Tworzenie napisu na ścianie detalu.


Autor tematu
Wojteo CK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 163
Rejestracja: 04 gru 2009, 17:52
Lokalizacja: Kielce

Tworzenie napisu na ścianie detalu.

#1

Post napisał: Wojteo CK » 14 wrz 2010, 21:58

Witam!

Aktualnie uczę się solida z książki Mirosława Babiucha "Solidworks 2006". Mam kilka pytań odnośnie ćwiczenia tam zawartego. Poniżej załączony jest przykład który trzeba wykonać samodzielnie.



Obrazek

No i wykonałem niby to zadanie. Oto jak zrobiłem:

1. Aby wykonać punkty 1-4 czyli te zaokrąglone wycięcia na rogach kliknąłem na szyk kołowy, następnie w okienko operacje do powtórzenia i tam dodałem wcześniej wykonane w jednym rogu wycięcie. Zrobiłem też do szyku kołowego oś szyku która jest w środku powierzchni na której napisane jest "230 V..." . Teraz pytanie. Jak można było inaczej to rozwiązać? Wg mnie to można by na każdym rogu robić takie wycięcie czyli trzeba by jeszcze zrobić 3 takie operacje. Wg mnie tą drogą poszedł autor.

2. Punkt szósty to wykonanie napisu po okręgu. Utworzyłem płaszczyznę i na niej szkic( okrąg), zatwierdziłem szkic i wstawiłem na tej płaszczyźnie kolejny szkic( tekst), następnie wybrałem operację wyciągnięcia. Wszystko byłoby OK gdyby nie to że nie mogłem dokończyć operacji ponieważ program uznał że są jakieś przecinające się kontury. Problem zniknął gdy w swoim tekście usunąłem polskie znaki. Wtedy było OK. Zdjęcie poniżej przedstawia moje wypociny :)


Obrazek


Chciałem to zrobić inaczej. Mianowicie na płaszczyźnie podświetlonej na zielono

Obrazek

chciałem wstawić szkic i narysować w nim okrąg jaką krzywą po której ma być określone położenie tekstu. Nie znalazłem jednak opcji "wstaw szkic". Dlaczego tak się dzieje? Czy szkice mogę wstawiać tylko na płaskich powierzchniach? Twierdzę tak ponieważ nie miałem żadnego problemu ze zrobieniem szkicu na powierzchni wewnątrz detalu czyli w miejscu gdzie jest napis "230V.."

Oto położenie dodatkowej płaszczyzny i przekrój elementu.



Obrazek

Jak wg Was postąpił autor książki? Bo we wcześniejszych lekcjach nie było mowy o dodawaniu nowych płaszczyzn.

Pozdrawiam!



Tagi:

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#2

Post napisał: blue_17 » 18 wrz 2010, 22:59

Musisz kliknąć prawym na zarys płaszczyzny wybrać szkic na płaszczyźnie i wtedy powinno dać się wstawić szkic, po utworzeniu nie zawsze aktywuje się płaszczyzna, przynajmniej w wersji 2007 tak było.

Pozdrawiam
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#3

Post napisał: bildder » 23 wrz 2010, 15:35

Golym okiem widac, ze to jest stozek, wiec szkicu nie mozna wstawic. Szkic wstawia sie na dowolnej scianie plaskiej/plaszycznie i sterujac statusem poczatku i konca uzyskuje oczekiwany efekt.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#4

Post napisał: blue_17 » 24 wrz 2010, 20:15

A co to za problem nawinąć płaszczyznę na ścianę stożka :?:
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#5

Post napisał: bildder » 25 wrz 2010, 09:23

blue_17 pisze:A co to za problem nawinąć płaszczyznę na ścianę stożka :?:
To pytanie do mnie?
A nawet jezeli nie do mnie to nie bardzo wiem, jak mozna nawinac plaszczyzne na cokolwiek i po co...wg mojej wiedzy nie jest to mozliwe. Co najwyzej mozna na stozku wykonac napis uzywajac polecenia zawijaj.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


Arek99
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 25 lip 2007, 14:03
Lokalizacja: wschód

#6

Post napisał: Arek99 » 11 paź 2010, 22:53

Aby zrobić napis odpowiadający kształtowi stożka wystarczy ze zrobisz wyciągniecie z płaszczyzny tak jak zrobiłeś a następnie stwórz szkic o podobnym promieniu powyżej stożka i obetnij nadmiar wyciągnięcia przez wycięcie przez obrót
lub szkic dla utworzenia powierzchni poprzez obrót i za pomocą tej powierzchni odetnij nadmiar wyciągnięcia następnie ukryj powierzchnie
powinny obie metody zadziałać.
Balestrini idea 5os bez tajemnic, Alphacam R1, Solidworks certyified

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”