Mach3 - czy jest możliwa automatyczna wymiana narzędzia ?

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
fresko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 122
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:15
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

Mach3 - czy jest możliwa automatyczna wymiana narzędzia ?

#1

Post napisał: fresko » 12 gru 2008, 08:53

Witam. Zaczynam pracę w programie Mach3, mam już pierwszą frezarkę sterowaną poprzez ten program. Miałbym kilka pytań z tym związanych.

1) Czy istnieje możliwość gwintowania z wrzeciona, gwintownikiem spod programu Mach3 ?

2) Jak uruchomić automatyczną wymianę narzędzia? ( posiadam magazyn karuzelowy i zwalniacz narzędzia )

3) Czy jest możliwość podłączenia czujnika wysokości narzędzia ?



Tagi:


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#2

Post napisał: paulg » 12 gru 2008, 12:07

Witam.
1 - tak - można
2 - niestety tu pewien nie jestem ale też mi się magazyn marzy ... a więc będę szukał informacji
3 - tak - można , ale potrzebne jest "makro" do macha aby pomiar mógł się odbywać.

Funkcję 1 , 3 bez problemu realizuje CNCGraf , automatyczna wymiana narzędzia - owszem ale z "stałego" podajnika , inne opcje tylko dokładając moduł sterujący samym magazynem.

Pozdrawiam
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#3

Post napisał: bartuss1 » 12 gru 2008, 13:15

hehe, do czujnika wrzeciona wystarczy Home Z na dole
co do magazynu to musi byc makro pod macha uruchamiające dodatkowe napędy np zmieniacz i obrót magazynu, pneumatyczny wyrzut i zassanie, gdzies mi sie obilo o oczy
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#4

Post napisał: paulg » 12 gru 2008, 13:25

bartuss1 pisze:hehe, do czujnika wrzeciona wystarczy Home Z na dole
Kolega ma na myśli czujnik wysokości narzędzia ??
Jak tak to może jakoś rozwinięcie myśli :wink:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#5

Post napisał: Leoo » 12 gru 2008, 13:28

Tutaj:
https://www.cnc.info.pl/topics56/glowic ... vt8983.htm
jeden z Kolegów wykonał sprzęt i napisał makro.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#6

Post napisał: bartuss1 » 12 gru 2008, 14:16

noo, wystarczy żeby czujnik po naciśnieciu odzywał sie jako wejscie i mozna mu przypisać pin w ustawieniach do Home Z z autozerowaniem i wszystko na temat
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
fresko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 122
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:15
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

#7

Post napisał: fresko » 22 gru 2008, 22:24

Witam wszystkich ponownie , i dziękuje za odpowiedzi które udzieliliście mi do tej pory , mam jeszcze takie pytanie: jak rozwiązać ten problem gwintowania z wrzeciona ( na sztywno ) jak ustawić maszynę żeby wrzeciono kręciło się idealnie do osi Z , potrzebuje gwintować gwintownikiem M8 i M10 w stali i aluminium , w załączniku przesyłam zdjęcie głowicy do obróbki drewna , jest tam 20 gwintów M10 gwintowanie ręcznie zaczyna mnie już nudzić a poza tym te gwinty nie są idealne , pozdrawiam Adam



olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#8

Post napisał: olo_3 » 27 gru 2008, 18:00

fresko,
czym sterujesz wrzeciono - rozumiem ze falownikiem- ale co steruje falownikiem ?

jeśli masz jaki normalny kontroler to do niego wpinasz enkoder z wrzeciona i obroty są utrzymywane na poziomie zadanych (+- drobna odchyłka)
mach tez to robi, ale określ się czym i w jaki sposób to sterujesz - by można było coś dalej pisać.

osobiście polecam to:
http://www.vitalsystem.com/web/motion/dspmc.php
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


Autor tematu
fresko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 122
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:15
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

#9

Post napisał: fresko » 29 gru 2008, 15:59

Witaj Olo , moją frezarkę steruje falownikiem , obroty potencjometrem , a włączanie przełącznikiem prawo lewo , to było dla mnie najłatwiejsze rozwiązanie na początek .
W mojej frezarce mam na razie cztery osie sterowane z jednej płyty , ale będę montował jeszcze jedną płytę do sterowania piątą osią , i wtedy można by coś pokombinować , płytę mam już kupioną , poza tym jest taki problem że nad wrzecionem nie mam miejsca żeby zamontować enkoder ponieważ jest tam siłownik do zwalniania narzędzia z wrzeciona , tak że enkoder może być zamontowany tylko na silniku , napęd jest przenoszony za pomocą pasa zębatego , przełożenie 3:1 na wrzecionie max 2400 obr .
Mam do Ciebie jeszcze pytanie czy gwintownik może być zamontowany całkiem na sztywno , czy trzeba by dorobić jakiś uchwyt który by miał niewielki ruch góra dół , następna sprawa ta drobna odchyłka + - ile to morze być , i ostatnia rzecz w swojej frezarce mam magazyn narzędzi czy miał byś pomysł jak go uruchomić , pozdrawiam Adam.







olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#10

Post napisał: olo_3 » 29 gru 2008, 18:18

fresko pisze:moją frezarkę steruje falownikiem
raczej wrzeciono :)
fresko pisze:obroty potencjometrem
na foto masz przetwornik ( http://www.akcesoria.cnc.info.pl/obroty_wrzeciona.htm ) to nic innego jak taki "automatyczny potencjometr" ( na chłopski rozum) - podłączenie sygnału step da taki sam efekt jak kręcenie potencjometrem - oczywiście wcześniej trzeba wrzeciono skonfigurować jako os. sygnały dir - wykorzystasz do zmiany kierunku obrotów (prawe/lewe). podłączenie zależne od sposobu sterowania samego falownika - trzeba poczytać w instrukcji falownika. przeważnie jest tak ze mamy sterowanie 0-10V (0V - nim. częstotliwość, 10V -max. zaprogramowania częstotliwość). niektóre falowniki mozna sterować bezpośrednio step/dir (tylko przeważnie 0/10V - logiczne 0 do 5V logiczna 1 powyżej 5,5V). do nich można podłączyć enkoder.
fresko pisze:a włączanie przełącznikiem prawo lewo
to można zrobić na kilka sposobów.
-przez przekaźnik (możne nawet 2) sterowanie z macha
-przez sygnał dir
-ostatecznie przez sps (po rs232- bo akurat mach to obsługuje, sterownik programowalny, plc -po naszemu to tak się nazywa) - bo jak chcesz podłączyć magazyn możne braknąć ci wyjść w LPT (nawet jeśli użyjesz 2kart)
fresko pisze:poza tym jest taki problem że nad wrzecionem nie mam miejsca żeby zamontować enkoder ponieważ jest tam siłownik do zwalniania narzędzia z wrzeciona
nie szkodzi, enkodery są montowane zazwyczaj ( w przypadku wrzeciona) na pasku zębatym, często jeszcze przez przekładnie, by uzyskać większą (teoretycznie) dokładność. ważne aby jednak spięty był z osia wrzeciona - bo interesuje nas fizyczny obrót wrzeciona, a nie silnika. tylko tutaj pojawi się następny problem - jak przesadzisz z enkoderem to sam mach przez LPT nie da rady z prędkością odczytu. jak do tego masz jakiś wiekowy komputer to całkiem klapa.
fresko pisze:czy gwintownik może być zamontowany całkiem na sztywno
sa rożne metody:
jeśli mowa o gwintowaniu gwintownikiem na sztywno - to tylko tak.
ale gwintować tez można w "oprawkach kompensacyjnych" (- poszukaj sobie jak wyglądają)
lub tez gwint frezować ..... sposobów tyle co producentów narzędzi.
fresko pisze:czy trzeba by dorobić jakiś uchwyt który by miał niewielki ruch góra dół
"oprawka kompensacyjna" (- poszukaj sobie jak wygląda)
fresko pisze:następna sprawa ta drobna odchyłka + - ile to morze być
5 obr/min przy 2000 - przynajmniej ja tak mam - ale to w większości wina sprzętu, kabli, zakłóceń, ustawień, na początku jak podłączysz to pewnie dobije w setki.
fresko pisze:mam magazyn narzędzi czy miał byś pomysł jak go uruchomić
szybko.
makro do macha, kilkanaście czujników, trochę elektroniki, kilka/kilkanaście dni pracy i działa.

ale moja rada dla Ciebie - wyzuć te wszystkie wynalazki typu: sterownik silników krokowych (w ogóle dziwie się, ze zdecydowałeś się na krokówki - to jakaś paranoja do tej maszyny), płyty główne - i co oni tam jeszcze wciskają ludzia.
załóż serwa, DSPMC/IP - Ethernet Motion Controller (odpadają ci wszystkie problemy o jakich piszesz) - i wtedy dopiero zobaczysz co znaczy satysfakcja z wykonanej pracy :)

[ Dodano: 2008-12-29, 18:30 ]
zapomniawszy dopisać w przepadku osi obrotowych rozdzielczość enkodera musi być podzielna przez 360 (bez reszty) - i nie ma innej drogi - wbrew temu co zaraz napiszą :mrgreen:
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”