Edge CAM - jakie ograniczenia w sosunku do NX CAM

Awatar użytkownika

Autor tematu
pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

Edge CAM - jakie ograniczenia w sosunku do NX CAM

#1

Post napisał: pasierbo » 06 sty 2013, 12:30

Witam, Firma w której pracuje planowała zakup NX CAM ale cena sprawiła, że rozważany zostaje zakup Edge CAM-a jako dodatek do Solid Edge. Program będzie potrzebny do obróbki dosyć skomplikowanych form rozdmuchowych na frezarkach trzyosiowych z systemem fanuc. Często zachodzi potrzeba obróbki dużych skomplikowanych powierzchni gdzie maszyna idzie do 50h w Aluminium. Do tego dochodzą często jakieś skomplikowane grawerunki na nieregularnych powierzchniach. Do tej pory programy robił człowiek z zewnątrz w NX CAM i teraz pojawia się pytanie czy Edge Cam podołałby takiemu zadaniu. Jakie przeszkody można ewentualnie napotkać? Robota jest odpowiedzialna a materiał za sporo $$. Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi.



Tagi:

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#2

Post napisał: marchru » 06 sty 2013, 15:03

Używam EC od 2 lat i nie maiłem przypadków aby " stanąć ". Wszystko idzie zrobić - liczy się metoda i znajomość narzędzia. EC używają firmy z wielu branż także zaproś przedstawiciela i przedstaw mu "najtrudniejsze" detale.
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"


wladca-swiata
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 349
Rejestracja: 08 lut 2007, 15:07
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: wladca-swiata » 06 sty 2013, 22:45

Duze matryce, skomplikowane grawerunki na nieregularnych powierzchniach? Nie wiem, czy EC jest do tego najlepszy. Duzo da się nim zrobic, ale moim zdaniem najlepiej sie sprawdza przy produkcji czesci typowo maszynowych. Do form troche mniej, a do grawerki na skomplikowanych powierzchniach to juz wcale. Niech sprzedawca dobrze zaprezentuje mozliwosci na WASZYCH detalach. Nie daj sie zbyc, ze bedzie dlugo liczyl itd. Standardowe przyklady przygotowane na prezentacje nigdy nie oddadza specyfiki Twojej pracy. Ciekaw jestem Twoich spostrzezen z testow EC. Jak cos to daj znac. Pracuje w nim od 8 lat i cos tam wiem.


filklone
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 48
Rejestracja: 22 cze 2010, 17:53
Lokalizacja: polska
Kontakt:

#4

Post napisał: filklone » 06 sty 2013, 23:03

Sprawdź sobie program BobCAD-CAD v25, obsługuje strategie obróbki do 5 osi płynnie.
Wszystkie opisane warunki spełnia bez problemu wersja BobCAD-CAM Mill Pro 3D.
Pod koniec stycznia ukaże się również kolejna wersja BobCAM ver. 3 dla SolidWorks obsługująca frezowanie do 5 osi. O dokładniejsze dane i ceny należy się zwrócić do polskiego dystrybutora programu. Co mi wiadomo w tym programie wykorzystywany jest generator ścieżek narzędzia firmy niemieckiej Module Works, który wykorzystywany jest przez wymienione przez ciebie programy.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#5

Post napisał: Majster70 » 07 sty 2013, 13:06

Nie znam Edge-Cama, ale dziwią mnie różnice cenowe. Komplet Solid Edge + NX-Exress (czyli moduł CAM z NX) kosztuje katalogowo ok. 33 tys zł. Jest to dokładnie ten sam moduł jak w NX, pewnie idzie coś urwać od tej ceny, myślę, żę 25% na pewno. Podejrzewam, że cena kompletu Soled Edge + Edge Cam wyjdzie porównywalna. No chyba, że chcecie mieć komplet NX, tzn NX CAD+NX CAM, tutaj cena cada podbija zakup do ok. 18 tys E. Być może ma to sens, bo w NX są chyba większe możliwości jeżeli chodzi o powierzchnię i na pewno są większe możliwości jeżeli idzie o duże złożenia niż w Solid Edgu. O Edge Camie nie będę się wypowiadał, bo go nie znam.
Fajnie zdać sobie sprawę, ile kosztuje roczna praca porządnego programisty czy technologa, ew. koszt jego szkoleń na nowym oprogramowaniu (o cenach złomowania form już nie wspomnę :wink:) i do tego odnieść cenę programu.


smieszek88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 25 maja 2012, 10:52
Lokalizacja: łódź

#6

Post napisał: smieszek88 » 07 sty 2013, 16:48

Nie bez powodu NX jest uważany za jeden z najlepszych programów do obróbki form. Osobiście siedzę ponad rok w CAMie NXa i wielu opcji jeszcze nie poznałem, ale nie zdarzyło się żeby czegoś się nie dało zrobić, a grawerka na skomplikowanej powierzchni to czysta formalność. EdgeCAM jest bardziej przyjazny przy mało skomplikowanych detalach, ale nie wiem jak się sprawdzi przy formach.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#7

Post napisał: pasierbo » 14 sty 2013, 16:39

Czy może ktoś mnie oświecić czy NX-Express to jest to samo co CAM-Express ?? Czytając http://gmsystem.pl/indexProduktyCamNxCam.php zasugerowałem się że jest to dokładnie ten sam program jednak niektóre osoby twierdzą że to co innego i że to się nie nada. Zgłupiałem już.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#8

Post napisał: Majster70 » 15 sty 2013, 07:35

Według mojej wiedzy NX-express sprzedawany osobno lub w zestawie z Solid Edge, to dokładnie ten sam program który jest oferowany również jako moduł manufakturing w zestawie NX CAD+CAM. Ale po dokładniejsze wiadomości możesz zapytać się w dziale NX/Unigraphics - udzielają się tam handlowcy i osoby ze wsparcia technicznego dealera z Wrocławia chyba, lub zadzwoń do dowolnego sprzedawcy, będziesz miał info z 1 ręki.
ręki.
pasierbo pisze:jednak niektóre osoby twierdzą że to co innego i że to się nie nada.
być może chodzi o jakąś wewnętrzną politykę w waszej firme :mrgreen:
Jak nadmieniałem wyżej, przy zaawansowanych projektach zestaw z NX-Cadem może być lepszym rozwiązaniem niż z Solid-Edgem, ale kosztuje więcej.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#9

Post napisał: pasierbo » 15 sty 2013, 15:10

Majster70 pisze:Jak nadmieniałem wyżej, przy zaawansowanych projektach zestaw z NX-Cadem może być lepszym rozwiązaniem niż z Solid-Edgem, ale kosztuje więcej.
No i w tą stronę to idzie... całe szczescie.

Awatar użytkownika

nxcam
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 734
Rejestracja: 04 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Tuszyma
Kontakt:

#10

Post napisał: nxcam » 16 sty 2013, 08:47

- pozwolę sobie wyjaśnić zawiłości poczynań działów marketyngu w stosunku do nazewnictwa...

1) NX CAM
- to nazwa używana w portfolio NX (dawna nazwa Unigraphics)
- występuje w jednej licencji z NX CAD (jako pakiet NX CAD/CAM) albo
- może występować również jako samodzielna licencja CAM, ale potrzebuje prerekwizytu w postaci NX CAD (posiadania dowolnej licencji NX CAD). Wówczas uruchamia sie tylko moduł Manufacturing (Wytwarzanie)
- wszystkie licencje są sieciowe/pływające

2) CAM Express
- to nazwa używana w portfolio Velocity Series (należy do nich jeszcze Solid Edge, Femap Express, Teamcenter Express)
- wszystkie licencje są sieciowe/pływające

Porównując NX CAM i CAM Express:
- to ten sam software instalowany z tych samych nośników co za tym idzie te same materiały szkoleniowe, postprocesory, polska wersja itp.
- funkcjonalności i zawartości pakietów CAM są identyczne
- dostępne są operacje Synchronous Modeling (do modyfikacji brył)


Więcej o zawartości pakietów NX CAD/CAM można przeczytać np. tutaj w PDF: NX CAM
- są to gotowe konfiguracje

Pakiet CAM Express (NX CAM) możesz sobie też samodzielnie złożyć:
Obrazek
- jako podstawa jest zawsze Foundation i w zależności od potrzeb dokładasz do tego odpowiedni moduł np. 2axis+3axis i masz pakiet do frezowania 3-osiowego form/tłoczników

- wyjaśniłem albo zagmatwałem :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”