wartości posuwów - różnice

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
klarina
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 31 sie 2012, 19:10
Lokalizacja: warsaw

wartości posuwów - różnice

#1

Post napisał: klarina » 09 wrz 2012, 18:29

Witam,

potrzebuję pomocy w dobraniu posuwów dla zabiegów, w związku z czym mam pytanie:

jakie są różnice w wartościach różnych posuwów? pracuję w dwóch programach do obróbki i zastanawiam się nad nadaniem tych wartości... frezuję w stopie aluminium i wykonuję proste zabiegi planowania, frezowania otworów, nawiercania, wiercenia płytkich i głębokich otwórów czy gwintowania, przedmiot dość mały 200x100x70 mm, mam parametry skrawania dobrane na podstawie narzędzi dla danych zabiegów wiem gdzie szybki, roboczy itp, z tymże nie wiem jak to z wartościami posuwów dojazdu, odjazdu, roboczego itp.

jak to jest?



Tagi:


andrjalo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 724
Rejestracja: 27 lut 2011, 14:15
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: andrjalo » 10 wrz 2012, 20:37

Nie ma czegoś takiego jak posuw dojazdu, odjazdu, roboczy. Też nie ma czegoś takiego jak posów szybki, roboczy. Jest prędkość posówu ustawczego wywoływana przez G0 i prędkość F=XXX wyowyłana przez G1. Prękości w trybach pracy JOG czy INC czy REF są określane przez parametry maszynowe tak jak prędkość G0


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#3

Post napisał: Majster70 » 11 wrz 2012, 07:35

Nie ma czegoś takiego jak posuw dojazdu, odjazdu, roboczy
Jak programujesz z pulpitu obrabiarki to nie ma, jeżeli programujesz za pomocą Cama to jest. Na początek przyjmij wejścia i wyjścia (dojazdy/odjazdy czy jak to zwał) równe posuwowi roboczemu, tzn G01 (wg terminologi G-kodów ISO, w konkretnych sterowaniach może być inaczej, np F w HH). G01 czyli posuw roboczy dobierasz za pomocą katalogu producenta narzędzia z uwzględnieniem rodzaju obróbki, mocowania detalu, obrabianego detalu, sztywności maszyny, mocowania itd.

Awatar użytkownika

Bekhesh
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 18 sie 2012, 10:38
Lokalizacja: 3City

#4

Post napisał: Bekhesh » 01 paź 2012, 12:21

Majster70 pisze:Jak programujesz z pulpitu obrabiarki to nie ma
Bądź też w notatniku, to również możesz mieć różne wartości posuwu dla poszczególnych fragmentów kodu. Bardzo często stosuję inne wartości dla dojazdu, ruchu roboczego i odjazdu. Czasami na niektórych promieniach, również. Na maszynach z HPCC/AICC ze względu na charakterystykę, w obrębie ich działanie zamiast G0 stosuję G1 o dużych wartościach.
Pozdrawiam,
Bekhesh
---------------------------
Fanuc 0i-MB, 18i-MB (3/4axis)
Fadal VMC15XT

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”