Mach i przeciwności losu

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Waldemar-vuk
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 72
Rejestracja: 02 maja 2011, 11:04
Lokalizacja: Tubądzin

Mach i przeciwności losu

#1

Post napisał: Waldemar-vuk » 16 lut 2013, 19:46

Witam

Spotkałem się z ciekawym przypadkiem. Po zmianie kompa do plotera zainstalowałem Macha na zupełnie goły system po z konfigurowaniu i nie podłączeniu do plotera mach twierdzi że krańcówki są zwarte i Estop również.
konfiguracja :
port 0x378 , predkosc jadra 45000 , jednostka metrczna
silniki :
X 4,5 1,1
Y 2,3 (low)1,1
Z 6,7 1,1
Sygnały Wejściowe :
X+ 1 ,11
X- 1, 11
X Home 1, 11
Y + 1, 12
Y- 1, 12
Y Home 1, 12
Z + 1, 13
Z - 1, 13
Z Home 1, 13

Probe 1, 15
e stop 1, 10

Wyjsciowe

Enable 1 , 17
Output#1 1, 1
Output#2 1, 16

I tu ciekawostka bo taka sama sytuacja na kazdym kompie (4 sz w tym laptop) ktorym zainstalowalem macha krzyczy ze trzeba zrekonfigutowac Estop i krancowki zwarte mimo braku podlaczenia , pobralem najnowsza wersje macha i ta sama sytuacja . System oczwiscie przeskanowalem antywirem OK. A po podlaczeniu rozne cyrki z krancowkami mimo nie zmieniania niczego w elektryce plotera .
Ostatnio zmieniony 16 lut 2013, 22:38 przez Waldemar-vuk, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#2

Post napisał: wieslawbarek » 16 lut 2013, 21:38

Mach jest dziwny jak dziwny jest ten swiat :mrgreen: ale tak jak ty to skonfigurowałeś to chyba się nie da masz na
X wyjscie 3 i 4 (chyba step dir)
Y wyjście 2 i 3 ???? (dwa razy 3)

A z tym EStop to też tak mam po kżdy zainstalowaniu programu ten nie ruszy bez skonfigurowaniu E Stop
A tak na marginesie ostatnio znowu Mach mnie wkurzył do białej goraczki :twisted: frezowałem ten dziwny kluczyk do Raw 4 i drugą stronę chciałem frezować trochę inaczej czyli użyłem G68 czyli obrót współrzędnych ale co się okazało na graficę wyszło coś nie tak okazało się ż własciwy kontur mamy po wpisaniu w każdej linijce X i Y nieważne czy nastąpił ruch w danej osi przy frezowaniu bez obrotu współrzędnuch zaden problem ( a no i było to z korekcją średnicy narzędzia czego widzę nie wiedzieć czemu Mach nie znosi)


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#3

Post napisał: krzysiekgrab » 16 lut 2013, 22:19

stan aktywny zmienić wybranych wejść ( active low). albo w trybie offline uruchomić.
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”


Autor tematu
Waldemar-vuk
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 72
Rejestracja: 02 maja 2011, 11:04
Lokalizacja: Tubądzin

#4

Post napisał: Waldemar-vuk » 16 lut 2013, 22:36

ok moja wina pomyliłem się przy wpisywaniu tutaj prawidłowo jest fizycznie wpisane i silniki prawidłowo się kręcą i niema konfliktu

tylko dlaczego każe rekonfigurować e-stop mimo wpisów 1 , 10 a to przecież maszyna jest nie podłączona i niema kontaktu ze sterownikiem a E-stop jest normalnie " rozwarty " to poco zaznaczać na (low)

dodam że komputer nie jest połączony ze sterownikiem czyli komp czysta winda i czysta instalka macha a jeszcze pojawiają się na osi x i y w zakładce (program) współrzędne ( x -2.5500, Y -3. 4420) co nie powinno tam nic być prócz 00000 co by wskazywało na uszkodzenie i złe generowanie impulsów na porcie LPT ale takie same pojawiały się na każdym komputerze ???
Ostatnio zmieniony 17 lut 2013, 10:44 przez Waldemar-vuk, łącznie zmieniany 1 raz.


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#5

Post napisał: krzysiekgrab » 16 lut 2013, 22:42

współrzędne to normalna rzecz.

Piny trzeba skonfigurować.
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”


Autor tematu
Waldemar-vuk
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 72
Rejestracja: 02 maja 2011, 11:04
Lokalizacja: Tubądzin

#6

Post napisał: Waldemar-vuk » 16 lut 2013, 22:49

może tak
jeśli dam wszystko co świeci na żółto w (diagnostyka) tzn limity krańcówki na (low) to sprzęt działa ale to nienormalne skoro na low to stale zwarte ale fizycznie jest rozwarte , a krańcówki nie zawsze działają działa poprawnie tylko oś X reszta mimo zmiany na (low) nie działa nie zatrzymuje pracy plotera


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#7

Post napisał: krzysiekgrab » 17 lut 2013, 09:25

Actiw low, oznacza że przy ustawieniu stanu pinu w stan niski program uważa to za zadziałanie wejścia, a nie "low to stale zwarte ale fizycznie jest rozwarte". wszystko zależy jak jest na płycie głównej oraz podłączonej elektronice sterowania ( podwieszenia i te sprawy).

Ale co ma zadziałać, skoro kolega napisała, że maszyna jest nie podłączona. Jeżeli maszyna będzie podłączona, to stany na pinach mogą się zmienić i trzeba będzie ponownie zmienić w machu. jeżeli nie ma podłączonego sterownika do portu lpt to limity nie zadziałają. trzeba tak wszystko poustawiać, aby w diagnostyce nie świeciły się lampki dla sygnałów wejściowych.
a przy podłączonym sterowaniu, mają się lampki zapalić przy aktywacji danego wejścia. Pozdrawiam
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”


Autor tematu
Waldemar-vuk
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 72
Rejestracja: 02 maja 2011, 11:04
Lokalizacja: Tubądzin

#8

Post napisał: Waldemar-vuk » 17 lut 2013, 11:06

Jak mach (czuje) otwarte krańcówki i e-stop płyta ssk-mb2

http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterow ... sskmb2.htm

złośliwość martwej natury !

po dzisiejszych bojach

komputer podpięty do plotera

przypatkiem zauważyłem że: dotknięcie +5 na płycie ssk-mb2 z obudową sterownika która uziemiemiona powoduje zwarcie i gaśnięcie diody przy porcie LPT na tej płycie a pomiar
wykazał 5V

pomiędzy +5 a X Y Z w miejscu przyłączenia krańcówek na płycie ssk-mb2 występuje napięcie w granicach 5 V

e-stop z opcją [low] 1,10 bez tego otrzymuje komunikat o złym działaniu i o potrzebie rekonfiguracji
konfig silników działa pracują poprawnie
bez konfiguracji krańcówek w zakładce diagnostyka [stan pinów portu 1] gasną lampki na [x] i [y] a [z] bez-reakcji
po konfiguracji krańcówek bez [low]
lampki na [diagnostyka] zapalaja się ale silniki kręcą bardzo wolno po najechaniu na krańcówkę gaśnie (x) ale dalej jedzie
po dodaniu zaptaszkowaniu [low] silniki działają z zadana prędkością krańcówki [x] i [y] działają poprawnie [z] bez reakcji
po odfajkowaniu [z] z [low] wszystkie silniki działają powoli ale krańcówka nie działa nie daje efektu

połączyłem [z] do krańcówki [y] i działa

wniosek pin 13 niedziała lub uszkodzona płyta ssk-mb2

po zmianie ustawień zawsze komunikat "ReConfiguration Estop"

Za pomocą programiku "Parallel port monitor" przy zafajkowaniu (lpt1 tutaj jako 3bc) lpt2 378 widać brak reakcji pinu 13
Ostatnio zmieniony 17 lut 2013, 16:04 przez Waldemar-vuk, łącznie zmieniany 1 raz.


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#9

Post napisał: krzysiekgrab » 17 lut 2013, 11:15

http://www.akcesoria.cnc.info.pl/mach3.htm - tutaj są plikti konfiguracyjne dla macha pod płytę mb2
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”


Autor tematu
Waldemar-vuk
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 72
Rejestracja: 02 maja 2011, 11:04
Lokalizacja: Tubądzin

#10

Post napisał: Waldemar-vuk » 17 lut 2013, 16:23

z tąd pobierałem , ale z palca wpisanie tych samych wartości nie zmienia nic

problem występuje z krańcówkami i e-stop trzeba zafajkować [low] no i [z] zmostkować z inną krańcówką

ostatecznie można pracować z takim ustawieniem ale świadomość że coś jest nie tak jak powinno męczy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”