Mastercam-jak zrobic?


Autor tematu
asura.kk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 30
Rejestracja: 02 wrz 2004, 23:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Mastercam-jak zrobic?

#1

Post napisał: asura.kk » 21 mar 2007, 13:42

Witam - mam utworzony element 3D w SolidWorksie - chcialbym go wrzucic do mastercam X (PL) i stworzyc animacje obrobki. Element jest wymiarow 40x40x12 mm sa 4 otworzy fi3mm. W takim wypadku mozna zastosowac jeden frez powiedzmy 2-3mm? Jak to krok po kroku powinienem wykonac? Plik z deklem jest w zalaczniku (format czesci SolidW i IGES).
Załączniki
DEKIELEK.rar
(281.33 KiB) Pobrany 657 razy



Tagi:


lisow1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 295
Rejestracja: 02 gru 2004, 23:51
Lokalizacja: polska

#2

Post napisał: lisow1 » 21 mar 2007, 17:38

powinieneś jeszcze użyć frez kulowy i będzie ok.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#3

Post napisał: bartuss1 » 21 mar 2007, 18:06

do mcama najlepiej w dxfie, poza tym animacja to nie wszystko, najpierw trzeba przyjąc jakąś technologie obróbki, jesli otwory nie są tolerowane wystarczy zwykłym wiertłem - w jednym zabiegu z opcją powrotu do punktu zero.
przy otworach tolerowanych mozna wziąc pod uwagę rozwiertak lub ewentualnie frez dwuostrzowy z możliwoscią zagłebiania się o średnicy mniejszej od otworu, nadać mu sposób obróbki - po tworzących sciany z obrobką spiralną byłoby najsensowniej, ewentualnie po konturze z zachowaniem kierunku obróbki - czyli od wewnatrz.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
asura.kk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 30
Rejestracja: 02 wrz 2004, 23:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

#4

Post napisał: asura.kk » 21 mar 2007, 20:25

DWG?DXF to aCAD - niestety SolidWorks nie gereruje takiego formatu. Wiec pozostaja inne ktore czyta mastercam. Otwory nie musza byc z tolerancja. Czy frezem powinno sie wykonywac otwory? czy nalezy zastosowan wiertlo? A moze tak jak Bartus mowi - zastosowac fez 2 mm i otwory rozwiercic spiralnie do tych 3mm - wtedy nie musze wymieniac narzedzia. Najwieksza powierzchnia okrągła (kieszen - dno dekla) to pewnie sciezka kolowa. Jest moze jakis podrecznik (najchetniej PL w sieci ) do mastercam X bo wczesniejsze wersje znacznie sie roznia.
Co mam zrobic jak juz zaimportuje dekiel do programu - powinienem wybrac Typ Maszyny (wybralem przykladowo: mill 3) ustawiam wymiary materialu i strefe bezpieczenstwa. I tutaj sie zacinam - nie wiem co dalej:/

(no tak zoltodziob ze mni, ale chcialbym sie tego nauczyc)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#5

Post napisał: bartuss1 » 21 mar 2007, 21:51

wtedy wchodzisz w menu sciezka narzedzia, wybierasz opcję - jaka obróbka i powinna wyskoczyc biblioteka narzedzi i opcje danego zabiegu.
jesli w bibliotece nie ma narzedzia jakiego potrzebujesz - wtedy możesz zadac mu żadane parametry - np długośc, średnica, krotność, promien naroza itp i zapisać w bibliotece.

jak sie wybiera zabieg np po konturze to trzeba ten kontur zaznaczyc, jak sciana to sciana, ja frezowanie otworu to trzeba go pokazac - wszystko chyba na logike, ja co prawda w Mcamie 9 ale chyba wiele sie to nie rozni od 10.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


MarK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 108
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:32
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: MarK » 22 mar 2007, 13:07

Witam!

Format IGES świetnie się przenosi do MC (w większości wypadków).
Po pierwsze musisz tak obrócić model, żeby oś Z była prostopadła do powierzchni, którą chcesz obrabiać. Wnętrze dekielka najlepiej wybrać operacją typu "kieszeń" (tak "na oko" w czterech operacjach mc). Do tego trzeba jeszcze stworzyć kontury ograniczające ruch narzędzia (na bazie zaimportowanej geometrii), określić głębokość obróbki oraz grubość warstwy skrawanej, dobrać frez (ja proponowałbym jednak frez palcowy, płaski), itp. Otwory lepiej chyba wykonać wiertłem. W mc są operacje wiertarskie. Wygodnie jest tak ustawić model, żeby górna płaszczyzna półfabrykatu była na poziomie 0. Wtedy głębokość obróbki trzeba podać z minusem.
Jeśli chodzi o opis do mcx, to firma Zalco sprzedaje tłumaczenie podręcznika (50zł). Z ich strony można ściągnąć przykładowy rozdział. Nie wiem kto pisał to tłumaczenie, bo czyta się to jak jakiś kodeks :mrgreen:


RAJMUND
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 210
Rejestracja: 08 sty 2007, 14:26
Lokalizacja: warszawa

#7

Post napisał: RAJMUND » 23 mar 2007, 13:20

Co mam zrobic jak juz zaimportuje dekiel do programu - powinienem wybrac Typ Maszyny (wybralem przykladowo: mill 3) ustawiam wymiary materialu i strefe bezpieczenstwa. I tutaj sie zacinam - nie wiem co dalej:/

Powiem najprościej, pobierz sobie ze strony Mastercam.pl Szybki Start

Bo tak prawde to strefy bezpieczeństwa wogóle nie musisz ustawiać.

idea jest taka:
1. wybieraż maszynę. (typ maszyny>frezarka>domyślny)
2. wybierasz przygotówke(w menadżerze operacji) (ustawienia przygotówki> wszystko)
3. Wybieraż ścieżki (np. Ścieżki>powierzchnie zgrubne>kieszeniowe ), zaznaczasz obszar
np. dno detalu
4. Dobierasz parametry, ( narzedzie posuw itp)
5 oglądasz efekt

tylko niewiem po co 2 pliki załączyłes jak sa takie same oba się wczytały bez problemu

Jedna uwaga, którą już ktoś pisał, najłatwiej jest obrócić bryłe tak abyś widzał to co obrabiasz z góry. (po wczytaniu pliku z solida wybierz , Widok prawo>Zmień obrót , zaznacz całą część, wybierz kąt 180 i tyle) Jeśli to zrobisz będzie ci łatwiej dobierać ścieżki

[ Dodano: 2007-03-23, 13:24 ]
obkręcasz nie o 180 stopni tylko 90


Autor tematu
asura.kk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 30
Rejestracja: 02 wrz 2004, 23:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

#8

Post napisał: asura.kk » 28 mar 2007, 01:04

Juz odpowiadam czemu 2 pliki - niby takie same, ale moj mastercamX nie czyta - u mnie plikow wygenerowanych z SolidWorks2005, wiec pomyslalem, ze ktos moze miec podobny problem - zapisalem wiec jako *.igs. Wszystko byloby fajnie gdyby jeszcze mozna bylo (u mnie) zaznaczyc sciany, ktore chcialem do obrobki(mowie o formacie IGS) niestety chyba u mnie cos szwankuje. Zapisalem to jako parasolid *.x_b i nagle problemy zniknęły, juz sa aktywne powierzchnie, krawedzie...wszystko co chce. Bardzo pomocne sa animacje co i jak zrobic. Pliki do sciagniecia ze strony mastercam.pl , a dokladnie (http://www.mastercam.pl/?mod=3&id=70&PH ... 25590f5f9b)
No i oczywiscie... odpowiednio obrocic do osie Z :-)

Jesli bedę mial problemy, wiem ze zawsze na Was mogę liczyc:-)
Dziekuje


RAJMUND
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 210
Rejestracja: 08 sty 2007, 14:26
Lokalizacja: warszawa

#9

Post napisał: RAJMUND » 28 mar 2007, 15:16

ach teraz Cie rozumiem(twój problem), co do 2 plikow :)))))))))
i Ci odopowiadam to i to możesz wczytywać w Mastercamie i robić dokładnie to samo.

Tylko że wczytując do Mastercam plik z Solida wczytujesz Bryłe

Wczytując format IDGES wczytujesz do Mastercama plik na powierzchniach.(i tu masz łatwe zaznaczanie Według Ciebie:):):)wszystko kwestią wiedzy o Mastercamie )

Natomiast każdą bryłe możesz zamienić na powierzchnię i na odwrót.

A to co wczytujesz do Mastercama czy bryłe czy powierzchnie zależy od źródła pliku.
(jeśli nie wiesz czy wczytałeś bryłe czy powierzchnię możesz to sprawdzić z menu, Analiza>Analiza właściwości obiektu)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#10

Post napisał: bartuss1 » 28 mar 2007, 17:14

mam tylko nadzieje ze nikt nie importuje do mcama z inwertora, bo cały dowcip w tym ze inwertor nie zawsze dokładnie robi naroża i mcam tego nie widzi - jest po prostu dziura - zwlaszcza że inwertor lubi zwijanke z elementow tzw cienkosciennych.

co do frezowania powierzchni w mcamie - to sa tam dwie opcje z widokami - jedna widok na model a druga widok na płaszczyznę konstrukcyjną.

co do frezowania kieszeni - wystarczy tylko pokazac jej kontur i w opcjach ustalic glębokość.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mastercam”