Jakie programy kupić do robienia reliefów 3D??


Autor tematu
Tomek Mitał
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 18 sty 2010, 16:40
Lokalizacja: Rzeszów

Jakie programy kupić do robienia reliefów 3D??

#1

Post napisał: Tomek Mitał » 24 sty 2010, 00:37

Witam Was
Chciałem sie dowiedziec jakie programy polecilibyście mi do robienia takich reliefów 3d.
http://cnc3dart.narod.ru/free.html
Pracuje na Centrum 5 osiowym Reichenbacher Vision1 (Sinumerik840D) a programy których uzywalem do tej pory to AutoCad i AlphaCam do, którego mam postprocesor na tą maszyne. Chciałem sie jednak pobawić w wycinanie różnych płaskorzezb czy innych wypukłych/wklęsłych modeli. I tu nie wiem w jakim kierunku zwrócić swoją uwage jesli chodzi o programy do tego. Posiedziałem dziś troche w ArtCam-ie ale niestety nie ma w nim postprocesora pod moją maszyne a szkoda bo programik baardzo ciekawy. Znajomy kiedys pokazywał w AlphaCam-ie jak wczytac zdjecie a program sam sobie z niego robil linie z których robiło sie "powierzchnie z przekrojów" a potem wiadomo "obrobka powierzchni 3d"... Jednak u mnie nie mam tej opcji w AlphaCamie. Moze znacie jakis programik ktory analizuje np zdjecia i zamienia na powierzchnie 3d ? Moze da sie zrobic takie cos w ArtCamie i jakos zaimportowac do AlphaCama zebym mogl uzyc postprocesora?? Doradzcie cos bo jestem początkujący w CNC i jeszcze sie motam w tych programach. A moze ktos z Was ma postprocesor reichenbacher 5axis do Artcama?
Moze nalezy rysowac taka powierzchnie w AutoCadzie (co mnie troche przeraza) i importowac do Alphacama? Tylko nie wiem jak sie za to zabrac zeby zamienic bryly na cos co strawi AlphaCam?

doradzcie cos :)



Tagi:

Awatar użytkownika

artmachining
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 331
Rejestracja: 20 sty 2007, 12:27
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

#2

Post napisał: artmachining » 24 sty 2010, 23:39

Jeśli AlphaCAM może zaimportować i obrabiać pliki typu stl, to nie ma problemu z eksportem takich plików z ArtCAMa. Niestety ArtCAM nie ma możliwości pracy w 5 osiach. Można spróbować pracy na zwykłym 3 osiowym postprocesorze z osiami obrotowymi zablokowanymi.
Pozdr
Adam


Autor tematu
Tomek Mitał
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 18 sty 2010, 16:40
Lokalizacja: Rzeszów

#3

Post napisał: Tomek Mitał » 25 sty 2010, 17:19

Hmm, faktycznie da sie zaimportować tylko nie wiem jak to potem ruszyć w alphacamie :razz:

edit.
OK juz pomalu rozgryzam Alphacama
Powiedz mi jeszcze jak zapisywać w Artcamie te reliefy jako stl?? Jak wczytywać stl do artcama zeby edytowac?? Zupełnie nie znam jeszcze tego programu więc więc sory za lamerskie pytania. Ciekawy jestem jak Wy to robicie.


edit.
ok znalazlem Twoją wypowiedz w innym wątku - jak to zrobic
Teraz musze sie pobawić :)
Dzięki

edit kolejny. :)

Z jaką tolerancją zapisać STL aby było w miare dokladnie ale nie bylo niepotrzebnie duzo linni siatki?! Zapisałem na próbe z tolerancją 0.01. Po załadowaniu do alphacama zamienilem linie siatki na polilinie i zamieniało 15 min. Chce wycinać elementy powiedzmy nie mniejsze niz 150mm na 150mm a srednio 400 na 300mm w drzewie wiec lekko mniejsza dokladnosc siatki byc moze nie balaby taka zla. Co o tym myslisz?
czy można skalować modele stl ? w sęnsie ze powiększać


pkar
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 45
Rejestracja: 04 lip 2008, 09:46
Lokalizacja: Mazowieckie

#4

Post napisał: pkar » 29 sty 2010, 15:02

Jeśli w tytule mówisz o zakupie programu to chyba firma, która Ci go sprzeda zrobi Ci również postprocesor?!

Tak czy owak ArtCam jest niezły co prawda nigdy nie udało mi się wygenerować z niego STL-a(chyba miałem jakąś „okrojoną”;) wersję ale jeśli jesteś w stanie to zrobić to AlphaCam jak najbardziej może Ci ją obrobić. Musisz tylko sprawdzić, jaki moduł AlphaCam posiadasz, bodajże od wersji Advanced możliwe jest wczytywanie brył(STL). Ale skoro masz 5osi to z wczytywaniem nie powinno być problemu:

Plik – Importuj CAD – wybieramy z listy STL – OK. – wskazujemy plik i wczytane…

Jak już wczytasz to od Ciebie zależ jak chcesz to obrobić, przy 5 osiówce zaproponował bym raczej obróbki 3+2 niż pełne 5 osi, szczególnie na początku. Inna sprawa, że reliefy z ArtCama są raczej „spłaszczone” i można je zrobić używając tylko 3 osi.

Zaczynasz od ustawienia bazy na modelu, używasz w tym celu opcji przesuń i obróć…

Tworzysz obszar pracy, w którym model się znajduję

Przydatne może być również ustawienie materiału.

Wybierasz narzędzie i za pomocą metody „obróbka powierzchni 3D” robisz obróbkę zgrubną a potem tą samą opcją robisz obróbkę wykańczającą…

Dla obróbek 3+2 robisz to samo tylko najpierw wybierasz lokalny układ współrzędnych i w nim pracujesz.

A jaki program bym zaproponował..
Zależy od umiejętności i potrzeb, ArtCam dobry żeby szybko wygenerować takie płasko rzeźby ale o raczej słabej jakości – zbyt proste obróbki a eksport do STL to raczej porażka

SoldiWorks + AlphaCam – dość proste modelowanie 3D w SW i śmiało można robić nie tylko płaskorzeźby, ale i rzeźby.

Darmowy program do modelowania(Rhino albo coś innego) + AlphaCAM – trudniejsze modelowanie, ale też można robić rzeźby do 5 osi.
Na pochyłe drzewo i Salomon nie naleje


Autor tematu
Tomek Mitał
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 18 sty 2010, 16:40
Lokalizacja: Rzeszów

#5

Post napisał: Tomek Mitał » 07 lut 2010, 00:52

masz racje co do SW
Trzeba sie go nauczyc
Kolejne pytania w opracowaniu ;)


RAJMUND
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 210
Rejestracja: 08 sty 2007, 14:26
Lokalizacja: warszawa

#6

Post napisał: RAJMUND » 08 lut 2010, 08:37

Do takich reliefów powinieneś użyć jednego z dwóch programów(jeśli chcesz je wykonać samodzielnie):

Artcam
MastercamArt.

przez przypadek nie daj się nabrać na rysowanie tego w zwyczajnych cadach bo to będzie o wiele trudniejsze niż w artcamie czy mastercamiearcie (o ile w pełni w ogóle możliwe)

A jeżeli masz już stl już zrobionego to w każdym camie który obsłuży obróbkę stl.
np. mastercam (to wiem bo używam).

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#7

Post napisał: bildder » 08 lut 2010, 11:56

Przeciez miala miejsce obszerna dyskusja na ten temat - kilka tematow wczesniej. Warto sie z tym zapoznac poniewaz zobaczysz co i jak sie da wykonac, a jakie sa ograniczenia.

Jasne, ze do typowych plaskorzezb Artcam czy nawet Mastercam lub Alphacam bedzie optymalny.
W kazdym typowym CADzie jest to reczna robota na powierzchniach...
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


AndrzejJS
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 508
Rejestracja: 24 lip 2008, 03:06
Lokalizacja: Europa

#8

Post napisał: AndrzejJS » 08 lut 2010, 16:32

Witam, ostatnio pojawila sie nowa wersja programu Vectric i teraz jest to program w pelni 3D. Nazywa sie Aspire.
Jeszcze mu troche brakuje do ArtCama ale wyglada bardzo interesujaco. Mozna sciagnac wersje demo i probowac do woli. Cena nie jest tak straszna jak ceny innych podobnych programow.
A to ich adres: http://www.vectric.com/WebSite/Vectric/ ... index.html

Pozdrawiam!

Andrzej

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”