Mach3 - praca z laserem

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
c4r0
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 18
Rejestracja: 19 maja 2008, 15:52
Lokalizacja: z lasu
Kontakt:

Mach3 - praca z laserem

#1

Post napisał: c4r0 » 17 wrz 2008, 10:44

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum. W dziedzinie CNC jestem zupełnie zielony, niedawno zbudowałem mój pierwszy sterownik silników. Mam problem z konfiguracją programu Mach3. Chodzi mi o możliwość włączania i wyłączania lasera bez zatrzymywania silników plotera. Teraz mam stan taki jak na tym filmiku: , do włączania lasera używam kodu M3 (sam piszę g-code), ale powoduje on zatrzymanie posuwu, włączenie lasera i ponowne rozpędzenie silników, a chciałbym móc wypalić linię przerywaną przy jednostajnym posuwie. Widziałem w instrukcji do Mach2 "Laser trigger output" ale nie mam pojęcia gdzie to w Machu znaleźć ... a poza tym nie jestem pewien czy to o to mi chodzi. Przed chwilą rozwiązałem na siłę ten problem używając do kontroli lasera linii DIR trzeciej osi (której nie mam w maszynie), ale to nie jest chyba dobry pomysł na dłuższą metę więc wolałbym to skonfigurować tak jak trzeba.

Kolejne pytanie to kwestia g-kodu. Szukam i szukam w sieci już drugi dzień i nigdzie nie znalazłem żadnych konkretnych informacji na temat składni. Np. nie mogę się doszukać co tak właściwie robi G12/G13 i przede wszystkim jaka jest składnia parametrów tej komendy. Nie mogę też znaleźć informacji na temat G7 ("Hypothetical Axis Interpolation, Sine Curve") - co to jest i jaka jest składnia, no i czy Mach to w ogóle ma, bo w tabelce w programie tego kodu nie ma.

Przy okazji - czy jest jakiś soft który wygeneruje mi z monochromatycznej bitmapy obrys rysunku? Wszystkie programy jakie znalazłem robią z bitmapy "płaskorzeźbę", a mi chodzi o obrys po krawędzi czarnego obszaru.

Pewnie te pytania są banalne, ale nie wiem nawet jak o takie rzeczy pytać google, bo albo nic na ten temat nie ma albo nie umiem znaleźć...

Z góry dzięki za wszelką pomoc.



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 18 wrz 2008, 15:58

Witam. Może ta strona http://www.ottop.republika.pl/gcode.shtml w czymś Ci pomoże jeżeli chodzi o g-kody. Tutaj https://www.cnc.info.pl/topics44/g-code-opis-vt1970.htm koledzy podali jeszcze kilka namiarów do sprawdzenia.
Jeżeli masz bitmapę czarno białą to możesz zrobić trasowanie programem Corel Trace -wybierasz opcję "trasowanie/kontur" W efekcie uzyskasz obraz który możesz zapisać w formacie *.dxf dla cada lub *.plt który chyba łyka mach .W każdym razie Corel-trace potrzebuje na wejściu bitmapy jednobitowej czyli ściśle czarno-białej, co zresztą banalnie prosto robi Corel-paint. Kiedy otworzysz sobie uzyskany plik *.plt cadem czy nawet Corel Draw to ujrzysz rysunek obrysu czarnych pól z Twojego pierwowzoru.
Przy okazji- ten laserek na filmie ma moc 200 mW czy deko więcej? Jaki użyłeś kolimator, jeśli wolno spytać, że mimo dość szybkich posuwów widać wyraźnie że coś tam dymi? Trzecie pytanie- czy da się tym przepalić na wylot przy takiej prędkości czarną folię samoprzylepną? Jeżeli nie, to o ile trzeba zwolnić? Kiedyś już pytałem się Ciebie o to przez pocztę Allegro ale od tamtego czasu jak widzę trochę polepszyłeś osiągi :)


Autor tematu
c4r0
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 18
Rejestracja: 19 maja 2008, 15:52
Lokalizacja: z lasu
Kontakt:

#3

Post napisał: c4r0 » 18 wrz 2008, 18:39

Wielkie dzięki za odpowiedź, linki jużprzejrzałem i wszystko jest chyba jesna jeśli chodzi o g-kody. Rozumiem że machem elipsy nie zrobię...
diodas1 pisze:Jeżeli masz bitmapę czarno białą to możesz zrobić trasowanie programem Corel Trace -wybierasz opcję "trasowanie/kontur" W efekcie uzyskasz obraz który możesz zapisać w formacie *.dxf dla cada lub *.plt który chyba łyka mach .W każdym razie Corel-trace potrzebuje na wejściu bitmapy jednobitowej czyli ściśle czarno-białej, co zresztą banalnie prosto robi Corel-paint. Kiedy otworzysz sobie uzyskany plik *.plt cadem czy nawet Corel Draw to ujrzysz rysunek obrysu czarnych pól z Twojego pierwowzoru.
Właśnie tak to robię, tylko za pomocą własnego programu. Muszę sprawdzić czy corel nie zrobi tego lepiej, ale wydaje mi się że nie, bo mój programik generuje od razu g-kod, ma zrobione skalowanie i wykrywa linie proste tak, że nie karze maszynie jechać po pikselu tylko od razu z początku na koniec linii. Wszelkie łuki robi po pikselach, ale corel chyba nie będzie lepszy (chociaż nie wiem muszę sprawdzić).
diodas1 pisze:Przy okazji- ten laserek na filmie ma moc 200 mW czy deko więcej? Jaki użyłeś kolimator, jeśli wolno spytać, że mimo dość szybkich posuwów widać wyraźnie że coś tam dymi? Trzecie pytanie- czy da się tym przepalić na wylot przy takiej prędkości czarną folię samoprzylepną? Jeżeli nie, to o ile trzeba zwolnić? Kiedyś już pytałem się Ciebie o to przez pocztę Allegro ale od tamtego czasu jak widzę trochę polepszyłeś osiągi :)
Nie wiem jaką ma moc ten laserek, ale dioda chodzi na 600mA, więc pewnie coś na poziomie 400mW lub trochę więcej. Kolimator jest z modułu małej mocy takiego jak mam teraz na allegro. Moja maszynka chodzi z posuwem 400mm/min ale jeśli bym przejechał tym laserem po czarnym plastiku nawet z prędkością 2000mm/min to byłoby widać linię. Przy tej pr. co mam (400mm/min) można rysować po szarej tekturze albo drewnie. Przy prędkości tak na oko 0.5-1 mm/s jest w stanie wyciąć coś z pudełka po CD lub z 5mm czarnej gąbki. Co do folii musiałbym sprawdzić, ale myślę że tą z dyskietki by przeciął bez problemu. Później zrobię test podczas rozpędzania posuwu i będę wiedział dokładnie przy jakiej max. prędkości potnie taką folię.

Dalej nie wiem jak włączać i wyłączać laser bez zatrzymywania silników, proszę o pomoc w tej kwestii :) Ustawienie zerowego czasu rozpędzania/zatrzymania wrzeciona nie pomaga.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: diodas1 » 18 wrz 2008, 19:30

Macha niestety nie znam z autopsji więc bedziesz musiał poczekać na jego użytkowników którzy pewnie ujawnią się w późniejszych godzinach. Może niezbyt eleganckim ale skutecznym rozwiązaniem Twojej potrzeby wypalania linii przerywanej byłoby "taktowanie" zasilacza lasera zewnętrznym generatorem o regulowanym wypełnieniu i częstotliwości. Mach nie musiałby w ogóle o tym wiedzieć że poza komputerem włączasz i wyłączasz laser kiedy w projekcie nic takiego nie zaznaczono. Co do Corela i innych programów, w tym tworzonych przez indywidualnych amatorów technik komputerowych to nie zawsze wypada on rewelacyjnie w porównaniu, bo nie rozumie pewnych instrukcji. Na przykład nie jest w stanie zadawalająco zinterpretować krzywych spline i zamienia je na sieczkę odcinków prostej, często nie połączonych z sobą, co powoduje że w czasie rysowania ploter dostaje ciężkiej drżączki. Z Corela trace w każdym razie , chociaż na wejście dajemy obraz rastrowy, wychodzi już postać wektorowa czyli nie ma pikseli tylko wektory, nadające się już do kreślenia czy grawerowania. W pakiecie Corela jest też parę innych ciekawych możliwości ułatwiających życie przy opracowywaniu projektu, szczególnie jeżeli projekt ten zahacza o dziedzinę sztuk plastycznych.
Pochwal się proszę (jeżeli nie chcesz na forum to może na maila) ile by mnie kosztował taki moduł laserowy? Nie zawadziłoby przespać się z taką informacją :lol:

[ Dodano: 2008-09-19, 21:07 ]
Po namyśle pomyślałem sobie że nie musisz koniecznie rezygnować z widzenia przez Macha Twojego plotera laserowego jako maszynki trzyosiowej a wręcz możesz to wykorzystać. Traktuj jej programowanie jak zwykłej frezarki. Trzecie sygnały Step i Dir (dla osi Z) podpiąłbym do dobudowanego licznika rewersyjnego (kostka lub szereg kostek TTL 74193 lub 74192) Wyjścia tych liczników zmieniałyby zatem swoje wartości w takt teoretycznych przemieszczeń osi Z która fizycznie nie istnieje. To, jaka wartość (liczba binarna lub dziesiętna zależnie od typu użytych kostek scalonych TTL) istnieje aktualnie na wyjściach liczników może być wykorzystana w różny sposób:
W postszej wersji układowej po przekroczeniu określonej wartości (głębokości frezowania) włącza się laser
W bardziej rozbudowanej, wartość na wyjściach liczników może regulować wypełnienie impulsów w sterowaniu PWM lasera czyli średniej mocy wypalania. Dzięki temu mógłbyś się pokusić o wypalanie obrazów wielotonowych czyli mówiąc prościej np fotografii. W tym wypadku przetworzenie fotografii na G-kody do frezowania płaskorzeźby dałoby wprost plik do wypalenia tej fotografii laserem. W skrócie wyglądałoby to tak- głębsze opuszczenie teoretycznego freza= większa liczba na wyjściach liczników rewersyjnych=większe wypełnienie sygnału PWM lasera= większa średnia moc wypalania= ciemniejsza plamka wypalona np na powierzchni drewna. Proste?
Tak, czy inaczej w takim przypadku nie powinno być zatrzymywania silników osi X Y na rozpędzanie się wrzeciona bo przecież przy frezowaniu płaskorzeźby wrzeciono kręci się stale.
Nie muszę chyba mówić że i kwestia przerywanej linii cięcia przestaje być problemem.


Autor tematu
c4r0
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 18
Rejestracja: 19 maja 2008, 15:52
Lokalizacja: z lasu
Kontakt:

#5

Post napisał: c4r0 » 19 wrz 2008, 21:34

diodas1 pisze:Tak, czy inaczej w takim przypadku nie powinno być zatrzymywania silników osi X Y na rozpędzanie się wrzeciona bo przecież przy frezowaniu płaskorzeźby wrzeciono kręci się stale.
Tak, wrzeciono się cały czas kręci, ale przecież to by wyglądało tek, że ploter dojeżdża w miejsce gdzie ma zacząć wypalać, zatrzymuje osie x i y i zaczyna opuszczać wrzeciono, po jego opuszczeniu na właściwą głębokość dopiero zaczyna dalszy ruch. Gdzieś tam w między czasie włącza się laser i zanim silniki do ruchu x i y się rozpędzą zdąży wypalić krater w materiale, albo przynajmniej linię grubszą niż tą która powstaje później przy posuwie z pełną prędkością. Tego właśnie chcę uniknąć. Na forum "elektroda" ktoś mi podsunął pomysł zastosowania jakiegoś wyłącznika w stylu krańcówki na osi Z który włączał by laser, i jest to rozwiązanie funkcjonalnie takie samo Jak to co teraz podałeś i ma tą samą wadę którą przed chwilą wyjaśniłem. Już w miarę dobrze idzie praca z kontrolą lasera za pomocą DIR osi Z, nie ma zatrzymania silników ale z kolei laser włącza i wyłącza się z opóźnieniem.
c4r0 na elektroda.pl pisze:Z tym sygnałem DIR jest jeden problem. Okazało się, że stan tej linii jest zmieniany dopiero z pierwszym impulsem STEP, więc jeśli zadam ruch X100 Z0.001 to zmiana stanu DIR Z nastąpi dopiero po chwili od rozpoczęcia ruchu w osi X, co spowoduje oczywiście przesunięcie wypalanej linii. Ten problem rozwiązuje zwiększenie zadanego posuwu Z, ale jeśli zadam np. Z1 to pojawia się drugi problem, bo jeśli akurat X będzie mniejsze od 1 to ruch tej osi zostanie zwolniony, żeby dojechała na zadane miejsce w tym samym czasie co Z - to też jest niedopuszczalne. Te same przyczyny, czyli opóźnienia, nie pozwalają zastosować krańcówki na osi Z, której i tak nie mam (osi) :P
Wymyśliłem wczoraj wieczorem (jeszcze nie testowałem), że mogę do włączenia lasera zadawać taki sam posuw jak X lub Y (zależnie który będzie większy), co może okazać się skuteczne. Zastosować to rozwiązanie we własnym programie do generacji g-kodów to nie problem, ale coraz bardziej oddalam się od standardu i możliwości używania innych programów i konwerterów. Dlatego zależy mi na tym żeby sterowanie laserem zrobić tak jak wszyscy, bo jak zauważył morswin89 są przecież plazmy i inne wypalarki które właśnie tak działają i ludzie jakoś to robią.
Poza tym, jeśli laser jest włączony i w tym czasie wcisnę "error stop" to laser się nie wyłączy, bo przecież nie ma w takim przypadku potrzeby resetowania stanu na szynie DIR... To co prawda można by rozwiązać włączając sygnał z DIR szeregowo z przekaźnikiem wrzeciona - wtedy na samym początku listy kodów bym włączał ten przekaźnik a potem kontrolował laser za pomocą DIR, a w przypadku wciśnięcia STOP laser by się wyłączał poprzez wyłączenie przekaźnika wrzeciona. Tylko to jest coraz bardziej zawiłe kombinowanie, a ja chciałbym po prostu dowiedzieć się jak to robią wszyscy inni i zrobić tak samo, żeby było standardowo a nie namieszane :)

Tutaj możesz zobaczyć jaki efekt obecnie uzyskuję:

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#6

Post napisał: k-m-r1 » 21 wrz 2008, 23:14

a gdyby tak ustawić szybsze rozpędzanie silników w machu albo dać słabszy promień i wolniejszy posuw silników w tedy było by to bardziej zgrane


Autor tematu
c4r0
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 18
Rejestracja: 19 maja 2008, 15:52
Lokalizacja: z lasu
Kontakt:

#7

Post napisał: c4r0 » 22 wrz 2008, 12:43

Szybszego rozpędzania nie mogę ustawić, bo silniki nie wyrabiają. A zmniejszyć prędkość oczywiście mogę, ale to przecież nie o to chodzi, poza tym zależy mi na tym żeby to chodziło szybko. Powtarzam że nie chcę ulepszać moich wykombinowanych metod tylko chcę ten efekt uzyskać tak jak to się robi w zastosowaniach profesjonalnych, bo przecież jakoś się robi tylko nie wiem jak i nigdzie nie mogę tego znaleźć.

Czym się różni w praktyce Mach3Mill od Mach3Plasma (tyle że pierwszy do frezarki a drugi do plazmy to wiem :P )? I w jaki sposób samemu nożna stworzyć tego typu profil?


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: diodas1 » 22 wrz 2008, 18:45

Gdyby udało Ci się nawiązać kontakt z kol procesor z tego forum który dość już dawno temu zbudował od podstaw, łącznie z jego oprogramowaniem taki ploter laserowy i przedstawił go na forum https://www.cnc.info.pl/topics60/amator ... -vt879.htm Ilustrowane to było bogatym naręczem zdjęć które niestety znikły. Pewnie potrafiłby Ci pomóc. To samo urządzenie pokazał też tutaj http://forumrc.alexba.eu/ipw-web/bullet ... 10&start=0 jako laser ale i tam przestały istnieć fotki. Prawdziwe archiwum X :shock: Nie wiem czy odpowiada na maile wysyłane przez oba fora ale warto spróbować bo maszynka wyglądała rzeczywiście bojowo. Niektórzy koledzy z CNC poznali go osobiście i mieli pozytywne odczucia. Może pomogą Ci w nawiązaniu kontaktu.

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#9

Post napisał: k-m-r1 » 27 wrz 2008, 12:41

a próbowałeś skontaktować się z autorami macha?
oni zawsze coś poradzą bądź podpowiedzą


piotr-technik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:01
Lokalizacja: Suliszewo

#10

Post napisał: piotr-technik » 12 lis 2008, 00:30

c4r0,
nie wim czy zdążyłem ale w mach 3 w zakładce settings jest laser tigger on
jestem nowy w tej zabawie choć z maszynami nc walczę 6lat "starymi"
chciałbym zbudować ploter tnący i wypalający na drewnie widziałem twój filmik
i mam pytanie jakie napędy i jaki laser
pozdro

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”