Problem z uruchomieniem Mach3 na dodatkowym kontrolerze LPT

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych
Awatar użytkownika

Autor tematu
LukaszWiecek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 7
Posty: 33
Rejestracja: 26 mar 2009, 13:45
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Problem z uruchomieniem Mach3 na dodatkowym kontrolerze LPT

#1

Post napisał: LukaszWiecek » 18 kwie 2009, 22:23

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Ze względu na fakt, że moja płyta główna nie posiada portu LPT (na płycie miejsca lutownicze pod port są - nie ma go tylko fizycznie), zostałem zmuszony zaopatrzyć się w kontroler LPT (na PCI). Niestety mam wielki problem ze zmuszeniem Mach3 do współpracy z płytą główną SSK-MB1 i sterownikami SSK-B01 (sterowniki póki co są podłączone na sucho - bez silników).

W systemie widziane są w tej chwili trzy porty - LPT1, LPT2 i LPT3:

Obrazek

Podejrzewam, że pod LPT1 kryje się ten port z płyty głównej (który jednak nie został wlutowany). Poniżej przedstawiam screeny wszystkich portów po kolei:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Natomiast w Mach3 próbowałem między innymi takiej konfiguracji:

Obrazek
Obrazek

Niestety test diagnostyczny Alt+7 nie reaguje na załączanie ani krańcórek Home, ani wyłącznika bezpieczeństwa. Automatyczna detekcja pinów w ustawieniach programu też nie wykrywa wciśnięcia żadnej z krańcówek.

Nie wiem, czy to jest istotne, ale po podłączeniu zasilania obie diody na płycie głównej, jak i na sterownikach cały czas się świecą.

Proszę Was z całego serca o jakąś radę.



Tagi:


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#2

Post napisał: jarekk » 18 kwie 2009, 23:08

Coś mi adresy wpisane w zakładkę Macha wyglądają dziwnie.
Nie powinno to być 0xC800 (pierwszy) i 0xC000(drugi)

Czasami pomagało wyłącznie w BIOSie tego LPT na płycie i zmiana adresów dodatkowych LPT na 0x378 (pierwszy) i 0x3BC ( drugi)

Awatar użytkownika

Autor tematu
LukaszWiecek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 7
Posty: 33
Rejestracja: 26 mar 2009, 13:45
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

#3

Post napisał: LukaszWiecek » 18 kwie 2009, 23:46

Wyłączyłem w BIOS-ie ten wbudowany port LPT, a tym dwóm portom z kontrolera zmieniłem numery z LPT2->LPT1 i z LPT3->LPT2. Niestety adresów system nie pozwala mi zmienić. W Machu dalej próbuję wpisywać różne kombinacje i nic.

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły?

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 19 kwie 2009, 05:47

Mam ten sam problem ze sterownikami do kości MosChip. Niestety moim zdaniem są źle napisane. Ja mam taki zestaw na PCMCIA: 1xLPT i 2xCOM. COMy obsługuję OK, LPT za cholerę nie daje się ustawić do normalnej pracy.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

Autor tematu
LukaszWiecek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 7
Posty: 33
Rejestracja: 26 mar 2009, 13:45
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

#5

Post napisał: LukaszWiecek » 19 kwie 2009, 07:11

Piotr Rakowski pisze:Mam ten sam problem ze sterownikami do kości MosChip, ..., LPT za cholerę nie daje się ustawić do normalnej pracy.
Tzn LPT Ci w ogóle nie chodzi? Bo u mnie np drukarka podpięta pod ten kontroler działa bez problemów.

A może problem leży w ustawieniu ECP, EPP... itp? Tylko w BIOS-ie nie mam możliwości tego ustawić dla kontrolera, a pod Windowsem nie mogę tego znaleźć (Windows7).


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#6

Post napisał: paulg » 19 kwie 2009, 07:40

Witam.
Zdecydowanie szybciej , prościej i bez nerwów kolega rozwiąże problem albo kupując starszego kompa za 200zł , lub podłączając pod istniejący - kontrolerek pod USB - np SS.
Dodatkowe porty mogą nie mieć pełnej obsługi - są dedykowane głównie pod właśnie drukarki , tak samo sprawa może dotyczyć sterowników jak już kolega wyżej wspomniał.
Można poszukać jeszcze karty z portem LPT , w której będzie pewna pełna obsługa wszystkich pinów - ale czasami szkoda nerwów i straconego czasu.
Pozdrawiam
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

Autor tematu
LukaszWiecek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 7
Posty: 33
Rejestracja: 26 mar 2009, 13:45
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

#7

Post napisał: LukaszWiecek » 19 kwie 2009, 08:17

paulg pisze:Witam.
Zdecydowanie szybciej , prościej i bez nerwów kolega rozwiąże problem albo kupując starszego kompa za 200zł , lub podłączając pod istniejący - kontrolerek pod USB - np SS
Ale czytałem, że te porty LPT na USB w ogóle nie współpracują z urządzeniami innymi niż drukarki/skanery.

I teoretycznie to właśnie taki kontroler, jaki mam wsadzony u siebie, powinien być pełnowartościowym portem LPT - w końcu po to się go wsadza do kompa, zamiast jakiś cudacznych przejściówek USB->LPT ;)


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#8

Post napisał: paulg » 19 kwie 2009, 08:27

LukaszWiecek pisze: Ale czytałem, że te porty LPT na USB w ogóle nie współpracują z urządzeniami innymi niż drukarki/skanery.
Nie chodzi o port LPT na USB - tylko o SmoothStepper - czyli w skrócie SS
Takie coś załatwia sprawę portów LPT , małej ilości wejść/wyjść , rozdzielczości enkodera jeśli montujemy serwa itp.
Proszę poszukać - na forum ten temat był już wiele razy opisywany
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


muskiel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 152
Rejestracja: 26 mar 2005, 16:25
Lokalizacja: Starachowice

#9

Post napisał: muskiel » 19 kwie 2009, 09:20

Witam,
A może problem leży w ustawieniu ECP, EPP... itp? Tylko w BIOS-ie nie mam możliwości tego ustawić dla kontrolera, a pod Windowsem nie mogę tego znaleźć (Windows7).
A gdzie kolega wyczytal ze Mach3 pracuje z Windows7? Juz przy Viscie moga byc problemy, i jest to rozwiazanie ostateczne. Najlepiej XP.

pzdr
Piotr

Awatar użytkownika

Autor tematu
LukaszWiecek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 7
Posty: 33
Rejestracja: 26 mar 2009, 13:45
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

#10

Post napisał: LukaszWiecek » 19 kwie 2009, 10:08

muskiel pisze:Witam,
A może problem leży w ustawieniu ECP, EPP... itp? Tylko w BIOS-ie nie mam możliwości tego ustawić dla kontrolera, a pod Windowsem nie mogę tego znaleźć (Windows7).
A gdzie kolega wyczytal ze Mach3 pracuje z Windows7? Juz przy Viscie moga byc problemy, i jest to rozwiazanie ostateczne. Najlepiej XP.

pzdr
Piotr
No tak - tego nie wziąłem pod uwagę. Poszedłem więc sprawdzić czy wszystko działa w kompie mojego ojca (nieco starsza maszyna - z normalnym portem LPT i XP na pokładzie). Tam też Mach3 nie udało mi się zmusić do współpracy (skonfigurowany wg opisu z akcesoria.cnc.info.pl). To mnie zaczęło trochę martwić, że to jednak wina źle zmontowanej płyty głównej. Ale kurczaki... chociaż same krańcówki powinny działać. Z tego, co widzę, to nie przechodzą one przez żadną elektronikę, a jedynie zwierają odpowiednie PIN-y portu LPT. Teoretycznie te kontrolki powinienem móc zapalić nawet bez płyty głównej, zwierając po prostu ze sobą te PIN-y kawałkiem drucika.

Co by zebrać nieco więcej danych, sprawdziłem też program Step2CNC i o dziwo tutaj już jest jakaś poprawa. Bez problemu wykrywa załączanie krańcówek podłączonych do płyty głównej.

Niestety na moim kompie nawet Step2CNC nie daje rady, więc tutaj chyba już się muszę poddać. Pozostaje tylko pytanie - dlaczego Mach3 nie chce współpracować na drugiej maszynie z normalnym portem LPT? ;/

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”