Kilka pytań w sprawie pracy w programie Mach2

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
ixi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 15 sty 2005, 23:41
Lokalizacja: P?ock

Kilka pytań w sprawie pracy w programie Mach2

#1

Post napisał: ixi » 29 maja 2005, 16:13

Czy znajdzie się ktoś, kto powie mi jak mam odpowiednio skonfigurować program Mach2.

Pierwsza sprawa, z którą nie daje sobie rady to krańcówki czyli Limit + i Limit-.
wszystko niby działa OK, ale czy to normalne że gdy któraś z tych krańcówek zadziała nie da się włączyć maszyny. Przycisk Reset ciągle miga i dopiero po ręcznym odjechaniu można dalej pracować.
Czy normalnie się stosuje krańcówki Limit? podłączone do wejsc LPT czy np. Można by sobie je podpiąć pod przycisk Awaryjnego stopu a trzy wolne piny LPT wykożystać do Krańcówek Home.

Kolejną niewiadomą dla mnie jest sprawa ofsetów w tym programie.
Wiem że trzeba program po uruchomieniu skalibrować dojeżdzając do punktu referencyjnego (Home?). Teraz układam materiał na stole roboczym maszyny i nie mam pojęcia jak ustawić punkt zerowy przedmiotu. Probowałem na różne sposoby i nic.

Będe miał jeszcze wiele pytań dotyczących tego programu ale to innym razem.
Z góry dziekuje za odpowiedzi.



Tagi:

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#2

Post napisał: ottop » 29 maja 2005, 17:00

Co do braku możliwości ruchu po na jechaniu na krańcówkę (+/-Limit), program faktycznie reaguje tak z prostej przyczyny, podczas normalnej pracy nie może dojść do najechania na którąkolwiek krańcówkę, ponieważ zabezpieczają one maszynę przed mechanicznym uszkodzeniem. W zakładce Settinngs można włączyć funkcję: Auto LimitOverRide, dzięki tej funkcji po najechaniu na krańcówkę możliwe jest odjechanie z niej po wcześniejszym naciśnięciu Reset. Dlatego dobrze jest podłączyć krańcówki Limit do innego pinu niż E-Stop. Wszystkie krańcówki Linit można podłączyć do jednego pinu, podobnie jak wszystkie krańcówki Home. Wyłączniki Limit mogą również pełnić jednocześnie funkcję Home.
Niestety jeśli chodzi o współrzędne przedmiotu to nie pozostanie nic innego jak "odbicie się od niego".


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#3

Post napisał: pit202 » 29 maja 2005, 19:37

ok, robisz tak : limit i home moze byc dzielony na 1pin, np. limitx- i homex na 1 pinie , po co ? otoz
1)przejezdzajac przez punkt krytyczny limitx maszyna sie wylaczy ( to dobrze ze sie wylaczy jednak zle dla nas , troche przecholowalismy )
2) home x jest po to aby maszyna wiedziala gdzie jest , nie my , home nie jest dla nas, home mozna uzyc do wycofywania sie maszyny w punkt (0,0,0) po co ? otoz: u mnie w maszynie zrobilem tak ze homeZ mam gdy wrzeciono jest podniesione, HomeY mam gdy stol mam blisko siebie i homeX mam gdy stol jest po prawej, hmm, no ale co to daje ? daje to nam tyle ze po skonczonym programie ( na koncu programu ) mam napisane :
G53 Z0
G28
i co to robi ? otoz , G53 Z0 robi home Z , czyli podnosi mi os Z na góre, czyli frezem w nic nie wjade gdy bede robił G28 , ktore jest po to aby wycofac wszystkie osie do pozycji HOME, czyli stol podjezdza do mnie. taka wygoda :)

druga wazna funkcją HOME`ów jest to ze moze sie wkoncu nam przydac :) wyobrazmy sobie sytuacje gdy silniki krokowe zgubily nam kroki , co wtedy ? gdy ustawialismy na oko to juz nie wcelujemy w nasz punkt 0,0,0 - gdy ustawialismy do scianki materialu, no to mamy wieksze szanse. Otoz program Mach2 pamieta jaki jest offset miedzy wspolrzednymi maszyny i naszymy, po wykonaniu HOME ALL , program potrafi sprawdzic i skorygowac nasze zgubione kroki ( o ile nasze krancowki sa na tyle dokladne to mozemy miec szanse na 0.01mm dokladnosci ) nie trzeba wiecej nic klika, HOME i juz .

sprawa ustawiania materialu naszego ZERA : zakladam ze maszyna jest dobrze ustawiona i operator wie gdzie jest +-XYZ , ustawiamy nasz material na stole ( mocujemy , lub nie :P ) dojezdzamy frezem do materialu : przy wlaczonych obrotach az do uslyszenia dzwięku uderzania freza o meterial, lub przy wylaczonych obrotach jak najblizej materialu i wiemy ze nasz freza ma srednice 6mm, nasz punkt 0,0,0 jest w lewym dolnym rogu naszego materialu, to nasz frez znajduje sie w poz X-3 ( polowa srednicy freza ) to samo robimy dla osi Y , dla Z mozna inaczej , zjezdzamy w dol i klikamy przycisk ZEROZ, nasza os Z sie wyzeruje i na gorze ( TOP`ie ) materialu mamy juz punkt Z=0

mam nadzieje ze nikomu nie zagmatwalem tylko pomoglem, pozdrawiam :)
PiteR


yeti1981
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 76
Rejestracja: 23 gru 2008, 08:38
Lokalizacja: Kraków

#4

Post napisał: yeti1981 » 11 sty 2012, 05:38

Kolego jak nie możesz uruchomić maszyny po wjechaniu na krańcówki to w zakładce Ustawienia (settings) masz klawisz auto narusz. limitow(auto limit override) albo reczne narusz. limitow(limit override). Naciskasz np auto naruszenie limitow i wtedy po najechaniu na krańcówki maszyna nie przerywa działania tylko się zatrzymuje. Można wtedy spokojnie zjechać z krańcówki.


bateryjka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 220
Rejestracja: 03 wrz 2008, 18:14
Lokalizacja: Opolskie

#5

Post napisał: bateryjka » 11 sty 2012, 14:37

Witam
Myślę że poprzednicy już sami rozwiązali problem. Mieli na to...6 lat :mrgreen:


karol1010
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 36
Rejestracja: 08 lip 2005, 13:16
Lokalizacja: ska?a

#6

Post napisał: karol1010 » 16 maja 2013, 16:15

Witam. Ja używam home do zerowania maszyny jest to mój punkt zero. Krańcówki mam indukcyjne i są dokładne. Ale mam problem z kierunkiem.

Maszyna bazuje mi os Y w druga stronę, od krańcówki i nie wiem co zrobić. Jeśli zmienie "reversed" to odwraca mi cala os a ja chce tylko zmienić kierunek home.

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#7

Post napisał: k-m-r1 » 16 maja 2013, 17:46

MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”