Obsługa programu MASTERCAM X

Awatar użytkownika

Autor tematu
Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Obsługa programu MASTERCAM X

#1

Post napisał: Kowal » 10 sty 2008, 12:37

Witam
Czy jest ktoś na forum kto chciałby się podzielic umiejetnosciami obslugi programu Mastercam X . Chodzi mi o częśc związaną z generowaniem sciezek roboczych narzędzia. Instrukcja po angielsku nie wchodzi w rachube bo jezyk techniczny w tego typu programie jest zbyt skomplikowany i nie jestem w stanie go zrozumiec. Najchetniej skorzystał bym z pomocy on-line na zasadzie pokazania jak nalezy w kolejnosci wykonywac operacje na jkichś prostych elementach które zaprojektuje no i chciałbym wygenerowac prawidlowa scieżkę i parametry skrawania .
Z góry dziękuje


Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych

Tagi:


Frodo
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 72
Rejestracja: 20 paź 2006, 23:52
Lokalizacja: lubelskie

#2

Post napisał: Frodo » 10 sty 2008, 14:57

Witam!
Pomoc on-line wymaga czasu a tego chyba wszystkim brakuje;)
Instrukcja do MasterCama X po polsku:
Załączniki
Szybki start w Mastercam X.pdf
(3.07 MiB) Pobrany 7170 razy

Awatar użytkownika

Autor tematu
Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Kowal » 10 sty 2008, 15:47

Witam
Mam juz ta instrukcje ale jest ona okrojona i opis jest bardzo ogólny -- podstawy podzielic przez dziesiec . Poza tym przyklad na zasadzie "ustaw to tak a tak a tu nalezy wpisac to i to" bez wyjasnienia do czego dana funkcja słuzy i co bedzie jak sie jej wartosc zmieni jest dobra dla zaspokojenia ciekawosci jak program dziala a nie jak sie nauczyc jego poprawnej obsługi. ten problem dotyczy wszystkich programów komputerowych miedzy innymi czesto wymienianym na tym forum programem MACH. Nie wiem jak sie inni ucza ale dla mnie nauka na przykładach jest najlepszym sposobem na poznanie programu dlatego kiedy usiluje cos wykonac a program zglasza blad to z doswiadczenia wiem ze mozna spedzic mnostwo czasu na wyeliminowaniu bledu a jak ktos zna obsluge robi to momentalnie i juz wiesz jaki jest twój blad i co jest nie tak. a przy skomplikowanych programach takich jak MASTERCAM to juz wogole mozna spedzic tygodnie na "rozgryzaniu programu"
Pozdrawiam.
Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych


Frodo
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 72
Rejestracja: 20 paź 2006, 23:52
Lokalizacja: lubelskie

#4

Post napisał: Frodo » 10 sty 2008, 17:47

Rzeczywiscie nie jest to zbyt wyczerpujacy opis, lecz na pewno dobry na poczatek. Gdzies widziałem ksiazke do MasterCama po polsku z wieksza iloscia informacji, jak znajde to tu wrzuce. Musisz jednak pamietac ze ksiazka i tak Ci wszystkiego nie powie, bedziesz spotykał np błędy i w miare jak bedziesz sobie z nimi radził bedziesz sie uczył itd itd itd. No chyba ze pójdziesz na profesjonalny kurs za kilka tys i tam naucza Cie wszystkiego;)
Dla mnie najlepsza metoda nauki ( nie tylko MasterCama) było eksperymentowanie np z liczbami wpsywanymi w okienka ( w przypadku MasterCama) i obserwowanie co sie zmienia w sciezkach maszynowych.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Rayford
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 846
Rejestracja: 03 paź 2006, 20:45
Lokalizacja: Gołdap

#5

Post napisał: Rayford » 10 sty 2008, 18:10

Tu masz ćwiczenia multimedialne, ściągnij sobie i obejrzyj, przećwiczysz to samo co na filmikach i szybko załapiesz i mastercam będzie coraz prostszy.

Na tej stronie znajdziesz też książkę do mastercma po polsku (ja tam kupiłem) i nic już ci więcej nie trzeba, powodzenia

Awatar użytkownika

Autor tematu
Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post napisał: Kowal » 10 sty 2008, 21:59

Rayford pisze:Tu masz ćwiczenia multimedialne, ściągnij sobie i obejrzyj
No i wszystko Po staremu. Dzięki koledze za pomoc ale to w dalszym ciagu ta sama historia: tu wlacz to a tam zaznacz to tu wpisz tyle a teraz wybierz frez 10mm.
Po obejrzeniu tych filmów mój wniosek jes t taki sam jak byl. Tylko raz na tych filmach wyjasniono co spowodowala wlaczona funkcja reszta to potok komend wlącz i wylącz , ustawiamyitd . Dla przykladu wyjasnie o co chodzi.
W menu scieżki jest do wyboru kilka ich rodzajów, wiadomo(mozna sie domyslic ze zaczynamy od obrobki zgrobnej) ale juz w podmenu tej opcji jest do wyboru kilka technik obrobki zgrubnej, nie wyjasniono ani razu dlaczego akurat uzyto takiej a nie innej opcji np do obrobki stożka i z czego to wynika, czy zalezy to od ksztaltu kostki (materialu), wielkosci frezu, ksztalyu przedmiotu jaki mamy wykonac. tosamo dotyczy wyboru narzedzia i jego ustawień , dlaczego akurat ta funkcje wlaczamy a wnastepnym przykladzie totalnie ja olewamy, i moglbym tak bez końca ,
Po obejrzeniu lekcji mam jeszcze więcej pytan niż przed :evil: :cry:
Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych

Awatar użytkownika

Rayford
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 846
Rejestracja: 03 paź 2006, 20:45
Lokalizacja: Gołdap

#7

Post napisał: Rayford » 11 sty 2008, 19:22

Po obejrzeniu lekcji mam jeszcze więcej pytan niż przed
Czyli potrzebujesz takiej książki.

Ja też na początku denerwowałem sie, że nic nie wyjaśniono ale zacząłem od tego, że zacząłem robić to samo co na filmie i to po kilka razy, następnie próbowałem rysować własne elementy i podglądać w symulatorze, następnie zacząłem proste elementy wykonywać na maszynce, wyglądało to "niezdarnie", wiele frezów złamałem lub spaliłem ale powolutku zaskoczyłem o co chodzi.

Niestety musisz uzbroić się w cierpliwość i nie poddawać się. Powodzenia
Załączniki
Image0001.JPG
Image0001.JPG (56.83 KiB) Przejrzano 6263 razy
Spis treści.pdf
(1.01 MiB) Pobrany 2806 razy


RAJMUND
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 210
Rejestracja: 08 sty 2007, 14:26
Lokalizacja: warszawa

#8

Post napisał: RAJMUND » 15 sty 2008, 12:24

Dla mnie ideą programów cam jest to aby zapewniały wszystko co tylko technolog sobie wyobrazi, że chce zrobić. no i nie ukrywam że dlatego właśnie najlepszy jeste według mnie Mastercam. Można w nim zrobić wszystko co tylko się chce. :mrgreen:

Z tym siedzieć tygodnie na rozgryzanie programu to chyba mocno przesadzone.
Jak się złapie dryg to samo wszystko leci. Poza tym przecież wszystkiego na początek nie trzeba znać zwłaszcza że funkcji jest mnóstwo ale porostu wszystkich się nie używa.
Kowal pisze:tu wlacz to a tam zaznacz to tu wpisz tyle a teraz wybierz frez 10mm.
No Panie Kowal gdzie Pan zgubił instynk odkrywcy :) przecież własnego doświadczenia nikt Panu za darmo nie sprzeda. Podręczniki są do nauki programu, czyli gdzie co się znajduje i jak to właczyć.
Moim zdaniem wnioski powinno sie samemu wyciągać , no a w programach cam jest wiele sposobów na obserwację różnic , symulację ,czas obróbek , długości ścieżek itp.

Awatar użytkownika

Łuki31
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 333
Rejestracja: 28 lip 2007, 00:05
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

#9

Post napisał: Łuki31 » 15 sty 2008, 18:08

Witam
Takie małe pytanie sciągłem te filmiki, ale nie mogę ich oglądnąc jest głos a nie ma obrazu potrzebny jest do tego zainstalowany Mastercam :?:
Jak pytam to znaczy że nie wiem ,jak wiem to odpowiem i pomogę ,więc doceń to -tak jak ja doceniam Cię !!!!

Awatar użytkownika

Autor tematu
Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

oczyt filmow

#10

Post napisał: Kowal » 15 sty 2008, 18:53

Sa to zwykle pliki multimedialne, mozna je odczytac za pomocą Winampa lub Windows media player, jesli jest dzwiek a nie ma obrazu to nie ma kolega zainstalowanego dekodera odpowiedniego formatu pliku np. .avi lub .mp3
Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mastercam”