w jaki sposób wyfrezować kostkę


Autor tematu
Milldrill
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 40
Rejestracja: 27 kwie 2011, 16:16
Lokalizacja: PL Sląsk

w jaki sposób wyfrezować kostkę

#1

Post napisał: Milldrill » 01 sie 2011, 16:25

Witam
Moje pytanie brzmi w jaki sposób wyfrezować kostkę jak poniżej aby ścianka zielona była z naddatkiem a pozostałe bez. Wybierając frezowanie -> powierzchnie zgrubne kieszeń próbowałem ściankę zieloną zaznaczyć jako kontrolną a pozostałe prowadzące ale niestety kontrolne są wtedy nie aktywne. Próbowałem tez narysować ograniczenie dla tej ścianki lecz narzędzie wtedy frezuje wewnątrz ograniczenia. :( Jak zrobić taką obróbkę z 2 ograniczeniami aby pierwsze ograniczało obróbkę wewnątrz a to mniejsze na zewnątrz?

Mam nadzieję ze nie trzeba w takim przypadku przerabiać rysunku :/

Praca w MCX2

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

pozd
Ostatnio zmieniony 01 sie 2011, 22:50 przez Milldrill, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1231
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Paryż

#2

Post napisał: rc666 » 02 sie 2011, 12:57

Myślę że to proste. zrób to wszystko z naddatkiem takim jaki potrzebujesz na tej zielonej ściance. Później zrób to wszystko jeszcze raz oprócz tej ścianki zielonej, pomijając tę ściankę.


Autor tematu
Milldrill
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 40
Rejestracja: 27 kwie 2011, 16:16
Lokalizacja: PL Sląsk

#3

Post napisał: Milldrill » 02 sie 2011, 15:22

Tak jak piszesz można jak najbardziej. Tylko mi chodzi właśnie o to żeby dowiedzieć się jak można frezować pozostawiając na niektórych ściankach naddatek. Twój sposób jest dość długi. No i ponawiam to pytanie. W jaki sposób użyć 2 ograniczeń jedno ogranicza wewnątrz mniejsze na zewnątrz. Czy to możliwe przy obróbce zgrubnej kieszeniowej? Przy obróbce High Speed (Scallop) udało mi się skorzystać z 2 ograniczeń w ten sposób. Mógłby mi ktoś naświetlić sprawę jak to jest z tymi ograniczeniami ???

Robiąc to w dwóch operacjach wolał bym najpierw wyfrezować cała kostkę bez naddatku na prosto bez tego ścięcia a poźniej wyfrezowac z naddatkiem to ścięcie (zielone).

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Żeby nie zakładać nowego tematu to zapytam w tym ? Jak rozbić bryłę żeby przy zaznaczaniu powierzchni prowadzących do obróbki nie zaznaczała całej a poszczególne scianki ?


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1231
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Paryż

#4

Post napisał: rc666 » 04 sie 2011, 16:20

Z tego co pamietam to w MasterCam jest taka opcja ktora umozliwia zaznaczenie pojedynczej scianki albo narysuj sobie linie i zaznacz zeby narzedzie użyło tej lini jako "toolpath" zamiast scianki. Albo zmien recznie w programie to chyba bedzie najszybciej i najprosciej.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


Autor tematu
Milldrill
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 40
Rejestracja: 27 kwie 2011, 16:16
Lokalizacja: PL Sląsk

#5

Post napisał: Milldrill » 04 sie 2011, 19:38

Przyznam ze nie rozumię do konca powyzszego postu ;/
rc666 pisze:jest taka opcja ktora umozliwia zaznaczenie pojedynczej scianki
OK:) miło by było wiedziec gdzie jeszcze nie znalazłem ;)
rc666 pisze:narysuj sobie linie i zaznacz zeby narzedzie użyło tej lini jako "toolpath" zamiast scianki
Ale to chyba tylko w przypadku pionowych ścianek ? (chodzi o frezarke 3axis)
rc666 pisze:recznie w programie to chyba bedzie najszybciej i najprosciej.
Co mam zmienić ? W wygenerowanym programie mam zmienić naddatek (niepotrafie)? Czy coś innego ?

Chciałbym podkreslić ze ta kostka to tylko przykład. Dla zobrazowania moich pytań które się tu pojawiły.


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1231
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Paryż

#6

Post napisał: rc666 » 04 sie 2011, 20:24

Czy tobie chodzi o frezowanie w thrzech osiach??? Jezeli tak to, jest inna opowieść i od tego trzeba było zacząć. Msz program wygenerowany?? Podeslij go to zobacze co chcesz robic bo mam wrażenie że się nie rozumiemy.


Autor tematu
Milldrill
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 40
Rejestracja: 27 kwie 2011, 16:16
Lokalizacja: PL Sląsk

#7

Post napisał: Milldrill » 05 sie 2011, 11:05

Zapomnijmy o tej kostce to był przykład.

Interesują mnie odpowiedzi na pytania:
1.
W jaki sposób użyć 2 ograniczeń jedno ogranicza wewnątrz mniejsze na zewnątrz. Czy to możliwe przy obróbce powierzchni zgrubnie kieszeniom?
2.
Milldrill pisze:Jak rozbić bryłę żeby przy zaznaczaniu powierzchni prowadzących do obróbki nie zaznaczała całej a poszczególne scianki ?
Frezowanie 3 osiowe


Bogdan_Celtic
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 56
Rejestracja: 17 cze 2007, 17:46
Lokalizacja: z kraju

#8

Post napisał: Bogdan_Celtic » 21 sie 2011, 16:15

ja to widze tak
- face mill
- countur
- rough paraller
- finish paraler
i basta . A teraz wyjasnienie face mill - zebranie materialu z powieszchni tej kostki , countur wyferzowanie ksztaltu kostki ( tzw gabarytow) , rough paraller to jest takie 2,5 D zebranie zgrubne tego konta no i finish paraller czyli wykonczenie konta. Nieiwem dlaczego uzuwasz opcji pocket czy jak kieszeni do takiego elementu tym sposobem co omowilem jest porsciej kont zostaw sobie na koniec i zrob go tak ja napisalem ewentualnie mozesz zastosowac rough pocket a potem finish paraller.


Autor tematu
Milldrill
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 40
Rejestracja: 27 kwie 2011, 16:16
Lokalizacja: PL Sląsk

#9

Post napisał: Milldrill » 12 paź 2012, 02:46

Witam

Mam kolejne pytanie do znawców :mrgreen:

W jaki najlepiej sposób ograniczyć obróbkę aby zółta powierzchnia była frezowana a czerwone nie ruszone. Dodam ze jest ona równoległa z osią Z frezarka 3 osiowa

dObrazek

Z góry dzięki

I jeszcze jedno jak zaznaczyć jedną powierzchnie prowadzącą jeśli po kliknięciu na nią zaznacza się cała bryła? ;/


MoldMichal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 307
Rejestracja: 03 mar 2012, 12:04
Lokalizacja: Częstochowa

#10

Post napisał: MoldMichal » 12 paź 2012, 13:16

użyj zwykłej obróbki konturowej a nie baw się w tak prostym detalu w obróbkę powierzchniową... objazd frezem w koło załatwia sprawę,
a do poprzedniego przykładu zastąpił bym - rough paraller
- finish paraler na rough kontur i później finisz łatwiej zastosować dojazdy nie narażając freza..
Pozdrawiam Michał

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mastercam”