program do wiercenia dziurek według schematu z bitmapy

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
ernie
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 16 gru 2009, 00:32
Lokalizacja: Zawiercie

program do wiercenia dziurek według schematu z bitmapy

#1

Post napisał: ernie » 18 gru 2009, 23:37

Witam szanowne Forum!

<!--
Mam nadzieję, że nie spowoduję irytacji (SZUKAŁEM ;-) ) jeśli zacznę od pytania...
Kupiłem maszynę na podstawie tego co tutaj wyczytałem i co mi się uroiło... Dzięki- wygląda ładnie ;-)
-->

Proszę o naprowadzenie mnie na program, który zrobi coś takiego: daję mu- powiedzmy bitmapę w 256 cieniach szarości a on mi wygeneruje gcode, który nawierci otwory, tak jak pixele, w określonych przeze mnie odległościach. Otwory będą miały głębokość uzależnioną od tego jak ciemny/jasny jest punkt w bitmapie.
Chodzi mi o software w którym mogę szukać takiej funkcji (mam Ucancam V8, oczywiście oryginał, ale to w ogóle nie ten kierunek. Proszę o podanie kierunku w którym szukać...

jeszcze raz dzień dobry!
Ernest



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 19 gru 2009, 23:33

Wybrałeś drogę strasznie dookoła. Ale rozumiem intencje. Tylko jak zawrzesz w pliku bitmapy dokładne położenie punktu, który będzie wierceniem?

Prostszym rozwiązaniem jest zastosowanie mojego eduCADa. Każdy punkt przerabiany jest "z automatu i definicji" na wiercenie. Możesz bez problemu wpływać na ich głębokość. Polecam moje rozwiązanie, bo punkty można stawiać nawet z kodu (skryptu) z mikronową dokładnością.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#3

Post napisał: Mrozik » 20 gru 2009, 12:40

Chyba chodzi ci o coś w rodzaju b2g http://www.inf-el.com/cnc/cnc.htm


Autor tematu
ernie
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 16 gru 2009, 00:32
Lokalizacja: Zawiercie

#4

Post napisał: ernie » 20 gru 2009, 16:58

Piotr Rakowski pisze:Wybrałeś drogę strasznie dookoła. Ale rozumiem intencje. Tylko jak zawrzesz w pliku bitmapy dokładne położenie punktu, który będzie wierceniem?
w bitmapie to jest niepotrzebne. Bitmapa ma dać tylko informację o głębokości kolejnych pikseli/otworów. Powiedzmy w uproszczeniu, że mam bitmapę 3x3 piksele.

123
456
789

Jeśli ona ma mi dać obrazek o wielkości 3x3 cm, to wiadomo że między kolejnymi kolumnami i liniami jest 1 cm odległości. Wielkość samego punktu to po prostu średnica wiertła.

O co chodzi w tej technice: to oczywiście niestety :-/ nie jest mój patent, zdjęcie:

Obrazek

Od razu piszę- tam nie ma żadnych barwników, tylko jednolity beton z otworami.

Sam chciałbym sobie zrobić taką ścianę w gipsie lub drewnie za drzwiami wejściowymi domu z kilkoma lampami, które będą robiły gościom wodę z mózgu. Bo cały efekt polega na tym, że nie jest to taka oczywista płaskorzeźb, ale seria otworków, która gra ze światłem- jeśli oświetlić ją od frontu, to nie widać bitmapy bo otwory są wypełnione światłem, ale jeśli oświetlić z boku, to im głębszy otwór, tym ciemniejszy piksel.

Zaraz przejrzę informacje, które podesłaliście- coś obiecująco wygląda ta "chmura punktów. A więcej co do tego zdjęcia na stronie:
tutaj

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#5

Post napisał: k-m-r1 » 26 gru 2009, 00:07

zapytam jak przeliczyć głębokość otworu do skali szarości danego piksela ??

świetna sprawa z tymi ścianami widziałem jakiś czas temu obrazy z dziurkami w papierze robione wiatrówką
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#6

Post napisał: skoti » 26 gru 2009, 18:35

Zerknij tez na to . http://www.imagetogcode.com/

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post napisał: Piotr Rakowski » 27 gru 2009, 08:22

Mój STEP2CNC już teraz zamienia poziomy szarości pikseli mapy bitowej na głębokości frezowania. W tej wersji, jaka jest na rynku procedura łączy głębokości między sobą. Żaden problem dorobić więc taką funkcję, która zrobi z tego wiercenie.

Mogę ją wykonać dla Ciebie. Jaką kwotę proponujesz za taki program kolego 'ernie'?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
ernie
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 16 gru 2009, 00:32
Lokalizacja: Zawiercie

#8

Post napisał: ernie » 27 gru 2009, 18:41

k-m-r1 pisze:zapytam jak przeliczyć głębokość otworu do skali szarości danego piksela ??
no, to przecież nie jest żaden problem- im ciemniej tym głębiej. Jeśli masz "n"odcieni, to wiadomo że zadajesz maksymalną głębokość a skala cieni to po prostu kolejne głębokości z których czerń jest określoną głębokością maksymalną a każda kolejna- 1/n-tą/
skoti pisze:Zerknij tez na
Dziękuję, ale nie do końca to. przez ostatnie dni wypróbowałem kilka programów i żaden się nie zbliża do tego o co chodzi. Mój ostatni pomysł polegał na ręcznej konwersji- najpierw bitmapę skonwertować do ASCII (kiedyś był popularny tzw. ascii art ;-) a później poprzez znajdź/ zastąp w UltraEditorze zamiana każdego ASCII-piksela na g-kod.......
Piotr Rakowski pisze:...
A to jest początek obiecującej przyjaźni :-) Ponieważ temat dotyczy "ile", to jako dżentelmeni chyba wymienimy korespondencję na boku ;-)

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post napisał: Piotr Rakowski » 28 gru 2009, 00:24

Kolego Ernie - twoje prośby zostały wysłuchane. Przygotowałem odpowiedni algorytm.

Sam zobacz: https://www.cnc.info.pl/topics81/step2c ... htm#132973
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
ernie
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 16 gru 2009, 00:32
Lokalizacja: Zawiercie

#10

Post napisał: ernie » 28 gru 2009, 15:34

No proszę. A ja nie wierzyłem w Mikołaja :-)

Przenoszę się do tematu o programie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”