Bazowanie w Machu2 - układy współrzędnych

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Bazowanie w Machu2 - układy współrzędnych

#1

Post napisał: qqaz » 25 lis 2008, 00:26

Witam
Post będzie trochę przydługi.
W Machu G28 i G30 działają tak samo - najazd na X0 Y0 Z0 wg współrzędnych maszynowych czyli tam gdzie powinny być krańcówki HOME. Ale bez pozycjonowania się na tych krańcówkach. Dopiero G28.1 pozycjonuje się wg nich. I jasne.
Odnosi się to jednak do układu współrzędnych do którego nie ma dostępu z poziomu Gkodu.
Program udostępnia teoretycznie układ wsp. na G53 który tylko może pokrywać się z maszynowym - o ile nie zostanie wprowadzone przesunięcie w tablicy offsetów.
Czyli jeśli maszyna pozycjonuje się w lewo na górze (XYZmasz.=0) a moje zero detalu leży na stole to faktycznie G28 przesunie głowicę w lewo do góry.
A jeżeli bym chciał tam pojechać z programu to powinienem wywołać:
G53 G00
X0 Y0 Z0
i głowica jedzie - ale gdzie? na powierzchnię stołu zamiast tam gdzie G28

Pytanie - czy coś mam odptaszczyć w ustawieniach Macha aby G53 - tak jak w opisie Gkodów stoi że to absolutny układ współrzędnych - rzeczywiście udostępniał układ maszynowy
Jak ustawić Macha abym po wprowadzeniu do tablicy offsetu zera detalu mógł pojechać na zero maszyny przez wywołanie tego ruchu poleceniem Gkodu ( a pisząc Gkod nie znam wartości offsetu zera - to wychodzi dopiero po ustawieniu detalu na stole)
I co robi G52 bo wogóle nie chce ruszać się gdy G52 G00 ....

Pytania wynikają z chęci dopasowania postprocesora EdgeCama do Macha - znudziło mi się już palcowanie i poprawki kodu.



Tagi:


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#2

Post napisał: wieslawbarek » 25 lis 2008, 14:05

Witaj mnie się wydaje że Mach nie obsługuje G52 przynajmniej ja nie mam go w spisie G kodów co do G53 to musi być pisany w każdej linijce , nie działa z korekcją i inkrementalnie.


Autor tematu
qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: qqaz » 25 lis 2008, 17:41

Mach musi coś majstrować z G52/G92 bo po podaniu przez MDI na pulpicie wyświetla aktualnie ustawione kody - i właśnie G52, G92 są pokazywane. Tylko z manuala nie bardzo mogę zrozumieć co ma się dziać przy ich stosowaniu.
Dla G54,55,...58 widać zmianę na licznikach osi odpowiednio do wpisanych w tablicy offsetów. Ale czy G52 zamiennie z G92 to jakby "nadpoziom" przesuwajacy całą tablicę z G54-G58 - coś takiego jakby pisali?.
Czy ktoś używa tych poleceń?
Co do dostepności współrzędnych maszynowych to rzecz okazała się bardzo prosta - G59 wystawia liczniki ze współrzędnymi maszynowymi - czyli te których nie daje się zmienic.
wieslawbarek pisze:G53 to musi być pisany w każdej linijce
nie musi. Podany na początku sekwencji ruchów działa aż do zmiany przez inne G5...


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#4

Post napisał: wieslawbarek » 25 lis 2008, 21:07

qqaz z tym G53 to wpisałem w jednej linijce i mi pojechało jak chciałem a tobie gdzies na minus w zecie . Co do G52 to rzeczywiście jest choć w spisie go nie ma.Nigdy go nie uzywałem ale według niemieckiego manuala działa tak samo jak G92 i nie powinny być razem stosowane.G 52 i G92 jest to tymczasowe wirtualne przeniesienie punktu zerowego maszynowego bez ruchów osi pozdro


Autor tematu
qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#5

Post napisał: qqaz » 01 gru 2008, 19:33

wieslawbarek pisze:G53 to musi być pisany w każdej linijce
ta uwaga nie dawała mi spokoju i faktycznie kilka prób i ponowne przejrzenie manuala sprawę wyprostowało.
To moje G59 działało bo nie wpisałem żadnego offsetu - stąd wywoływało wsp. maszynowe.
Ale G53 poprawnie jest tak jak kol. pisał - musi być w każdej linijce ruchu. I odpowiednia składnia:
-G00G53X,Y,Z,
zamiast tego co wcześniej pisałem
Przy okazji też porządek z G52. Wreszcie mogę grupy przesuwać w całości :wink:
Dzięki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”