphaCam . Na takim sprzęcie będzie smigal pięknie . Jakieś 3 albo 4 komputery do tylu mialem podobny sprzęt tylko z 128Mb ramu i chodziło . Zresztą na 433MHz i 128Mb ramu tez dzialalo . Co do wymiany komputera to nie jest zły pomysł ale przede wszystkim pomyśl o dobrym monitorze . Bo bez tego cala zabawa traci sens :) Kup sobie na aledrogo jakiegoś 21 cali i wtedy można sie bawić w Cad/Cam . 1600 X 1200 przy 100Hz to jest to co psy lubią najbardziej .

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 16 lut 2007, 22:45

Ja polecam Rhino 3D z kilku powodów:

- bardzo dobry i łatwy w nauce modeler 3D,
- często używany w wielu pracowanich (praktycznie opanował już rynek reklamy),
- ma wiele dodatków (np. CAM i Designer do form wtryskowych),
- bez problemu chodzi na takim sprzęcie.

Mało jest dokumentacji pisanej w j. polskim, ale ogromna ilość informacji w sieci po angielsku.
Poniżej jest rysunek złożeniowy steru (4 elementy), który zrobiłem w ciągu 20 minut,
a nie jestem w 3D bardzo mocny.
Załączniki
ster.jpg
Rysunek złożeniowy steru do modelu off-shore'a r/c.
ster.jpg (52.72 KiB) Przejrzano 1710 razy
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
tomblack
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 39
Rejestracja: 15 lut 2007, 17:12
Lokalizacja: PL

#5

Post napisał: tomblack » 17 lut 2007, 20:21

no dobra, powiedzmy ze program CAD juz mam (na poczatek poprobuje troche z google sketchup - swoja droga to powiedzcie od razu czy to dobry wybor).

i teraz tak: gdzie znajde jakies rysunki 2D w trzech (lub wiecej) rzutach, tak abym mogl cwiczyc na nich modelowanie 3D.
klopot w tym ze narazie nie mam nic "zadanego" do rysowania, jedynie chce sie pouczyc ale nie weim co mam rysowac - najlepiej cos z juz zdefiniowanymi wymiarami.

z gory dzieki za odpowiedzi

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#6

Post napisał: skoti » 17 lut 2007, 22:55

Tu znajdziesz mnóstwo rysunków różnych części.
http://www.traceparts.com/index.asp
Ale po co przerysowywać jakiś rysunek ? Wokol Ciebie z pewnością znajduje sie wiele przedmiotów które można wymodelować w 3d. Na pewno da ci więcej zadowolenia zrobienie modelu swojego biurka , myszki , pilota czy czegokolwiek od przerysowania czyjegoś projektu .


Ryhawa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2007, 16:01
Lokalizacja: Gdańsk

#7

Post napisał: Ryhawa » 19 lut 2007, 09:17

Witam
Ja bym zaproponował dwa programy. Jako pierwszy Alibre Desine który powinien ruszyć na twoim kompie, na stronie producenta masz dobrze opracowany podręcznik. Jako drugi program proponuje ci Inventor z Autodesku, oprogramowanie jest mocno zintegrowane z Autocad. Obsługa jest bardzo intuicyjna.

Pozdrawiam
Pozdrawiam


Autor tematu
tomblack
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 39
Rejestracja: 15 lut 2007, 17:12
Lokalizacja: PL

#8

Post napisał: tomblack » 19 lut 2007, 19:04

Tu znajdziesz mnóstwo rysunków różnych części.
http://www.traceparts.com/index.asp
moglbys podac szczegolowy link do podstrony bo cos znalezc nie moge:/
Ale po co przerysowywać jakiś rysunek ? Wokol Ciebie z pewnością znajduje sie wiele przedmiotów które można wymodelować w 3d. Na pewno da ci więcej zadowolenia zrobienie modelu swojego biurka , myszki , pilota czy czegokolwiek od przerysowania czyjegoś projektu .
to fakt, sek w tym ze nie mam za bardzo zdolnosci artystycznych:( bardziej interesuje mnie nauka do praktycznego wykorzystania w zawodzie.
chce sie uczyc modelowac w 3D zadane elementy z konkretnymi wymiarami, a nastepnie rozpoczac z nimi nauke komputerowego wytwarzania CAM (ksztalce sie w dziedzinie mechanicznej).

dzieki z gory


Renegat2x
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 01 kwie 2007, 00:14
Lokalizacja: Leżajsk

#9

Post napisał: Renegat2x » 03 kwie 2007, 19:06

Piotr Rakowski pisze:Ja polecam Rhino 3D z kilku powodów:

- bardzo dobry i łatwy w nauce modeler 3D,
- często używany w wielu pracowanich (praktycznie opanował już rynek reklamy),
- ma wiele dodatków (np. CAM i Designer do form wtryskowych),
- bez problemu chodzi na takim sprzęcie.

Mało jest dokumentacji pisanej w j. polskim, ale ogromna ilość informacji w sieci po angielsku.
Poniżej jest rysunek złożeniowy steru (4 elementy), który zrobiłem w ciągu 20 minut,
a nie jestem w 3D bardzo mocny.
A skąd można sobie taki programik ściągnąć bo jak zobaczyłem jaką to ma cenę (http://mc.glasspalace.pl/go/_info/?id=1733) to mi szczena opadła. Jeszcze studiuje i nie stać mnie na taki bajer a chce pisać prace magisterską związaną z programowaniem CNC i dlatego przydałby mi się jakiś program w którym mógłbym wykonać model 3D a następnie napisać do niego program, puścić to na jakimś symulatorze.
Miałem w technikum sterowanie CNC niewiele pamietam ale to jedyny temat jaki mi podszedł. Jeśli ktoś mógłby udzielić jakiejś pomocy w tej sprawie byłbym wdzięczny.
Dzieki


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#10

Post napisał: Zbych07 » 03 kwie 2007, 23:18


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”