Grawerowanie 2 Rysunki :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Grawerowanie 2 Rysunki :)

#1

Post napisał: adam Fx » 29 gru 2004, 15:14

no literki graweruje super... ale chciałbym wygrawerować jakis rysunek..(myślałem że pujdzie tak łatwo jak z literkami no ale nie poszło :cry: )

wcześniej prubowałem zrobić tważ 3D ale jakis miłem problemy z " image to G code" (dawał zamały posów w osi Z żędu 0.001 -- to TurboCNC nawet nie poruszał osią Z) więc narzie sobie odpuściłem... 8)

ale fajnie było by wygrawerować jakiś rys. 2D pomyślałem że powinno być to łatwiejsze bo niekurzy z forum buduja frezarke poto żeby grawerować płytki ( które są swoistego rodzaju rysunkami :) )
prubowałem Corela --wrzuciłem do niego rys. JPG .. no ale jak chciał lapisać w ploterowym formacie to zapisało czystą strone

więc co powinienem zrobić ?? jakie programy?? -- może jeśli nikt nie prubował rys. to może chociaż w jaki sposub te płytki robicie to sprubuje coś sam pokombinować na bazie płytek drukowanych

dzięki i Pozdro :mrgreen:


sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Tagi:


camel131
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 84
Rejestracja: 27 gru 2004, 21:27
Lokalizacja: gdansk
Kontakt:

Grawerowanie 2 Rysunki

#2

Post napisał: camel131 » 29 gru 2004, 18:41

ja mam trochę rysunków za sobą ale na ploterze rysującym.
Plik grafiki rastrowej obrabiam corelem (corel trace) z rastra na wektory i plik wynikowy eksportuję z corela jako eps bo taki format mój ploter przyjmuje.
Jest to sposób na płaską grafikę bo 3d nie robiłem.
Są też programiki do szybkiej konwersji rastra na wektor.

[ Dodano: 2004-12-29, 21:22 ]
A płytki robię metodą termotransferu za pomocą toneru z wydruku laserówki.
Robiłem już positivem20--zbyt duża pracochłonność , sitodrukiem-także ale opłaca się przy dużej serii , ploterem rysującym-warto przy zastosowaniu dobrego pisaka ale prostsze układy. Termotransfer z użyciem papieru kredowego a nie folii tess2000 która wymaga moim zdaniem zbyt szczegółowego utrzymania parametrów temperatury.


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#3

Post napisał: pltmaxnc » 29 gru 2004, 22:27

Aby wyciąć rysunek wykonany w corelu trzeba zamienić go na krzywe o grubości linni 0.001mm i wyeksportować w rządanym formacie np. ai , eps, plt, dxf.
Wykonanie rysunku w krzywch z początku wydaje się pracochłonne lecz można to opanować.
Drogi są dwie: a -- importujemy bitmapę pod coreltrace i tam zamieniamy na krzywe z określoną dokładnością. Nie należy przesadzać z dokładnym odwzorowaniem bo wiąże się to z wiekszą ilością węzłów które komplikują rysunek i zwiększają wynikowy plik.
Po zamianie na krzywe rysunek eksportujemy pod coreldraw i poprawiamy porównując go z bitmapą. Tą drogą obrabiamy rysunki bardziej skomplikowane.
b -- impotujemy bitmapę pod coreldraw i tam dostępnymi narzędziami obrysowujemy ją krzywymi. Metoda ta odpowiednia jest do rysunków dość prostych.
Należy pamiętać o ustawieniu offsetu w progamie sterującym.

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 29 gru 2004, 23:03

yyy no otworzyłem rys w Coreltracu .. no i jak go teraz na krzywe zmienić??? :roll:

[ Dodano: 2004-12-29, 23:06 ]
aaaa dałem trasuj i zapisałe w formacuie ploterowym i działa :) tak mi się wydaje przynajmniej już zapuźno żeby odpalć maszyne
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


avatar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 208
Rejestracja: 23 cze 2004, 09:44
Lokalizacja: Gdansk

#5

Post napisał: avatar » 11 sty 2005, 08:49



h3nry
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 110
Rejestracja: 16 lis 2004, 20:17
Lokalizacja: Podlaskie SoQlka
Kontakt:

#6

Post napisał: h3nry » 25 sty 2005, 22:53

Link jest miodzio ...avatar ....szkoda, ze nie mam Corela8 ;(.
W CorelD 11 obrabiajac pliki *.DXF utworzone w AutoCad 2005 ,dokładnie je exportujac w Corelu -> .PLT mam problem z odwzorowaniem wymiarow.
Urzywam PCNC 3.10 i niestety pomniejsza mi srednio o 0.7mm wymiary .
Czy to mozliwe , zeby 11Corel walił takie błedy przy zapisywaniu pliku jako PLT?, moze to problem z AUTOCAD?

Nie potrafie niestety rysowac w Corelu,pomimo prowadnic oraz opcji przyciagania jest to przy bardziej złozonych rysunkach nieco kłopotliwe.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”