Inventor 2013 frezowanie rowków na powierzchni


Autor tematu
maciej113
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 29 gru 2012, 13:29
Lokalizacja: Poznan

Inventor 2013 frezowanie rowków na powierzchni

#1

Post napisał: maciej113 » 29 gru 2012, 13:40

Witam. Niedawno zacząłem zabawę z inventorem i mam mały problem. Od 2 godzin próbuje wyfrezować rowki na powierzchni płyty. Próbowałem otwór zrobiony wiertłem przeciągać przez wyciągnięcie proste ale nie ma takiej możliwości bo nie jest to szkic, a przeciągnięcie złożone wywala mi ciągle jakieś kolizje. Próbowałem przeciągać szkic zrobiony na wąskiej płaszczyźnie ale nie zadowala mnie efekt, ponieważ frez będzie robił dno stożkowe a nie trójkątne. W helpie też nie ma za wiele na ten temat. Rowek ma mieć kształt jak po przejściu wiertła (oczywiście nie będzie to robione)



Tagi:


Dagome
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 197
Rejestracja: 10 lis 2011, 16:03
Lokalizacja: Jeżograd

#2

Post napisał: Dagome » 29 gru 2012, 15:25

Wstaw płaszczyznę w otwór i narysuj na niej szkic, a następnie go przeciągnij.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
O coś takiego chodziło?
Oczywiście można zmienić kąt wierzchołka wiertła.
Obrazek

[ Dodano: 2012-12-29, 15:28 ]
Można też wyciągnąć te zwykłą fasolkę i pobawić się fazką na dnie.
Benjamin Franklin pisze:Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.
Terry Pratchett pisze:Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.


Autor tematu
maciej113
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 29 gru 2012, 13:29
Lokalizacja: Poznan

#3

Post napisał: maciej113 » 29 gru 2012, 18:19

Sposób ok, ale niedoskonały. Przy frezowaniu frez się obraca a tutaj szkic nie. I wychodzą takie dziwne bohomazy jak poniżej. Ale dziękuję za pomoc.
Czy jest jakiś sposób aby przeciągnąć po ścieżce otwór w całości?Obrazek

Próbuje przez wyciągnięcie złożone ale wyskakuje błąd że mam wygładzić krawędzie toru. Zmieniłem tor na łuk i nie pomogło.


Dagome
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 197
Rejestracja: 10 lis 2011, 16:03
Lokalizacja: Jeżograd

#4

Post napisał: Dagome » 29 gru 2012, 18:29

A na ścieżce był łuk?
Mi tam ładnie pojechało po splajnie.

[ Dodano: 2012-12-29, 18:32 ]
Pokaż drzewko historii i szkice jakie używasz.
Benjamin Franklin pisze:Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.
Terry Pratchett pisze:Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.


Autor tematu
maciej113
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 29 gru 2012, 13:29
Lokalizacja: Poznan

#5

Post napisał: maciej113 » 29 gru 2012, 19:07

Przy obrazie wyżej zrobiłem prostą łamaną. Po splajnie i łuku wyciągnięcie szkicu jakoś daje rade, z tym że i tak nie trzyma wymiaru przy dużym kącie odchylenia kierunku przeciągania od płaszczyzny szkicu. Jeżeli ciągniemy mniejwięcej prostopadle to płaszczyzny szkicu to jest ok, ale jeśli kierunek jest bardziej wzdłuż płaszczyzny szkicowania to wymiary się rozjeżdżają. Stąd na przykład mniejsza szerokość rowka niż średnica otworu (na moim rysunku)
Nie dam drzekwa bo nie zapisywałem :P Ale była kostka, 2 otwory, płaszczyzny przechodzące przez otwory (na jednej szkic i rzutowane krawędzie otworu), tor w kształcie L i przeciągnięcie jednego otworu po tym torze.

Chyba po prostu zbyt wiele wymagam :) Być może tego nie da się wcale zrobić. Robię to tylko w celach samokształcenia. Do wykonania elementu tak dokładny rysunek i tak nie jest potrzebny. Wystarczy zaznaczyć tor i podać średnicę frezu i głębokość frezowania.


smieszek88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 241
Rejestracja: 25 maja 2012, 10:52
Lokalizacja: łódź

#6

Post napisał: smieszek88 » 01 sty 2013, 18:55

Jako początkujący możesz nie znać podstaw przeciągania:
- szkic który przeciągasz musi być zrobiony na płaszczyźnie prostopadłej do początku ścieżki po której ciągniesz (wtedy kanałek nie będzie mniejszy niż otwór)
- ścieżka nie może mieć promieni mniejszych niż szkic który przeciągasz po wewnętrznej stronie promienia, (na zewnętrznej nic nie stoi na przeszkodzie żeby był większy), powstają wtedy powierzchnie samoprzecinające się (większość programów się na nich wysypuje)

Jeżeli chcesz zrobić ten kanałek w miarę poprawnie to zrób przeciągnięcie po ostrej ścieżce i zrób zaokrąglenie o zmiennym promieniu na zewnętrznej (na pionowej będzie normalny, a po przełamaniu od pełnego do 0 i odznacz łagodnie przejście promienia). Na przełamaniu będzie błąd im większy promień tym większy błąd.
Żeby to zrobić naprawdę dobrze to chyba trzeba by się bawić powierzchniami. Jeżeli ktoś ma lepszy pomysł to niech oświeci.


Autor tematu
maciej113
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 29 gru 2012, 13:29
Lokalizacja: Poznan

#7

Post napisał: maciej113 » 05 sty 2013, 17:08

Dziękuję za pomoc.
Żeby nie robić bałaganu nie będę zakładał nowego tematu i zapytam tutaj.
Jak zrobić w inventorze aby szuflada wykonywała ruch liniowy w określonym zakresie?
Powiązałem szufladę z korpusem i może wykonywać tylko ruch przód tył, ale nie mam zielonego pojęcia jak ustawić zakres tego ruchu żeby szuflada nie wyjeżdżała z korpusu. Czy jest to możliwe?


Cezary2528
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 73
Rejestracja: 01 sty 2012, 01:26
Lokalizacja: Mrągowo

#8

Post napisał: Cezary2528 » 05 sty 2013, 22:45

Uzyj opocji wiazanie. Typ wiazania zestawiajace. Dodaj 2 powierzchnie czolowe i okresl granice.
Obrazek


Autor tematu
maciej113
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 29 gru 2012, 13:29
Lokalizacja: Poznan

#9

Post napisał: maciej113 » 11 sty 2013, 17:42

Dzięki wielkie. Dobrze kombinowałem tylko złe powierzchnie wybierałem :)

I już mam kolejne pytanie. Jak zrobić parametryzacje ilości szczebelków w drabinie/szuflad w szafie/ stopni w schodach? Wiem że jest taka opcja że zmieniając np długość drabiny w excelu który jest połączony z rysunkiem, inventor będzie mi dokładał kolejne szczebelki w określonych odstępach. Ktoś pomoże?


Dagome
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 197
Rejestracja: 10 lis 2011, 16:03
Lokalizacja: Jeżograd

#10

Post napisał: Dagome » 11 sty 2013, 21:32

Szyk, definiujesz ilość powtórzeń jako parametr1=?, a odległość jako parametr2=długość/parametr1, albo podobnie.
Benjamin Franklin pisze:Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.
Terry Pratchett pisze:Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”