jak napisac program dla konturu ?

Dyskusje dotyczące programowania G-Code
Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 26
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#21

Post napisał: WZÓR » 23 mar 2010, 21:17

mateu5 pisze:.... Co do A60 to szczerze mówiąc niewiem czy 60 czy 30 a czy to tak bardzo zmienia gwint ?? Gdzieś wyczytałem ze 30 to dałem 30....
A- Kąt końcówki narzędzia (wartość: 0 do 120 stopni) Nie używać kropki dziesiętnej.
....W MTS'ie nie trzeba tego ruchu wykonywac przy G40, nie ma zadnego alarmu zwiazanego z tym, ...
...a tak jest na maszynach.

Zasady stosowania korekcji.

Ponieważ korekcja zmusza maszynę do szeregu bardzo dokładnych obliczeń, obowiązują pewne zasady jej stosowania. Jeśli nie będziemy się ich trzymać, komputer może po prostu zgłupieć, bo dostanie polecenia matematycznie sprzeczne.
1. Korekcję włączamy jedynie dla obróbki wykańczającej. Nie ma ona zastosowania przy obróbce zgrubnej ani w cyklach tokarskich.
2. Pomiędzy włączeniem korekcji G41/G42 a jej odwołaniem G40 mają prawo pojawić się wyłącznie funkcje G00, G01, G02 lub G03. Zastosowanie jakichkolwiek innych funkcji może powodować nieprzewidziane zachowanie się maszyny - niekontrolowane ruchy.
3. Korekcję włączamy przy najeździe na pierwszy punkt konturu, a wyłączamy w linii wyjazdu z konturu.
4. Korekcję włączamy dla każdego narzędzia osobno. Odwołujemy najpóźniej przed wymianą narzędzia.
5. Funkcje włączania i odwołanie korekcji w zależności od systemu piszemy w osobnych liniach lub na końcu linii ruchu.
6. Pomiędzy włączeniem a odwołaniem korekcji musi następować co najmniej jedna linia ruchu.

p.s. Prawdę mówiąc to już nic nie wniosę do Twojego programu (nie znam MTS-a).
Uważam , że powinieneś się zwrócić z resztą problemów związanych z programem do wykładowcy... w końcu odwaliłeś już kawał dobrej roboty. :smile:


Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Tagi:


Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 25
Posty: 618
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#22

Post napisał: mateu5 » 24 mar 2010, 06:50

no właśnie taki mam zamiar, myślę że to zaliczę pozytywnie z tym programem który mam, dzięki za pomoc i poświęcony czasz. Pozdrawiam


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#23

Post napisał: wieslawbarek » 24 mar 2010, 21:35

Ja życzę powodzenia a co do tego dekalogu (wprawdzie tylko 6 punktów) kolegi Wzór w sprawie włączania kompensacji to tym tłustym drukiem powinno być dopisane dotyczy sterowania Hass albo przynajmniej nie wszystkich sterowań :wink:
Mogę używać kompensacji przy cyklach tokarskich obróbki zgrubnej
Po właczeniu kompensacji mogę stosować kody M, S, T ,G4 skalowanie, lustrzane odbicie
No i żeby nie było tak miło to po włączeniu kompensacji w pierwszym ruchu mogę stosowac tylko interpolację liniową żadne G2 czy G3.

Co do dalszych różnic to mogę wpisać do pięciu funkcji M w jednej lini. Na pewno jest duzo więcej róznic ale tak jak wczesniej napisałem myślałem że w ISO to wszystko to samo a tu wygląda że bardzo wiele zależy od producenta sterowania :roll:


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#24

Post napisał: vv3k70r » 24 mar 2010, 22:18

Hehe,

To jest chyba miedzynarodowy rysunek do znecania sie nad studentami. Tylko w tabelce inne nazwy powpisywali. Tez to kiedys dusilem.
Do wykonania tego nie jest potrzebny ani zamkniety profil ani wszystkie wymiary. Profil mozna domknac recznie, tak jak pod mazaka, zeby sie odczepil. Sa miejsca gdzie wyjda tak nieistotne roznice, ze wynikaja jedynie z dokladnosci narzedzia i pomiaru.

Istotne-czy Twoja tokarka ma przelozenie miedzy prawym a lewym chuckiem? Bo w tej zagadce jest moment w ktorym trzeba przelozyc detal po gwintowaniu, zeby zakonczyc obrobke. To ten wynalazek Y co tam zaznaczyli. A jesli przegwintujesz trzymajac prawym chuckiem przez srednice wewnetrzna 18 to bedzie nieladnie i niezgodnie z rysunkiem.


Po G40 nie musi byc kroku. Ale niektore starsze maszyny dra o to pyska. Natomiast brakiem kultury jest nie wpisac tego na koncu programu i zostawic wlaczona kompensacje. Ktos sobie wejdzie w mdi i bedzie w glowe zachodzil czemu mu krzywo idzie.

Uruchamiasz jakas funkcje-to ja tez wylacz. Na przyklad coolanta warto wylaczyc zanim sie szafe otworzy.

Polecenia stosujemy z sensem.
A na poczatku programu wpisujemy kasacje wszystkiego co moglo byc wczesniej zadane, a nie zostalo wylaczone / nie wiemy czy zostalo wylaczone / i nie chcemy sie o tym przekonac.


"2. Pomiędzy włączeniem korekcji G41/G42 a jej odwołaniem G40 mają prawo pojawić się wyłącznie funkcje G00, G01, G02 lub G03. Zastosowanie jakichkolwiek innych funkcji może powodować nieprzewidziane zachowanie się maszyny - niekontrolowane ruchy. "

A jakie ruchy? Korekcja nijak nie przeszkadza w przerzuczaniu narzedzi czy pobraniu pomiarow albo zmianie wirtualnych parametrow narzedzia (wysokosc/dlugosc, srednica). Mozesz nawet zrobic odbicie lustrzane detalu i kompensacji w niczym to nie przeszkadza.


"4. Korekcję włączamy dla każdego narzędzia osobno. Odwołujemy najpóźniej przed wymianą narzędzia. "

No nie do konca... Po zmianie narzedzia mozemy, nie musimy a mozemy kazac wczytac nowe wielkosci srednicy, dlugosci i takich tam krasnoludkow.
Ale nie musimy.
Wtedy bedzie wykonywane to co kazlismy wczesniej a czego ciagle nie odwolalismy.
Co jest zupelnie rozsadne jesli mamy do obrobki zgrubnej narzedzie nieco zuzyte, a do koncowej calkiem nowe. Na pewno maja rozne srednice. I na pewno naklamiemy w programie ze maja te same i wyjdzie dobrze.

Ale to juz jest optymalizacja, i jesli sie nie wie po co, to lepiej stosowac sie do zasady, ze kolejnosc z elementarza obowiazuje.

Kazde polecenie musi miec sens i uzasadnienie ze jest w danym miejscu.


"5. Funkcje włączania i odwołanie korekcji w zależności od systemu piszemy w osobnych liniach lub na końcu linii ruchu. "

Linie czytane sa blokowo, w calosci, mozna sobie dowolnie w nich pomieszac, a i tak beda zdialac. Wazne zeby nie wydac dwoch sprzecznych lub wymagajacych kolejnosc polecen.



WieslawBarek
"tłustym drukiem powinno być dopisane dotyczy sterowania Hass"

To tak po prawdzie nawet Haas'a nie dotyczy :)
To takie zasady dla poczatkujacych, zeby nie mieszali sobie w glowach i pilnowali kolejnosci tego co robia.
A pozniej jest optymalizacja.


"Co do dalszych różnic to mogę wpisać do pięciu funkcji M w jednej lini."

A na co bardziej bezczelne mazaki wchodzi 12 Mkodow w lini. Choc ciezko mi sobie wyobrazic co moglbym w takiej lini wpisac zeby to bylo jeszcze uzyteczne, a czego mazak sam nie zrobi.



Kazde sterowanie ma jakies tam swoje widzimisia. Na jednej maszynie dziala, na drugiej nie dziala, i czasem tylko dlatego ze ma inny update. A miedzy roznymi maszynami to wogole jest wesolo, niektore rzeczy szybciej napisac na starszym ode mnie Handenheimie niz na zawracajacym o wszystko gitare Haas'ie.
bumeluję

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 26
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#25

Post napisał: WZÓR » 25 mar 2010, 20:26

vv3k70r pisze:Hehe,

To jest chyba miedzynarodowy rysunek do znecania sie nad studentami. Tylko w tabelce inne nazwy powpisywali. Tez to kiedys dusilem. ....
...ale kolega się rozpisał. :razz:
Trzeba było odwalić ten programik dla mateu5 i byłoby po sprawie. :smile:
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 25
Posty: 618
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#26

Post napisał: mateu5 » 25 mar 2010, 21:22

hehe do znęcania się nad studentami ? :) ja to w technikum mam.


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#27

Post napisał: vv3k70r » 26 mar 2010, 01:18

Przeciez jakbym rozpisal gotowca to by sie nie nauczyl :)
A do szkoly to przeciez po to chodzi. No i do odmozdzania sie mam swoje "cycle" :)

A ten rysunek i kilka jego wariacji jest taki sam dla zawodowki, technikum, inzynierskich.
Nie wiem jaka w tym metoda dydaktyczna ale chyba o wyobraznie chodzi.

Nastepny rysunek jaki dostaniesz bedzie zawieral jeszcze axis A i B do obrobki i bedziesz mial do rozpisania rowniez rotacje nimi, operowanie narzedziem tak zeby go nie polamac (a kolejnosc tam wazna) i blokowanie/odblokowywanie osi, czyli hamulcie.
A na sam koniec dadza Ci CAMa jakiegos cwanego i sie dowiesz ze uczyles sie tego dla zasady :D
bumeluję

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 26
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#28

Post napisał: WZÓR » 26 mar 2010, 08:52

vv3k70r pisze:...A na sam koniec dadza Ci CAMa jakiegos cwanego i sie dowiesz ze uczyles sie tego dla zasady :D
Dokładnie tak jest w moim przypadku .
Szkolenie na obrabiarki CNC w EMCO , praktyka na EMCO Turn 120 (tokarka) , EMCO VMC 100 (frezarka).
Teraz stoję przy Haas-ach , wcześniej miałem Surfcama 3 , ale żeby było ....lepiej ,,przesiadłem'' się n Solid Works 2010 z zakładką Cam.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 25
Posty: 618
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#29

Post napisał: mateu5 » 26 mar 2010, 11:32

Przeciez jakbym rozpisal gotowca to by sie nie nauczyl :)
nie szukam tu gotowca tylko dobrej rady i ciekawych pomysłów.
A ten rysunek i kilka jego wariacji jest taki sam dla zawodowki, technikum, inzynierskich.
Nie wiem jaka w tym metoda dydaktyczna ale chyba o wyobraznie chodzi.
nie wiem jak to jest w programie nauczania, chce miec 6 z tego przedmiotu na swiadectwie ukoczenia szkoly to mam też i ciekawy rysunek.

A na sam koniec dadza Ci CAMa jakiegos cwanego i sie dowiesz ze uczyles sie tego dla zasady :D
Znam bardzo dobrze obsługę EdgeCam'a, ale wiedzieć co to G-Kod to chyba tez wypada wiedziec :)


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#30

Post napisał: vv3k70r » 26 mar 2010, 22:05

G code musisz znac absolutnie.

Zeby przygotowac maszyne do pracy to przeciez musisz recznie jej narzedzia powymieniac, pomierzyc, sama tego nie zrobi.

No i czasem jakies proste bzdety, ktore prawie sa sterowaniem manualnym. Takie tam visual cody z poprawkami :)

Umiec trzeba absolutnie, nie dla oceny, tylko zeby czlowiek umial w tym zawodzie pracowac.

Po kliknieciu "create code" tez musisz popatrzec co maszyna wyprawia i popoprawiac,, zoptymalizowac, bo czasem robi rzeczy niepotrzebne, czasem glupie, a czasem wszystko jest pieknie w programie a wrzeciono bezczelnie wjezdza w detal i wybija go ze szczek.
bumeluję

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”