Jaki program CAM-owski dla firmy


Autor tematu
jamesoki
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 75
Rejestracja: 03 maja 2007, 12:48
Lokalizacja: białystok

Jaki program CAM-owski dla firmy

#1

Post napisał: jamesoki » 25 kwie 2008, 14:13

Co wybrać. W firmie nosimy się zamiarem zakupu frezarki numerycznej będzie tam układ sterowania HEIDENHAIN. Frezarka 3 osie. Obróbka raczej prosta przeważnie obróbka półfabrykatów. Ale jest w zamiarze produkcja form wtryskowych. Bierzemy pod uwagę hyperMILL ale klamka jeszcze nie zapadła. Czekam na opinie kolegów po fachu. Rozumiem że ile programów tyle będzie zwolenników i przeciwników ale czasu jest za mało aby instalować wszystkie i testować. Dodam że w firmie obowiązuje środowisko Inventor



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 25 kwie 2008, 15:52

Ale Mastercama warto zainstalować i pobawić się nim. Choćby dlatego, ze jest po polsku i chyba wszyscy go lubią. Jeden z najbardziej wygodnych w pracy programów :lol:


Autor tematu
jamesoki
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 75
Rejestracja: 03 maja 2007, 12:48
Lokalizacja: białystok

#3

Post napisał: jamesoki » 25 kwie 2008, 15:57

Ważne dla mnie jest aby możliwe były szybkie eksporty pomiędzy autocadem, Mechanical desktopem oraz inventorem a programem CAM. Większość obróbki wykonywana była by na podstawie detali modelowanych wcześniej w w/w programie.

Awatar użytkownika

artmachining
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 331
Rejestracja: 20 sty 2007, 12:27
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

#4

Post napisał: artmachining » 25 kwie 2008, 17:18

Do form wtryskowych bardzo dobrym (choć nienajtańszym) rozwiązaniem jest PowerMILL.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#5

Post napisał: jasiu... » 25 kwie 2008, 19:42

jamesoki pisze:Ważne dla mnie jest aby możliwe były szybkie eksporty pomiędzy autocadem
I tu będzie problem!

Autocad jest bardzo dobrym programem do robienia dokumentacji (czyli rysunków), ale w projektowaniu form moim zdaniem nie ma zastosowania. Powód jest prosty - tobie potrzebny jest kształt tego "dołka", w który wlejesz metal, lub tworzywo, czyli matrycy. W autocadzie możesz go narysować, ale to nie o to chodzi.

Tu musisz korzystać z programów modelujących, choćby z doskonałego do tego celu Rhino. MasterCAM również posiada możliwość stworzenia płaszczyzny kształtowej, na którą wyślesz frez, a poza tym obsługuje bardzo dużo innych formatów, choćby uzyskanych ze skanera 3d.

Popatrz, skąd jestem, to może zrozumiesz pytanie. Czy umiałbyś w Autocadzie zamodelować profil papieża Benedykta XVI :grin: A jeśli klient zażyczy sobie formę na medaliki z tym papieżem? Rozwiązanie jest bardzo proste wbrew pozorom - skanowanie gipsowego wzorca (jakiś absolwent liceum plastycznego potrafi taki model wyrzeźbić w gipsie) i wrzucenie zeskanowanej płaszczyzny do Mastercama. Jeśli chcecie brać się za formy, musisz właśnie taki sposób przygotowania detalu opanować. Zauważ, ze w większości detali, oprócz walorów wymiarowych musi być spełniony również element estetyczny, coś zaprojektowanego przez dezajnera. A te elementy wykonuje się w modelerach, takich choćby jak Rhino, czy 3DS, czy Maya, a nie w programach CAD. MasterCAM ma również dość dobry modeler i dlatego radziłem ci zainteresować się nim.


Autor tematu
jamesoki
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 75
Rejestracja: 03 maja 2007, 12:48
Lokalizacja: białystok

#6

Post napisał: jamesoki » 25 kwie 2008, 20:56

Może niefortunnie wymieniłem cada jako pierwszy program. W zupełności przygotowuję w nim tylko dokumentację 2d. Jeżeli chodzi o 3d to tylko Mechanical desktop oraz coraz częściej Invnetor. Zresztą mimo że Autocad jest swego rodzaju fenomenem to bezcelowym byłoby modelowanie w nim w 3d gdy złożenie zawiera 200 części a jest to u mnie norma. Bo cóż wtedy z wiązaniami, widokami rozstrzelonymi czy generowaniem rysunków złożeniowych/wykonawczych. Chodzi mi raczej o to co wybrać jako program typu CAM a nie w czym modelować. Licencje na Inventora już zakupione odwrotu od tego nie ma. Zastanawiam się nad możliwościami programoów camo-owskich. Ktoś powiedział HiperMILL. Nie używałem tego nigdy kiedyś pracowałem na edgeCAM przygodę wspominam bardzo miło ale lepiej mieć porównanie.

Awatar użytkownika

Wodzu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 674
Rejestracja: 29 lip 2006, 19:32
Lokalizacja: z sasiedztwa

#7

Post napisał: Wodzu » 26 kwie 2008, 01:37

Najlepiej zapytaj sie na prywtna wiadomosc o Mastercama piotrajuba, mysle ze najwiecej Ci o nim powie
Prawda leży pośrodku -Arystoteles.Może dlatego wszystkim zawadza -Wodzu.

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#8

Post napisał: Piotrjub » 26 kwie 2008, 02:27

W Polsce liczą się dwa programy EdgeCam i MasterCam. Wyżej stawiam MasterCam-a. Jak kupią program trochę go poużywają wtedy sami będą widzieli różnicę . Prędzej między innymi kupiliśmy Sprutcam-a dziś na pewno nie będziemy go aktualizować szkoda kasy. Ktoś prędzej pisał o PowerMill ale ja ciągle porównuje ich programy do ArtCam-a i niestety dawno skreśliłem ich programy (co prawda ArtCam jest niezastąpiony ale ma tyle wad że po prostu k.... bierze). W MasterCam-ie mamy po wygenerowaniu G-kodu taką opcje jak choćby optymalizacja wygenerowanej ścieżki narzędzia. Ostatnio czytałem opis innego programu ale warto sie zapoznać z tym.
Załączniki
Mail0039a.pdf
(1.05 MiB) Pobrany 2122 razy
Mail0040.PDF
(1.03 MiB) Pobrany 775 razy

Awatar użytkownika

artmachining
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 331
Rejestracja: 20 sty 2007, 12:27
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

#9

Post napisał: artmachining » 28 kwie 2008, 09:38

PowerMilla nie można porównywać z ArtCAMem, bo to programy do diametralnie róznych zastosowań. A w przypadku ArtCAMa - to prawda, że ma pewne ograniczenia, ale wiele błędów przy jego używaniu wynika z niewiedzy użytkownika (np. 90% błedów ze skryptami, które wyskakują wynika z niezainstalowania świeżej javy i uprawnień Internet Explorera, z którego AC korzysta).


Autor tematu
jamesoki
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 75
Rejestracja: 03 maja 2007, 12:48
Lokalizacja: białystok

#10

Post napisał: jamesoki » 28 kwie 2008, 17:44

Podsumowując chciałbym wysunąć na prowadzenie kilku, powiedzmy trzech faworytów których przetestowałbym. Ilość tą ograniczam ponieważ czasu jest mało i nie starczy go na testowanie wszystkiego. Co do MasterCAM jest to program rodziny Solidworks i zdaje się że będzie miał on wsparcie dla tego właśnie programu. Podobno takie wsparcie dla Inventor ma HiperMIL. Nie chciałbym aby zakup nawet najlepszego programu wyglądał jak ożenek kota z psem. Reasumując stawiam na testowanie:
1) MasterCAM
2) SolidEDGE
3) HiperMIL
Jeżeli ma ktoś uzasadnienie dla innego oprogramowania bardzo proszę o wypowiedz

oj syndrom przepracowania mam. Przecież że nie solidEDGE tylko EdgeCAM

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”