Gcode z palca VS cad/cam

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

Gcode z palca VS cad/cam

#1

Post napisał: G3d » 16 sty 2009, 22:47

Hejka!
Pierwszy post wiec witam.
Jestem swiezakiem cncowym. Wlasnie skladam swoja ppierwzsa maszynke [Drewniane A4 glownie do drewna i innych miekkich materialow - 0,6Nm].
Zanim skoncze ta pochlaniarke pieniedzy :P [budzet roznie z kazda chwila ;]] chcialem troche lepiej wkrecic sie w temat gcodu oraz jego generacji w roznych programach.
Nasciagalem demowek cudow wiankow, catie, meshcamy i rozne inne...
Jestem grafikiem wiec z projektami jako tako problemu nie ma, ale jak zobaczylem wynikowy gcode z meshcama, lazycama itd. to zlapalem sie za glowe :|

Prosty program do wyciecia okladziny do noza [5-6 lukow + kilka otworow i jakiestam podfrezowanie] zajmuje mi piszac z reki okolo 60-70linijek.
Kod z meshcama ? 5000 linijek a efekty [w symulatorze] - TRA-GE-DIA.
Kod z lazycama ? 1000 linijek = 2 luki.
Czy ja poprostu nie potrafie obsluzyc tych programow, czy tez nie oplaca sie uzywac ich do prostszych rzeczy i lepiej pisac gcode z palca ?

Napiszcie cos prosze, bo sam juz nie wiem w ktora strone brnac.
Co powiecie o Cut Viewerze ? Dobry symulator ? Mi odpowiada, ale nadal nie miaelm jeszcze doswiadczenia z prawdziwa maszyna, wiec nie wiem na ile mozna mu ufac.

Pozdr
G3d



Tagi:


kaktus_c++
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 17 sty 2009, 14:12
Lokalizacja: Elbląg

#2

Post napisał: kaktus_c++ » 17 sty 2009, 14:45

witam
Nie znam podanych przez Ciebie programów ale generalnie 1 odcinek powinien być zapisany w 1 linii za pomocą jednego G1 czy G0, a jeden łuk za pomocą jednego G2 czy G3. Ale może być też tak że łuk jest zamieniany na serię linii G1 wtedy kod nc się bardzo wydłuża. W profesionalnych programach są do ustawienia opcje, mnóstwo opcji na przykład czy łuk ma być zamieniany na linie , a jeśli tak to na jak długie odcinki podzielić łuk.
Więc poszukaj w opcjach.


Autor tematu
G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: G3d » 17 sty 2009, 15:08

Moze zarzucicie nazwami sprawdzonych programow generujacych skuteczny i czysty kod ?


kaktus_c++
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 17 sty 2009, 14:12
Lokalizacja: Elbląg

#4

Post napisał: kaktus_c++ » 17 sty 2009, 15:48

Ja używam obecnie SolidCAM. Kiedyś używałem MasterCAM.


modyo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 127
Rejestracja: 21 wrz 2008, 11:01
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: modyo » 17 sty 2009, 23:25

ja uzywam programu Simplycam
kody przez niego generowane też zaskakują długością

ale to bez znaczenia
jak wycinam jakąs rzecz to generuję kod nastepnie wczytuje go do macha i wykonuję

nawet nie otwieram i nie oglądam tych kodów ... bo i po co?

chodzi o to aby mieć w kompie takie oprogramowanie które umożlwi ci szybko i sprawnie wykonanie elementu który masz zamiar wykonać
po to jest oprogramiowanie typu CAM aby mozliwie przyspieszyć i usprawnić pracę.
u mnie jak np jak pobiore z netu jakiś rysunek który chcę wyciać
to przygotowanie i wprowadzenie kodu do macha zajmuje 2 minuty.

jestem z tego krótkiego czasu zadowolony i kicham na to jaki długi jest kod

Awatar użytkownika

lenherd
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 482
Rejestracja: 20 sty 2006, 23:38
Lokalizacja: wrocław

#6

Post napisał: lenherd » 18 sty 2009, 14:14

Powiem Ci że jak patrzę na kod to głowa mnie zaczyna boleć :-) i gdyby nie CAM'y to sądzę że co najmniej 80% społeczności tego forum rzuciła by temat CNC w kąt.
To że ręcznie napiszesz kod bardziej zoptymalizowany to nie znaczy że od pomysłu do wyrobu będziesz szybszy niż ktoś kto korzysta z CAM'a a już na pewno nie tam gdzie bryła wymaga pełnego 3D.


idiot205
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:40
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#7

Post napisał: idiot205 » 07 mar 2009, 03:57

Ja korzystam z EdgeCam-a. Ale powiem ci ze jako zawodowy frezer który od ładnych paru lat pisze programy wiem ze generowanie G-CODE w CAM-ie nie zawsze się sprawdza w praktyce na kompie wszystko ładnie i pięknie wygląda ale jak przyjdzie do zastosowania programu już na maszynie nie ma tak pięknie. Faktem jest ze nie raz bardzo ułatwia prace ale mój poprzednik poradził 15 razy w ciągu godziny generowac nowy program za pomocą cam-a bo coś nie pasowało a ja w w miedzy czasie napisałem program "piechty".

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”