Jak skonwertować plik dxf(cale) na nc(mm)

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
z242
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 08 gru 2007, 12:13
Lokalizacja: Małopolska

Jak skonwertować plik dxf(cale) na nc(mm)

#1

Post napisał: z242 » 22 mar 2008, 16:25

Witam
Zbudowałen swoje pierwsze proste cnc i chciałbym spróbować wykorzystać go do frezowania pcb. Do sterowania wykorzystuje program CNCGraf(dos). Do projektowania płytek chciałbym wykorzystać program DipTrace (wersja 250pin jest darmowa). Program posiada opcję eksportu do pliku DXF obrysu ścieżek tylko zapisuje plik w calach (np. długość 44,45mm zapisuje 1,7500). Do kowwersji DXF na NC korzystam z programu ACEconverter i otrzymuje gkod w formacie np. "G00 X0.000 Y1.700" czyli w calach, natomiast CNCGraf maszyne skaluje w MM (przez co płytka wychodzi mi "mikro"- pomniejszona 25,4raza).
Dlatego mam prośbę do bardziej zorientowanych w temacie:
Czy można otrzymany plik DXF (z DIPTrace) zmienić jakimś programem lub przez jakieś ustawienia na plik z którego można otrzymać g-kod metryczny (mm).



Tagi:

Awatar użytkownika

Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Kowal » 24 mar 2008, 12:13

witam
Należy plik DXF przeskalować np.w Autocadzie .skoro u kolegi jeden cal przekładasie na jeden milimetr to trzeba powiększyc swój projekt 25,4 razy i go przekonwertowac . w tensposób z jednego cala zrobi sie 25,4mm :: przesuniecie o jedna jednostke bedzie odpowiadac przesunieciu 1" anie o 1 mm
reasumujac kolegi maszynka zmniejsza projekt a zeby zachowac proporcje należy projekt zwiększyć przed konwersją 25,4 razy.
Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych


Autor tematu
z242
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 08 gru 2007, 12:13
Lokalizacja: Małopolska

#3

Post napisał: z242 » 24 mar 2008, 16:05

Super wielkie dzięki.
Przeskalowałem rysunek tak jak pisał Kowal i wszystko jest OK.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”