Licencja SW


Autor tematu
damianek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2010, 19:33
Lokalizacja: Poznań

Licencja SW

#1

Post napisał: damianek » 06 maja 2010, 19:47

Witam wszystkich.
Czy jest możliwy zakup licencji na SolidWorks z drugiej ręki ? Nowa wersja jest dość droga.
Pytam ponieważ potrzebuje zalegalizować moją pracę aby wystawiać faktury. Może ktoś ma z tym doświadczenia i może coś podpowiedzieć ?



Tagi:

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#2

Post napisał: bildder » 06 maja 2010, 22:36

Raczej nie jest to mozliwe - o tym mowi licencja - ale najlepszym zrodlem informacji beda dystrybutorzy.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#3

Post napisał: ezbig » 07 maja 2010, 01:12

To że tak mówi licencja to nie znaczy, że jest to zgodne z polskim prawem. Firmy wpisują wszystko co mogą w/g prawa kraju, w którym działają (tylko w większości przypadków nie jest to Polska). Ciekawy jest fakt, że producent programu zabezpieczając jego nośnik przed skopiowaniem, łamie polskie prawo, bo uniemożliwia użytkownikowi zrobienie kopii bezpieczeństwa. Licencje programów z USA są pełne zakazów niezgodnych z naszym prawem.

Wracając do tematu - kupić zawsze można i jeśli jest to w komplecie (z kopią oryginalnej faktury zakupu) to nikt tego nie może zakwestionować (i posądzić o piractwo). Skarbówka się do tego nie wtrąca, ale producenci raczej nie uznają cesji licencji na inną firmę/osobę (niezgodnie z polskim prawem). Zwykle licencja jest ogólna i wymaga rejestracji (pocztą/fax-em/online). Nie wiem jak jest w przypadku SW, ale ja mam kilka programów, w których jest możliwość w każdej chwili, zmiany danych podanych przy rejestracji online (czyli furtka do odsprzedaży).


Autor tematu
damianek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2010, 19:33
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: damianek » 09 maja 2010, 21:22

Dziękuję za odpowiedź. Gdyby ktoś znał kogoś ktor chcę sprzedać licencję to skierujcie go do mnie. Będziemy wtedy kombinować aby wszystko było zgodne z prawem.

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#5

Post napisał: bildder » 09 maja 2010, 23:15

A ja sie bede upieral, ze nie jest mozliwa odsprzedaz - prznajmniej jeszcze niedawno tak bylo. Powiem wiecej, bylo mase problemow jak zmienial sie status czy wlasciciel firmy.

Ezbig - a co, prawnikiem jestes?
Kupujesz cos i akceptujesz warunki licencji, a to ze prawo w roznych panstwach jest rozne to jest jasna sprawa - ale nie slyszalem o swobodenj odsprzedazy SolidWorks - a troche w tym siedze... ale moze cos sie zmienilo - dlatego odsylam do kompetentnych osob. To nie jest tylko umowa pomiedzy zainteresowanymi firmami z pominieciem SW Corp.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------

Awatar użytkownika

JosefSk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 11 maja 2010, 09:16
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: JosefSk » 11 maja 2010, 09:26

Witam,

nie jest możliwa odsprzedaż licencji SW.

pozdrawiam

JosefSk

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#7

Post napisał: WZÓR » 11 maja 2010, 11:25

....Kupujesz cos i akceptujesz warunki licencji,...
...nie jest możliwa odsprzedaż licencji SW. ...
Krótko mówiąc cyrograf na całe życie (?). :roll:
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#8

Post napisał: jarekk » 11 maja 2010, 15:06

Z licencji:

3. Inne ograniczenia dotyczące korzystania. Niniejsza Umowa stanowi dowód udzielenia licencji na wykonywanie uzyskanych niniejszym uprawnień i należy ją zachować. Z wyjątkiem przypadku, na który zezwala Artykuł 1.A o ile chodzi o DWGeditor i Artykuł 1.B Umowy licencyjnej, zabronione jest używanie jakiejkolwiek części Oprogramowania odrębnie lub niezależnie od Oprogramowania i w celu innym niż normalna działalność gospodarcza, a także zabronione jest udostępnianie lub umożliwianie korzystania z Oprogramowania przez osoby trzecie, a co za tym idzie nie można sprzedawać, udzielać licencji, sublicencji, dokonywać przekazania, cesji, leasingować ani dzierżawić Oprogramowania lub licencji udzielonej w ramach niniejszej umowy (włączając w to umowę na użytkowanie czasowe (timeshare)).


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#9

Post napisał: skoczek » 11 maja 2010, 15:43

Witam serdecznie.
Też ciekawi mnie ten temat. Kiedyś miałem zajęcia na studiach z prawa autorskiego. Niestety ale chyba wychodzi na to że działają tu podobne przepisy jak nieszczęsny enforcement prawa autorskiego (muzyka, filmy, oprogramowanie) :( . Osobiście wyrażam poglądy takie jak Kolega ezbig. To że sobie firma taki zapis dała nie oznacza że w danym państwie musi to być respektowane. Ten zapis licencyjny który podał Kolega jarekk sugeruje że osoby posiadające licencję na SW kopnął niesamowity zaszczyt zapłacenia kilkudziesięciu tysięcy za ten program - jednym słowem Twoje, ale nie Twoje. Ciekawe czy są podstawy prawne do oskarżenia osoby o posiadanie pirackiej wersji, która poprzez cesję stała się posiadaczem SW, a jeżeli są to kto mógłby zrobić kontrolę i wydać wniosek do prokuratury.
Szkoda że firmy produkujące samochody, budujące domy, itp. nie stosują takiego zapisu - ale byłoby pięknie - kupiłeś sobie samochód ale nie wolno Ci go odsprzedać, pożyczyć...
Absurd.
Pozdrawiam, skoczek.
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#10

Post napisał: bildder » 12 maja 2010, 07:27

Nie jestescie w stanie zrozumiec, ze licencja (program) to nie dom czy samochod, ktory sie nie zuzywa, nie traci w ten sam sposob na wartosci. Oczywiscie sam jako uzytkownik SW zyczylbym sobie, zeby byla mozliwosc odsprzedazy itd - bo to korzystne dla konsumenta rozwiazanie, ale jednoczesnie wiem jakie sa zapisy.

Z drugiej strony nieraz slysze, ze polskie prawo jest niezgodne z unijnym, czyli niewazne, ze mamy sobie jakies wewnetrzne zapisy ale i tak powinnismy stosowac prawo "wyzsze".

Wiec wydaje mi sie, ze zgadzajac sie z licencja robimy to niestety bezwarunkowo... ale jak jest ktoz odwazny to moze pozwac SolidWorks Corp. i zobaczymy co z tego wyniknie.

ps. Panowie/Panie, zastanawiacie sie na legalnoscia odsprzedazy a w wielu firmach pracuja na piratach i nic sobie z tego nikt nie robi. Kontrole moze i sa ale musza byc jakies przecieki, zaden urzad nie jest w stanie na biezaco kontrlowac tylu firm bez powodu.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”