Zrobienie modelu z dwóch rzutów


Autor tematu
mmichal
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 30 maja 2013, 20:06
Lokalizacja: Krakow

Zrobienie modelu z dwóch rzutów

#1

Post napisał: mmichal » 30 maja 2013, 20:12

Witam,

mam taki problem. Narysowałem w AutoCad'zie dwa rzuty z liniami niewidocznymi. I tutaj pojawia się moja prośba.

Czy jest ktoś w stanie zrobić z nich bryłę 3D?

Załączam plik.

Z góry dziękuję,
Pzdr
Załączniki
2 rzuty model.rar
(29.68 KiB) Pobrany 206 razy



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 30 maja 2013, 23:21

@mmichal

Jak się zamieszcza plik, to najlepiej w DXF (wersja AutoCAD 2000), a to dlatego, że nie każdy ma (zapewne większość nie ma) najnowszego AutoCAD-a.

Natomiast w/w format jest na tyle uniwersalny, że będzie go można otworzyć we praktycznie wszelakich CAD-ach.


Autor tematu
mmichal
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 30 maja 2013, 20:06
Lokalizacja: Krakow

#3

Post napisał: mmichal » 30 maja 2013, 23:51

Ups :)

Nie pomyślałem. W zalaczniku raz jeszcze. Plik .dxf i .dwg - oba AutoCad 2000 :)
Załączniki
model 2 rzuty 2000.rar
(50.97 KiB) Pobrany 190 razy


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 31 maja 2013, 01:51

@mmichal

W załączniku plik RAR zawierający dwa pliki:
1. Bryla.dwg
2. Bryla.stl

A wygląda to tak:


Obrazek


Autor tematu
mmichal
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 30 maja 2013, 20:06
Lokalizacja: Krakow

#5

Post napisał: mmichal » 31 maja 2013, 12:17

Super, dzięki wielkie :)

A tak na przyszłość, w jaki sposób z takich dwóch rzutów można stworzyć bryłę 3D? Jakiś zrozumiały tutorial? Jakieś przeglądałem, ale jak widać nie pomogło :)

Pzdr


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 31 maja 2013, 12:50

mmichal pisze:.... w jaki sposób z takich dwóch rzutów można stworzyć bryłę 3D? Jakiś zrozumiały tutorial? Jakieś przeglądałem, ale jak widać nie pomogło :)
Wystarczy mieć nieco wyobraźni przestrzennej.
Ja np. w ogóle nie korzystałem z żadnych tutoriali i przy tworzeniu tej bryły korzystałem wyłącznie z narzędzi AutoCAD-a.
Oczywiście wcześniej tworzyłem już jakieś proste bryły w AutoCAD-zie i również nie ogarniałem na początku co z czym i do czego, ale zaglądałem do pomocy (Help-a) AutoCAD-a i tam jest to wyjaśnione w miarę sensowne, aczkolwiek i tak metoda prób i błędów okazała się najbardziej skuteczną.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że i tak umiem bardzo, bardzo mało bo tworząc tę bryłę, zapewne złamałem przeróżne zasady tworzenia takich brył, czyli na pewno wykonałem wiele niepotrzebnych czynności, czyli inaczej pisząc, zapewne można ją było zrobić o wiele szybciej niż zrobiłem to ja. Trzeba tylko wiedzieć jak.
Jednak nawet te prymitywne umiejętności tworzenia brył 3d w AutoCAD-zie pozwalają w konsekwencji na uzyskanie zamierzonego efektu.

Z pewnością są inne (o wiele łatwiejsze) programy do tworzenia brył 3D, ale po pierwsze ich nie posiadam (i nie zanosi się na to żebym posiadał), a po drugie po prostu nie są mi do niczego potrzebne.

Natomiast tworzenie tej bryły potraktowałem jako ćwiczenie.

A tak na marginesie, to w rysunku 2D jest błąd uniemożliwiający stworzenie poprawnej bryły na jego podstawie.
Chodzi o wymiarowanie kołnierzy z otworami przelotowymi umieszczonych na środku bryły.
Otóż wymiary (wysokość kołnierzy) nieco się różnią, czyli na rzutach nie pokrywają się, więc nie wiadomo który wymiar był/jest prawidłowy, więc po prostu przyjąłem ten wymiar który uznałem z stosowny.

Pozrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”