Jak zaimportować cos z AUTOCADA

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
marekpolanski
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 77
Rejestracja: 18 lut 2006, 15:17
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

Jak zaimportować cos z AUTOCADA

#1

Post napisał: marekpolanski » 26 mar 2006, 15:03

Chciałem zobaczyć czy uda mi się wygrawerować coś, co miałem wcześniej zrobione w autocadzie... Zapisałem więc jako dxf i zaimportowałem do MAch 2 , wcisnalem generowanie kodu G , ale zamiast napisu który miałem pojawiło się pare linijek kodu G ... Jak wrzucić coś skomplikowanego - dwuwymiarowego z autocada i zrobić tak, żeby maszynka wygrawerowała to, czyli sama podnosiła i opuszczała narzędzie w odpowiednich momentach.. czy da się to zrobić bez ręcznej ingerencji w kod? Czy ktoś mógłby zrobić jakiś tutorial np. dotyczący grawerowania, albo frezowania 3d z posiadanych plików w autocadzie? czy w autocadzie trzeba jakos specjalnie zdefiniować obszar roboczy żeby dobrze się wyexportował dxf?? Pomóżcie proszę
Marek



Tagi:

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#2

Post napisał: DZIKUS » 26 mar 2006, 15:14

najprostszy sposob polega na odpowiednim przygotowaniu pliku dxf i dziala on tylko do detali "2.5 D". Na kilku warstwach rysujesz w cadzie linie po ktorych ma jechac frez (musisz uwzglednij jego srednice, bo to naparwde prymitywny ale i najprostszy sposb na generacje g-kodu). kazda warstwa odpowiada roznym poziomom zaglebienia freza. pozniej importujesz to do macha i kazdej warstwie przypisujesz odpowiednia glebokosc frezowania. metoda ta ma mnostwo ograniczen (np. frez na chama zjezdza w osi Z, co przy wiekszym zaglebieniu moze doprowadzic do jego zlamania) , ale do grawerowania jest w sam raz.
wczoraj tak grawerowalem napisy o glebokosci 0.4mm frezem 3mm w aluminium.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


Autor tematu
marekpolanski
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 77
Rejestracja: 18 lut 2006, 15:17
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

#3

Post napisał: marekpolanski » 26 mar 2006, 15:32

Napisałem napis "MArek" nastepnie zapisałem w dxfie i zaimportowałem dxfa do MAcha, wcisnalem generate Gcode i .....wygenerowało mi cztery linijki podstawowe...

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#4

Post napisał: DZIKUS » 26 mar 2006, 17:26

zapomnialem o najwazniejszej rzeczy:
calosc pliku dxf musza stanowic pojedyncze linie i luki bo inaczej nic z tego nie bedzie. jesli chcesz np wyfrezowac otwor to jego obszar musisz zakreskowac (na tyle gesto, by przy frezowaniu slady zostawione przez narzedzie na siebie zachodzily) a samo kreskowanie rozbic za pomoca komendy "explode" (ikonka z dynamitem) zeby zrobily sie z niego pojedyncze linie.
z napisem w cadzie jest jeden zasadniczy problem, bo nawet jak sie litery rozbije to i tak zawsze kazda z nich stanowi jeden spojny element, tzn. nie da sie zrobic z niej pojedynczych linii. mi to akurat specjalnie nie przeszkadzalo, bo to co grawerowalem od poczatku rysowalem jako pojedyncze linie, bo mam wlasny wzor liter.
tego problemu nie powinno byc przy tworzeniu pliku dxf w corellu.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


switch07
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 02 sie 2006, 11:33
Lokalizacja: rzeszow

#5

Post napisał: switch07 » 02 sie 2006, 11:47

Witam
Mam maly problem przy generowaniu gcodu z autocada. Gdy robie rysunek przy pomocy "Linia" to gcod jest wygenerowany dobrze ale gdy robie rysunek urzywam naprzemian linia i splain gdy wprowadzam gcod do macha to on niewidzi wogule lini ktore byly narysowane splajnem. Niewiem w czym tkwi blad czy w autokadzie trzeba cos pozmieniac czy w machu
Mam nadzieje ze ktos wie jak to rozgrysc


b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#6

Post napisał: b_j » 02 sie 2006, 21:55

no faktycznie cos w tym jest bo właśnie chciałem wygrawerowac napisz w okręgu .. i okrąg sie zrobił na g-cod ..a napisu wogóle mach nie widział .. :-/ . Tzn ze nie ma mocnych i napisów nie da sie robic w ACadzie ??? Głównym moim problemem z którym staram sie walczyc to przeprowadzenie freza na środku lini litery . Bo jak w corelu zrobie napis i wygeneruje plt a pozniej z tego gcod to zawsze sie grawerują obrysy liter . Przy dyżych rozmiachach to nawet jest ok. ale poniżej 1 cm graewerowanie obrysu litery to juz nie wychodzi czytelnie. w jakim sofcie moza to ew. wykonac ? tak zeby "z" było stałe np ustawiam z =-0.2 i frez leci na tej głebokości równo dla kazdego miejsca - a wynikiem jest litera a nie jej obrysy ??.??...troche zakreciłem ale chyba rozumiecie oco chodzi:-D


scandruk
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 64
Rejestracja: 02 sty 2008, 14:53
Lokalizacja: Wieś

#7

Post napisał: scandruk » 22 paź 2008, 10:23

Witam, jak to jest w końcu z tymi elipsami, tekstami i tym podobnymi aby Mach to przyjmował? Ma ktoś jakąś ŁOPATOLOGICZNĄ instrukcje do tego - bo szukając po postach to opisy są tylko po łapkach i nic nie można logicznego zrobić z tym


poradziłem sobie na zasadzie zapisania pliku PLT w Corelu 12


ladaturbo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2008, 20:48
Lokalizacja: Turośl

#8

Post napisał: ladaturbo » 01 lis 2008, 07:02

sprobuj zapisac plik w formacie dxf ale starsza wersje jak zapisujesz w autocad to ustaw format dxf ale R14 R12 za samym dole powinien byc taki, noi w mach2 w zakladce config nasamym dole jest state setings ustaw tam distans mode na absolutem i IJ mode tez na absolute umnie pomogło

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”