Problem początkującego z Mach2 - POMOCY !

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
zbysoft
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2006, 15:30
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

Problem początkującego z Mach2 - POMOCY !

#1

Post napisał: zbysoft » 12 wrz 2006, 15:31

Witam, jest tu nowy, więc sorki, jeśli umieściłem ten post w niewłaściwej kategorii. Mam następujący problem: uruchamiam właśnie gotową (może prawie;) już frezarkę cnc (zdjęcia dołączę na dniach) i usiłuję ją sterować przy pomocy laptopa Toshiba (Celeron 1GHz), oraz programu Mach2, zakupiłem kompletne sterowanie 3D na Allegro, wszystko jest połączone odpowiednio - jest tylko mały problem - wały silników się nie obracają ;-) Zdefiniowałem prawidłowo linie sterujące step/dir, ustawiłem ekstremalnie małe szybkości obrotowe, oraz długie rampy przyspieszania/hamowania - jednak to nie działa - czasem któryś z silników "drgnie", ale to wszystko. Ustawiłem maksymalny czas trwania impulsu "step" (na 20us) - nadal nic - jednak wydaje mi się, że ten czas jest jeszcze "grubo za krótki". Elektronika sterująca jest na 100% ok, kabel "przegwizdany", port w laptopie sprawny, gdy winda wstaje silniki wykonują kilka krótkich chaotycznych ruchów, poza tym po załączeniu zasilania "stoją na baczność" z dużym momentem hamującym - są to spore silniki unipolarne (1.5A 6VDC) połączone jako bipolarne, na razie jako zasilacz jest "napędzany" z trafa 24V 50W - to mała moc, ale to chyba nie jest ten problem . Do testów używam prostych plików zrobionych na Corel'u typu kwadrat/koło przekonwertowane do G-code'u, na ekranie wszystko "rysuje się" ok. Być może popełniam jakiś prosty błąd początkującego użytkownika.
Z góry dziękuję za pomoc, czy choćby wskazówkę.



Tagi:

Awatar użytkownika

DoctorX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 152
Rejestracja: 16 sie 2006, 16:05
Lokalizacja: Kko

#2

Post napisał: DoctorX » 12 wrz 2006, 16:40

ja też niedługo będę odpalał na machu2 i wiem że będę miał problemy,ale efekt zatrzymania silników maiłem gdy włączyłem wszystkie silniki do sterownika i to już był problem ponieważ na zakładce ports end pins miałem włączone wszystkie silniki,a tak na prawdę był tylko jeden podłączony do pojedynczego sterownika.Wyłączyłem dwie osie i silnik ruszył,po włączeniu dowolnej z osi (axis selection) silniki zatrzymywały się jak u Ciebie.Jeszcze nie wiem w czym był wtedy problem,ale po odłączeniu kabelka enable wszystkie silniki ruszyły,no ale nie tak miało być.reazsumując coś jest chyba nie tak w ustawieniach Active LOW czy gdzies tam... ? chyba tak.
Sukces ojców ma wielu , porażka tylko jednego...


Autor tematu
zbysoft
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2006, 15:30
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

#3

Post napisał: zbysoft » 12 wrz 2006, 17:40

Cały czas siedzę i kombinuję ;) - przetestowałem właśnie dla pewności sterownik i po podaniu sygnału z generatora dekadowego kręci wszystkimi osiami, aż miło - a na Machu nadal stoi ;( Wspomniałeś coś o "ACTIVE LOW" - nie ustawiałem tego jeszcze - możesz coś więcej o tym powiedzieć - u mnie na wejściu sterownika musi się pojawić sygnał wysoki i następnie "opaść" - właśnie wydaje mi si, że Mach generuje impulsy o zbyt małej szerokości - max. 20us, a to daje 50kHz - mocno za dużo...

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#4

Post napisał: easy2002 » 12 wrz 2006, 17:45

Witaj
Wejdź na zakładkę diagnostyka
Tam jest częstość przebiegu :cry:
Podaj nam na forum jak to się zachowuje :roll:
Oto link do tematu poruszonego przeze mnie
https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2505
Taki sam problem :sad:
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


Autor tematu
zbysoft
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2006, 15:30
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

#5

Post napisał: zbysoft » 12 wrz 2006, 17:45

Aha - w zakładce "diagnostic" wartość "Pulse frequency" oscyluje na poziomie 25tys - jak to zmienić na np.1000 - wstukuje, ale i tak wraca do poprzedniej wartości...

[ Dodano: 2006-09-12, 18:52 ]
Działa!!! - sam sobie pomogłem analizując cały sterownik i śledząc sygnały na oscyloskopie , a to było takie proste ;). Mianowicie w configuration/pins&ports/output pins po zainstalowaniu Macha, tam gdzie definiujemy piny sterujące dir i step jest standardowo uruchomione dla wszystkich osi ACTIVE LOW - aktywny stan niski, a właśnie trzeba to wyłączyć, bo zwykle sterownik reaguje na stan wysoki, bo katody transoptorów wejściowych są podłączone do masy, a anody transoptorów sterowane są stanem wysokim (poprzez rezystory ograniczające) , a taki właśnie sygnał wysyła port drukarki. I wszystko działa OK. Pozdrawiam wszystkich !!!

Awatar użytkownika

DoctorX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 152
Rejestracja: 16 sie 2006, 16:05
Lokalizacja: Kko

#6

Post napisał: DoctorX » 12 wrz 2006, 18:57

no czyli byłem bliski ;)
Powodzenia.
Sukces ojców ma wielu , porażka tylko jednego...


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#7

Post napisał: olo_3 » 12 wrz 2006, 22:59

pierwszy raz jak odpalałem macha tez się trochu nagłowiłem, okazało się ze ustawienia portu lpt w windowsie nie pasowały do ustawień macha.

Sprawdź:
Właściwości systemu > sprzęt > menadżer urządzeń >porty com i lpt > port drukarki > zasoby .


Tam cza ustawić taka konfiguracje jaka ma mach (jak się nie mylę 0378)

Wam to raczej już nie pomoże, ale może komuś się przyda.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 630
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

#8

Post napisał: chaos » 13 wrz 2006, 12:24

Podobne objawy przy próbie poruszania silników z klawiatury może sprawiać ustawienie szybkości przesuwu F na 6.00 (standardowa wartość po zainstalowaniu). Trzeba kliknąć na to pole (podświetli się na biało) i wpisać inną wartość np.300 i koniecznie zatwierdzić enterem.
Innym parametrem, który może wpływać na "nieobracanie się silnika" jest przestawienie JogMode na prace krokową - zaświeca się na żółto Step, sam kilka razy nieumyślnie to włączyłem i zastanawiałem się dlaczego nie działają silniki.

Poniżej na czerwono zaznaczyłem te elementy, o których pisałem.
Załączniki
mach_screen.gif
mach_screen.gif (7.61 KiB) Przejrzano 5107 razy
Akcesoria CNC - EBMiA.pl
Elementy Budowy Maszyn i Automatyki
www.ebmia.pl
MECHANIKA * AUTOMATYKA * PNEUMATYKA * NARZĘDZIA * BHP, CHEMIA * TWORZYWA SZTUCZNE


Dobromir
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 27 cze 2006, 23:05
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

#9

Post napisał: Dobromir » 17 paź 2006, 22:44

Witam Kolegów
Właśnie kupiłem sterownik Alfa3 z mixpolu.
Czy ktoś mi pomoże ustawić to w Mach2. Ustawiłem to jak na stronie "akcesoria cnc" i nic. Po włączeniu zasilania silniki blokują i nic poza tym. Przeczytałem już całe forum i nic nie znalazłem. Mam system xp.


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#10

Post napisał: olo_3 » 18 paź 2006, 01:13

Dostałeś kabel do sterownika ? czy masz swój ?
Jeśli tak to upewnij się czy masz piny prawidłowo podłączone (kabel 1:1) , a3977 wymaga podania enable (w tam wypadku3x) tu masz instrukcje obsługi i opis pinow http://*/Pdf/ALFA3.pdf sprawdź czy w Machu na karcie „piny wyjściowe” nie masz czasem zafajkowanego „aktywny niski” moim zdaniem ma być odfajkowany (pusty) – przynajmniej ja tak mam dla a3977 i płyty Ottopa. Jeśli jeszcze nie masz polskiego macha to kolega Esy2002 opracował nakładkę po polsku (i na tokarkę, czego nie ma w wersji komercyjnej) leży na forum do pobrania za darmochę ;) działa tylko z wersja N (tez do pobrania)
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”