Probe tool

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Tarboszek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 35
Rejestracja: 26 lis 2009, 00:31
Lokalizacja: Koszalin

Probe tool

#1

Post napisał: Tarboszek » 22 paź 2011, 22:31

Witam zainspirowany tym chciałem zrobić to samo jednak problem polega na tym, że podczas uruchomienia funkcji szukania środka wyskakuje mi błąd.
Błąd zerowego feedrate-u więc Mach ustawia sobie sam DRO na 4 i baaaaaaardzo polowi się przemieszcza w poszczególnych kierunkach. Jeśli wpiszę mu ręcznie podczas pracy DRO wyższe to kolejne ruchy wykonywane są szybciej. Pierwszego nie jestem w stanie nadpisać bo zawsze bierze 4.
Chciałbym tez zmienić wartość na jaką ma jechać bo ma ograniczenie ok. 5mm pewnie dlatego ze jest pisane na cale. Ma ktoś jakiś pomysł co i jak zmienić?

przeglądałem plik Machblue w notatniku i znalazłem tam "GetDRO" po zmianie ręcznie wartości na 30 niestety mach już się nie odpalił :)

Nie koniecznie muszę używać tej nakładki po prostu przydało by się coś do znajdowania środka okręgu a jak by dało się znajdować go od zewnątrz to już w ogóle bajka.



Tagi:


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#2

Post napisał: dziabi3 » 23 paź 2011, 18:55



ja takie kiedyś robiłem makro i musisz edytować je i pozmieniać cie co interesuje

to dość proste

ja zrobiłem na zgrubne centrowanie i poprawkę precyzyjną


Autor tematu
Tarboszek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 35
Rejestracja: 26 lis 2009, 00:31
Lokalizacja: Koszalin

#3

Post napisał: Tarboszek » 24 paź 2011, 14:46

No właśnie o to chodziło tylko problem polega na tym ze jak naciskam któryś z tych przycisków co Ty, to u mnie nie ma absolutnie żadnej reakcji na silnikach jedynie wartości x y z się zmieniają w zależności od tego jaką średnicę narzędzia wstawię. Zaraz poszukam bo wydaję mi się ze makro muszę napisać ręcznie tylko nie mam bladego pojęcia jak. Jak by kolega miał jakieś materiały na ten temat to proszę o linki.

Pozdrawiam

Znalazłem jeszcze coś co mi bardziej odpowiada od tej klasycznej metody. Mianowicie znajdowanie środa w wizardzie. Wiem, że teoretycznie metoda automatyczna jest znacznie lepsza i dokładniejsza. Zaleta w moim przypadku jest obrabianie tworzyw sztucznych a wiec i tak musiał bym oklejać taśmą przewodzącą. A tak znajduję środek okręgu z zewnętrznych 3 lub 4 punktów i automatycznie dojeżdża mi na środek okręgu.

Co do wysokości to tutaj faktycznie przydatne jest automatyczne znajdowanie z płytki o znanych wymiarach. Ja najprawdopodobniej pokuszę się o sklejenie płytek miedzianych ze styrodurem i zmierzeniu jej wysokości na maszynie współrzędnościowej. Wtedy mam pewność ze jeśli coś pójdzie nie tak to nie mam twardego uderzenia o stolik tylko wyłapanie trochę energii i uzyskanie czasu na klepnięcie w E-stop. Jak będzie dobrze działać to płytka 40x40 10gr powinna się sprawdzać lepiej.

Nimniej temat makra ciągle aktualny

Pozdrawiam


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#4

Post napisał: dziabi3 » 10 lis 2011, 19:42

bo tam niema nic pod tymi przyciskami ja sobie tam przypisałem makro które zrobiłem sam
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)


kilop
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 39
Rejestracja: 06 sie 2006, 20:14
Lokalizacja: Łódź

#5

Post napisał: kilop » 24 sty 2012, 11:40

Panowie wszystko jest ladnie opisane w tematach :

1. http://www.cnczone.com/forums/mach_wiza ... post436238

sam robilem w/g tego opisu i wsio bangla jak nalezy

2. http://www.buildyourtools.com/phpBB3/vi ... ?f=5&t=985

3. http://www.hossmachine.info/forum/yaf_p ... Probe.aspx

4. http://www.cnczone.com/forums/cnc_wood_ ... _zero.html


i na naszym forum tez cos znajdziedzie

ja jedyna zmiane w makro jaka wykonalem to predkosc dojazdu zmniejszylem w Z i tyle
i ekran swoj zrobilem w "screen4 " bo poniewaz mam kressa nie uzywam sterowania predkoscia wrzeciona zrobilo sie miejsce na te przyciski oraz dodanie lini MDI do glownego ekranu.

Obrazek

Zarowno plytka jak i cetrowanie w okregu dziala bez zarzutow, szukanie krawedzi tez fajna sprawa szczegolnie jak trzeba dokladnie sprawdzic maszyne czy jedzie tyle co trzeba :)



PS: Jesli ktos zna przepis albo HOWTO jak zrobic sterowanie przedkoscia KRESS z mach3 to prosze o info na prv :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”