Kasowanie luzów

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
snow
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 36
Rejestracja: 26 maja 2008, 09:51
Lokalizacja: Lublin

Kasowanie luzów

#1

Post napisał: snow » 11 kwie 2009, 00:10

Witam,

Mam pytanie odnośnie kasowania luzów w Mach'u. Mianowicie frezuję okrąg bez opcji kasowania luzów i po wyfrezowaniu mierze błędy w osi X i Y oraz pod kątem 45st. Powiedzmy wyszło 0,2mm po przekątnej i 0,4 w osi X. Wpisuję w kasowanie luzów 0,2 czy 0,4? Próbowałem z obiema wartościami i ciągle mam ten sam błąd w osi X. Wyłączam Macha, ponownie uruchamiam i po wyfrezowaniu kolejnego okregu jest podobnie. Zastanawia mnie natomiast to że gdy mach zaczyna nawracać osią w której ustawiam kasowanie luzu to następuje uskok o wartość wpisaną jako luz - czy to normalne? Czy może jednak da się to jakoś ustawić żeby nie było tego efektu bo wydaje mi się że korekcja luzu powinna być na bierząco a nie tylko w momencie gdy program zmienia kierunek obrotu osią (a przynajmniej ten skok nie powinien być chyba aż tak zauważalny)?

Z góry dziękuję za informację. Na forum jakoś nie znalazłem informacji jedynie taką że ktoś jakoś ustawił program i ma zamiast jaj (pewne z okazji wielkanocy mi frezarka robi jaja ;) ) dostaje okręgi.



Tagi:

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#2

Post napisał: k-m-r1 » 11 kwie 2009, 01:47

moja rada wpisz tam luc 2 cm i zrub frezowanie na sucho markerem sam zobaczysz jak mach dodaje luzy do osi czy w trakcie pracy czy przy ruszaniu :P

co do luzów może sprubuj zamocowac jedną szpilkę do stołu drugą przy frezie napisz krutki programik gdzie mach będzie robił małe skoki 0,1 mm w każdym kierunku będziesz widział jak bardzo oddalają sie od siebie koncuwki szpilek

gdy ustawisz luzy to można wykonac kolejne cwiczenie kartke z zeszytubądz blok milimetrowy i kolena szpilka bądz igła troche pisania kilka pętli i podziurkuj blok co 1 mm raz wg jednej osi raz wg drugiej i poprubuj chaotycznie diurki robic na przecięciach lini będziesz wiedział czy dobre wartosci powpisywałeś

[ Dodano: 2009-04-11, 01:48 ]
niepiszę wprost bo takie świczenia rozwijają umysł i dusze :cool:


muskiel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 152
Rejestracja: 26 mar 2005, 16:25
Lokalizacja: Starachowice

#3

Post napisał: muskiel » 11 kwie 2009, 13:16

Brak reakcji MAcha na ustawiony backlash, przyczyna tkwi prawdopodobnie w tym, ze Kolega nie restartowal programu po uruchomieniu backlash. Jest to wymog aby nowe ustawienia zostaly zapisane.

pzdr
Piotr


Autor tematu
snow
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 36
Rejestracja: 26 maja 2008, 09:51
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: snow » 11 kwie 2009, 13:21

Widocznie nie zbyt jasno napisałem :) Kasowanie luzów (na początku kroki są z prędkością zadaną w okienku Backlash np.20% a później normalna prędkość) działa ale odnoszę wrażenie że nie tak jak powinno (jedynie w momencie zmiany kierunku obrotu danej osi). Może trzeba jeszcze coś ustawić w opcjach programu.


muskiel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 152
Rejestracja: 26 mar 2005, 16:25
Lokalizacja: Starachowice

#5

Post napisał: muskiel » 11 kwie 2009, 13:42

Ja tez chyba nie doczytalem, bo Kolega rzeczywiscie napisal ze restarowal program:)

Hmmm, nie bardzo rozumiem.
Mach kasuje luz w momencie zmiany kierunku ruchu danej osi. wydaje mi sie ze tylko w tym momencie jest to mozliwe, poniewaz luz wystepujacy w ukladzie sruba/nakretka pomniejsza rzeczywisty ruch danej osi.

To tak jakby Kolega mial luz np. 0,5mm i dal gcode G0x0,5 G0x0 wiele razy. Teoretycznie stol maszyny nie powinien wykonac zadnego ruchu (oczywiscie przy wylaczonym backlash) a obrot sruby bedzie tylko kasowal luz.

Mozna jeszcze zmniejszyc w General config/Shuttle Wheel Setting na mniejsze. Dla serv nawet 0,01s jest ok, dla krokowek troche wiecej (trzeba wyznaczyc doswiadczalnie).
Powoduje to szybsza reakcje podczas kasowania luzu (nie mylic z predkoscia samego kasowania)

Chyba ze ja czegos nie rozumiem....

pzdr
Piotr


Autor tematu
snow
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 36
Rejestracja: 26 maja 2008, 09:51
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: snow » 11 kwie 2009, 15:24

Faktycznie działa to kasowanie luzów. Wpisałem wymiar jakiego brakowało i skasował. Zastanawia mnie jeszcze ta opcja Shuttle Wheel Setting która chyba u mnie nie działa bo bez względu na to czy mam wpisane 1s czy 0,25 to program zachowuje się tak samo - przynajmniej takie mam wrazenie. Restart też nie bardzo pomaga. Uskok o którym wspominałem mnie zaniepokoił tyle że to było w momencie gdy program nie doszedł do końca, pod koniec zaczął kreślić okrąg w drugą stronę i się wszystko poprawiło - nie ma to jak nadgorliwość i niecierpliwość ;) Teraz kółko jest kółko mimo Wielkanocy.

Dziękuje wszystkim za pomoc.

[ Dodano: 2009-04-21, 23:51 ]
Myślałem że jest dobrze a jednak nie. Efekt "uskoku" widać dobrze na poniższym zdjęciu:
Obrazek
Najlepiej to widać wzdłuż pionowej osi. Czy to jest wina zbyt dużej prędkości kasowania luzów czy raczej ustawień w Shuttle?


muskiel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 152
Rejestracja: 26 mar 2005, 16:25
Lokalizacja: Starachowice

#7

Post napisał: muskiel » 22 kwie 2009, 22:05

Witam,

Wyglada na to ze korekcja luzu w Y jest ustawiona za duza warotsc. Gdyby byl za maly, widac by bylo kawalek prostel linii zaczynajacej sie na szczycie okregu.
Nie jestem pewien bo to chyba rewers grawerki na lusterku? Plexi? (napis volvo jest w odbiciu lustrzanym)
Proponuje zrobic tak: ustawic luz na 0, zalozyc na maszyne czujnik zegarowy i odjechac 10-20mm i wrocic na 0. Czujnik powinien pokazac luz.
Najgorzej jak po kilku takich probach okaze sie ze roznica jest za kazdym razem inna...

pzdr
Piotr

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”