Aspire prosba o pomoc

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
leszekpawliszy
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 14 cze 2009, 12:31
Lokalizacja: Irlandia

Aspire prosba o pomoc

#1

Post napisał: leszekpawliszy » 04 lut 2013, 00:41

Witam!
Jest to moj drugi post na tym w ciagu trzech lat jego czytania i drugi w sprawie
pomocy. popelnilem "maszynke" taka jak na zdjeciu:
Do dyspozycji mam oprogamowanie Mach3 do sterowania maszyna ,jako CAM uzywam
Aspire ver.3.0 .
W tym miejscu zaczyna sie moj problem. Otoz znajomy poprosil mnie o wykonanie plaskorzezby
konia ( zdjecie ponizej,tlo oprocz przeszkody nie jest obowiazkowe )
poza tym chcialbym miec plaskorzezbe mojej wnuczki a zona chce psa.
Przeczytalem wszystkie turtoriale ze strony producenta, you-tube przepatrzony na wskros
ze nie wspomne o FORUM . moze Ktos z Szanownych Uzytkownikow Forum pomoze mi,
pokaze step by step jakies sposoby aby ominac reczne rysowanie wektorow i potem
skladanie rysunku w calosc ( moze inny pogram?) .Poniewaz jestem wybitnym antytalentem
plastycznym efekt moich wypocin sa niezadowalajace.(patrz zdjecie).

[ Dodano: 2013-02-04, 01:06 ]
przepraszam nie potrfie inaczej wgrac zdjec

[ Dodano: 2013-02-04, 01:08 ]
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 04 lut 2013, 05:12

Łatwo nie będzie, czyli nie ma innej metody jak rysowanie wektorów, a następnie wyciąganie geometrii na ich podstawie.
Automat do robienia reliefów z bitmapy to w każdym programie raczej gadżet niż poważne narzędzie. po prostu jak dotąd nikt nie wymyślił narzędzia które prawidłowo rozpozna gdzie są góry i doliny i coś mi się wydaje, że nikt nie wymyśli.

Można spróbować posiłkować się modellerami typu Sculptris (darmowy) .
Tam modelowanie jest (w dużym skrócie) oparte na kształtowaniu czegoś w rodzaju wirtualnej plasteliny. Do tego jest bardzo intuicyjne.
Gotowy model można wyeksportować do pliku .OBJ, a następnie zaimportować do Aspire.
Jednak w/w program ma pewna wadę, otóż nie zrobisz w nim modelu tzw. dokładnego o określonych wymiarach lub regularnej geometrii. Po prostu jest to program bardziej artystyczny niż techniczny, ale takiego konia jak na obrazku, podejrzewam, że zrobisz o wiele szybciej niż w Aspire.

Poza tym, po co odkrywać Amerykę ?
Można przecież poszukać gotowca (konia lub czegoś innego) w necie.
Tu masz sporo darmowych reliefów --> http://hobbycncart.com , może coś znajdziesz dla siebie.

Jednak jeśli chcesz dokładnie to co na obrazku, to nie ma innej metody jak ręczna dłubanina.

Jeśli natomiast chodzi o twarze, to jest to (moim zdaniem) najtrudniejszy temat bo płaskorzeźba zazwyczaj nie oddaje charakteru osoby którą chcemy w ten sposób uwiecznić.
Wystarczy drobny niuans i już osoba na płaskorzeźbie nie będzie przypominać tej ze zdjęcia.
Oczywiście można próbować bo są osoby które robią to dobrze, czyli da się.
Ja próbowałem podchodzić do modelowania twarzy kilkakrotnie i efekty były takie sobie, a przynajmniej mnie nie zadowalały, więc dałem sobie spokój z twarzami.

Reasumując.
Próbuj jednak z tymi wektorami.
Na początku idzie tragicznie i może być frustrujące, ale po czasie, jak już mniej-więcej opanujesz (że się tak wyrażę) technikę, to będzie szło coraz szybciej i coraz lepiej.
Mogę tylko doradzić, żeby wektory rysować w CoreluDraw bo (tu zaś moja subiektywna opinia) jest szybciej i bardziej intuicyjnie, a następnie importować to do Aspire.

Sam korzystam głównie z zestawu CAD + Corel + Artcam.
Artcam, to praktycznie to samo co Aspire. Nawet interfejs podobny.
Natomiast Aspire jest na pewno szybszy od Artcama i ma kilka narzędzi (naprawdę przydatnych) których nie ma w Artcamie i na odwrót, czyli Artcam ma kilka narzędzi których z kolei brak w Aspire.

Kończąc, mam nadzieję, że się nie zniechęcisz i powalczysz z tym Aspire.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”