Od rysunku CAD do gotowego elementu..

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
AndrzejJak
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 01 sie 2009, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Od rysunku CAD do gotowego elementu..

#1

Post napisał: AndrzejJak » 06 wrz 2009, 11:51

Witam,
od jakiegoś czasu spędzam długie godziny na tym forum i myślę, że pewien ogląd sytuacji mam. Niestety nadal nie mogę 'dopasować' klocków, które nazwę etapy modelowania. Napiszę jak wszystko zrozumiałem i proszę potwierdzić lub wyprowadzić mnie z błędu. Zaznaczę, że jako amatora interesowały mnie rozwiązania free lub niskobudżetowe a ewentualną maszynę CNC (którą być może zbuduję) chciałbym wykorzystać do wycinania w tworzywie (pleksi) ew. do nieskomplikowanych detali modelarskich. Zatem...
  • - rysuję model w programie CAD (nie mam jeszcze swojego typu - co polecacie?) i zapisuję go jako DXF (czy tylko ten format jest przydatny?),
    - model DXF przenoszę do programu CAM (otrzymuję plik powiedzmy XXX bo nie wiem jakie rozszerzenia są możliwe),
    - wspomniany wyżej plik wczytuję do programu sterującego maszyną (np. TurboCNC lub STEP2CNC).
Gdzie teraz na tej liście umieścić program FreeMill? Wydaje mi się, że jest to CAM ale nie wczytuje formatu DXF :( Z jakich programów zatem wygenerować pliki, które będzie on w stanie przyjąć?
Będę wdzięczny za rozjaśnienie tematu...



Tagi:


amaciejewski
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 04 wrz 2009, 12:25
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: amaciejewski » 06 wrz 2009, 14:34

Witam,

Tok postępowania jest prosty:) Zakładam, że znasz sie na rysowaniu kresek i wiesz co chcesz zrobić.

zatem modelujesz i wykonujesz:)



Ze względu na łatwość dostępu do oprogramowania CAD/CAM np. Solidworks/Edegcam lub inne asocjatywne (rozumięjące siebie ) oprogramowania CAD/CAM (Solidedge/NXcam) , osobiście tej drugiej pary nie polecam gdyż NXcam jest jeszcze w Polsce małopopularny, co do Solidworks/Edgecam nie ma problemu.

Zakładam, że dysponujesz oprogramowaniem CAD/CAM co do pochodzenia nie wnikam:)

modelowanie - wykonujesz poszczególne elementy (3D) z których będzie się skłądała Twoja "maszynka" a potem to składasz do kupy i zapisujesz jako jednen Plik - całkowity model CAD

wykonanie - (frezowanie, toczenie itp.) Dysponując gotowym modelem CAD otwierasz jego poszczególne elementy w programie CAM, następnie nadajesz przygotówkę, ustawiasz pukty zerowe, dobierasz narzędzia i obrabiasz. Po zaakceptowaniu obróbki wartoby było otrzymać jakiś program, który później mógłbyś wrzucić na maszynę (do tego będziesz potrzebował odpowieni postprocesor i tu się zaczynają schody :)

Zatem w roli podsumowania tak w prostym języku :

-rysowanie klocków w CAD i składnie ich do kupy.
-obrabianie poczególnych klocków w CAM i generowanie odpowieniego kodu, który potem zrozumie dane sterowanie danej maszyny, na której będziesz chciał obrobić daną część.

Mam nadzieję, żę trochę przybliżem Tobie to zagadnienie. Myślę, że na podstawie tych haseł i inernetu dalej zgłębisz ten temat. Jestem pewny, że koledy z forum również Ci pomogą i wrazie gdy coś przeoczyłem, lub niezrozumiale napisałem, sprostują moją wypowiedź.


pozdrawiam
-----------------------
jak się nie rozwijasz to się cofasz :)


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: qqaz » 06 wrz 2009, 15:08

kol amaciejewski, sugerowałbym jednak zmianę podpisu pod postami bez wzgledu na uzasadnienie.


amaciejewski
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 04 wrz 2009, 12:25
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: amaciejewski » 06 wrz 2009, 16:37

rozumiem skojarzenia, ma kolega rację. podpis zmieniony:)

pozdrawiam
-----------------------
jak się nie rozwijasz to się cofasz :)


Autor tematu
AndrzejJak
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 01 sie 2009, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: AndrzejJak » 06 wrz 2009, 21:45

Czyli tak jak sobie wyobrażałem. Problem tylko widzę w doborze tej "pary" CAD/CAM. Czy ktoś może polecić programy posiadające wersje 'studenckie' lub dostępne darmowo? Może jakiś CAD pasujący do FreeMill?


amaciejewski
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 04 wrz 2009, 12:25
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: amaciejewski » 06 wrz 2009, 22:05

Witam :)

Zarówno Solidworks jak i Solidedge jest dostępny w student edition :) Poszukaj trochę w sieci a na pewno znajdziesz jakieś informacje.

Co do Freemilla podchodziłbym nieco sceptycznie ale to już są moje odczucia.

Chciałbym zaznaczyć, że prościej Ci będzie znaleźć kogoś kto ma pod maszyny podpiętego edgecama niż Freemilla:)

Zatem warto się sugerować też tym ,gdzie i na czym wykonasz swoje detale :)

pozdrawiam
-----------------------
jak się nie rozwijasz to się cofasz :)

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#7

Post napisał: skoti » 06 wrz 2009, 22:10

Kolego w wiekszosci CAM-ow mozna rowniez rysowac , wiec jesli masz zamiar wykonywac proste detale ktore juz zostaly zaprojektowane i posiadasz rysunek to rozejzyj sie za samym CAM-em . Jesli chcesz projektowac detale do wykonania to wtedy owszem bedziesz potrzebowal rowniez jakis CAD .


Autor tematu
AndrzejJak
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 01 sie 2009, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: AndrzejJak » 07 wrz 2009, 10:34

Znalazłem coś takiego: http://www.gsimple.eu
Do moich przewidywanych celów będzie wystarczający.
Pytanie tylko, czy pierwsze wrażenie pokrywa się z późniejszymi doświadczeniami - może ktoś używa???

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”