[SolidWorks] obroc komponent - po delcie XYZ


Autor tematu
tomblack
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 39
Rejestracja: 15 lut 2007, 17:12
Lokalizacja: PL

[SolidWorks] obroc komponent - po delcie XYZ

#1

Post napisał: tomblack » 29 kwie 2007, 13:58

mam element1 w postaci wyciagniecia kwadratu, w ktorym dodatkowo w samym srodku jest wyciagniecie kola o duzo mniejszej srednicy (taki wystajacy kolek z elementu).

element2 powiedzmy ze jest taki sam, lecz zamiast malego wyciagniecia okraglego (kolka), ma wyciagniecie wyciecia o takim samym profilu (otwor pasujacy do kolka).

teraz element2 za pomoca wiazan dopasowuje do elementu1 (wiazanie koncentryczne) i chce go obracac ze skokiem co 30stopni. daje obroc komponent > po delcie XYZ....

i tu zaczyna sie problem. obrot moge zdefiniowac jedynie wzgledem GLOWNEGO UKLADU WSPORZEDNYCH ZLOZENIA. i teraz pytanko - czy da sie odwolac do innego ukladu wsporzednych, np. do wstawionego jako geometria odniesienia?

poniewaz szkicujac element1 zaczynalem od UKLADU WSPORZEDNYCH CZESCI1 tak, ze w nim zaczyna sie jeden z naroznikow podstawy.
po przeniesieniu komponentu do zlozenia automatycznie UKLAD WSP. ELEMENTU1 pokryl sie z GLOWNYM UKLADEM WSP. ZLOZENIA.

W SKROCIE: mam mozliwosc obrotu jedynie wokol glownego ukl. wsp. zlozenia a ja chce dokonac obrotu wzgledem osi zajmujacej calkiem inne polozenia niz ten uklad.

jak sobie z tym poradzic?



Tagi:


kris77pl
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 14 cze 2007, 15:42
Lokalizacja: znikad

#2

Post napisał: kris77pl » 30 cze 2007, 00:22

nie wiem czy ci o to chodzilo ale kliknij prawym na komponencie i wtedy z menu podrecznego wybierz Move With Triade, ikona z kolorowymi wektorami - nie wiem jak w polskim sie nazywa.
Pojawi Ci sie wtedy wokol elementu ktory chcesz obracac taka jakby to nazwac "kierownica" do manipulacji komponentem, wektory oraz orbity, jak klikniesz prawym na tej orbicie w ktorej chcesz obracac ma pare opcji do wyboru - obrot o 90° - 180° albo po prostu obracaj sam elementem i pokazuje ci sie wtedy kat o jaki obrociles stopniowany chyba co 5°
nie wiem czy to chciales osiagnac
Dzieki z gory za pomoc
i Pozdrawiam Forumowiczow!


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#3

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 30 cze 2007, 00:52

tez nie wiem czy do konca wiem o co ci chodzi, ale zakladam ze polozenie elemetu pierwszego (tego z bolcem) jest odpowiednie tzn. pokrywa sie z poczatkiem ukladu zlozenia i to jest ok. natomiast drugi element (ten z dziurka) mozesz powiazac nastepujaco: concentric (bolec z otworem), dalej dwie powierzchnie czolowe obu elementow ktore sa rownolegle jako coincident lub distance zaleznie od potrzeb, i na koncu dwie powierzchcnie boczne elementow jako angle. wowczas mozesz ustawiac element 2 w stosunku do 1 pod dowolnym katem jaki wpiszesz nie koniecznie skokowo.
POZDRAWIAM


chuliganus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 120
Rejestracja: 07 cze 2008, 12:45
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

#4

Post napisał: chuliganus » 21 cze 2008, 17:36

To ja zadam pytanko coś pod ten temat - czy jest możliwość zczytania kątów mając dane odchylenie jedengo elementu od drugiego?
Powiedzmy że jeden element jest umieszczony swoim początkiem do środka ukł wsp. drugim końcem za pomocą przegubu jest połączony z innym elementem i mam dane ich wymiary i za pomocą narzędzi (funkcja zmierz) uzyskuję wymiary X, Y, Z no i chodzi o to czy mozna zczytać wartość kąta w ten sposób?
I taka kwestia czy jest możliwość zmiany tych parametrów (XYZ) i aby kąt po ich zmnienieniu sam się odczytywał?

I drugie takie pytanie w tym temacie: jest mozliwość wstawienia tego w jakąś tabele? ęby nie trzeba byo szukać tego po całym oknie SW tylko aby byłlo to sobie w okienku obok w formie tabeli?

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#5

Post napisał: bildder » 21 cze 2008, 19:49

Obracac elementy w zlozeniu mozna wzgledem dowolnej osi, wzgledem samego detalu albo innego. Zawsze mozna wstawic nowy uklad odniesienia.
A co do mierzenia katow, mozesz pokazac tymczasowe osie i zmierzysz wowczas kat...ale niestety nie bedziesz go mogl pokazac.
Jedyne rozwiazanie jakie mi tu przychodzi na mysl to wstawienie (lub pokazania jezli sa) plaszczyzn i dodanie wymiaru adnotacji pomiedzy nimi. Wymiar taki mozna dodac do tabeli konfiguracji i oczywiscie bedzie sie zmienial ze zmiana polozenia elementow.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


chuliganus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 120
Rejestracja: 07 cze 2008, 12:45
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

#6

Post napisał: chuliganus » 22 cze 2008, 08:51

bildder pisze: Jedyne rozwiazanie jakie mi tu przychodzi na mysl to wstawienie (lub pokazania jezli sa) plaszczyzn i dodanie wymiaru adnotacji pomiedzy nimi. Wymiar taki mozna dodac do tabeli konfiguracji i oczywiscie bedzie sie zmienial ze zmiana polozenia elementow.
Są pałszczyzny bo w zasadzie wzgledem symetrycznych płaszczyzn w poszczególnych elementach ustawiałęm kąty tymczasowe i wiązania między poszczególnymi elementami. A w jaki sposób można to dodać do tej tabeli? Wczoraj próbowałem to zrobić ale jak klikną na wymiar to tabela się deaktywuje i zmian nie można jej wprowadzić i odwrotnie jak mam aktywną tabelę i jej edycję to znowy nie wiem jaki wymiar mam brać pod uwagę...i tak w kółko :roll:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”