Ciekawa maszynka bez prowadnic śrub pasków itp.............

Plany budowy maszyn CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
szalonyelektron
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 114
Rejestracja: 04 paź 2004, 22:02
Lokalizacja: Kutno

Ciekawa maszynka bez prowadnic śrub pasków itp.............

#1

Post napisał: szalonyelektron » 17 lip 2005, 21:56

Witam szanownych CNC-maniaków!:mrgreen:


W sumie to mój pierwszy post ale namiętnie od ponad roku śledzę wasze poczynania, mogę obiecać że niedługo pochwale się swoimi osiągnięciami.
A mianowicie: maszynki jedna calutka z alu, druga coś co parę osób napewno zainteresuje, pionierska konstrukcja z MDF-u i prowadnic łożyskowanych w niecodziennym układzie :D:D:D

Teraz do rzeczy!!!!!
Przeglądając zagraniczne roczniki Elektora trafiłem jakiś czas temu na "coś" co poprostu wprawiło mnie w osłupienie oceńcie sami....

Moim skromnym zdaniem troszke przypomina to gotowanie zupy z gwoździa, bo zamiast prowadnic, śrub i problemów z tym związanych mamy kosmiczne wręcz sterowanie, ale brawa dla autorów za inwencje!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Co lepsze można w internecie kupić sterownik soft czy same scalaczki lub całą mechanikę ale ceny iście Europejskie....
Załączniki
Radix.rar
(2.46 MiB) Pobrany 6248 razy
Ostatnio zmieniony 02 lut 2009, 23:10 przez szalonyelektron, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


remick
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 24
Rejestracja: 12 lip 2005, 09:10
Lokalizacja: wroclaw

#2

Post napisał: remick » 17 lip 2005, 22:53

witaj,

wlasnie - ceny europejskie :(
a wciaz zyjemy w europie wschodniej niestety ...

szczerze mowiac, jak tylko zobaczylem te elektory, od razu kazalem kupic te egzemlarze dla siebie znajomemu, ktory zyje w UK

po przeczytaniu, niestety - konstrukcja przemyslana - wywod ich, na temat koordynat, przeliczen i maszyn systemu radialnego tez calkiem ok, ale samo zastosowanie w stosunku do ceny - zdecydowanie gorzej :(

za te same pieniadze, moim skromnym zdaniem, jestes w stanie zlozyc "normalna" maszynke CNC, ktora nie tylko powierci Ci otwory dla plytki drukowanej, ale tez, wyfrezuje sama plytke ...

pozdro,

remick

Awatar użytkownika

Autor tematu
szalonyelektron
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 114
Rejestracja: 04 paź 2004, 22:02
Lokalizacja: Kutno

#3

Post napisał: szalonyelektron » 17 lip 2005, 23:26

Witam

Co do gazetek to wystarczy odpalić kochanego eMule i mamy do dyspozycji roczniki od czasów "prechistorycznych" czyli 92 roku!!!!(pamięta ktoś te odległe czasy):mrgreen::mrgreen: (na marginesie sciągając tego typu rzeczy robimy to na własną odpowiedzialność!, oczywiście tylko w celu przeglądnięcia przed kupnem orginału......koniec marginesu :mrgreen: )

Wracając do samego projektu niestety realia są jakie są.....
Naszczęście nasz Polski naród potrafi robić rzeczy "nie do zrobienia" i z tego morzemy być dumni.
Cały problem tkwi tylko i wyłącznie w programie sterującym, gdyż elektronika niczym nie różni się od tych w zwykłych maszynach. A więc zamiast interpolacji liniowej trzeba by było zastosować radialną.....liczby zespolone?!?Brrrrrrr do tej pory mam koszmary z nimi związane :D

Pozdrówki

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#4

Post napisał: markcomp77 » 18 lip 2005, 17:51

szalonyelektron pisze:
Przeglądając zagraniczne roczniki Elektora trafiłem jakiś czas temu na "coś" co poprostu wprawiło mnie w osłupienie oceńcie sami....
dzięki za coś ciekawego do czytania ;)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Awatar użytkownika

Autor tematu
szalonyelektron
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 114
Rejestracja: 04 paź 2004, 22:02
Lokalizacja: Kutno

#5

Post napisał: szalonyelektron » 18 lip 2005, 19:15

Jak chcecie mogę udostępnić jeszcze trochę materiałów z elektora.


Sporo artykułów o sterownikach krokowców:


- sterownik bipolarków na l297/2 x l6283 z gotową płytką
- sterowanie krokowcami za pomocą I2C
- troszke teorji i bardzo fajny moduł sterowania 4 silnikami (tylko z pozoru skomplikowany)
- i sotatni ale najciekawszy, sterowanie 4 unipolarkami za pomocą RS232 ( projekt z gotową płytką i kodem źrudłowym dla PICa)


Przy okazji zapraszam na stronke także odnalezioną w Elektorze www.milinst.com troszke o cnc i fajnych robocikach

Awatar użytkownika

Wodzu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 674
Rejestracja: 29 lip 2006, 19:32
Lokalizacja: z sasiedztwa

#6

Post napisał: Wodzu » 02 sie 2006, 19:14

Świetna stronka znalazłem nawet karte ze sterownikiem do 12 serw, w cenie praktycznie śmiesznej :mrgreen: .

Już chyba wiem jak zbuduje automatyczny podajnik narzędzia :cool:
Prawda leży pośrodku -Arystoteles.Może dlatego wszystkim zawadza -Wodzu.


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#7

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 19 lis 2006, 02:39

maszynka podobna do gramofonu. podbnie tez wyglada sprawa rozdzielczosci. niestety nie jest jednolita w na calym polu roboczym. ale do pcb moze w sam raz.
niby nie ma srob i prowadnic, ale potrzebne sa calkiem dobre przekladnie. a to moze spodro kosztowac.
POZDRAWIAM

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Plany budowy maszyn”