Układy sterowania w kilku maszynach

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
jaruone
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 07 mar 2008, 09:25
Lokalizacja: Brudne Południe

Układy sterowania w kilku maszynach

#1

Post napisał: jaruone » 28 mar 2009, 17:47

Witam wszystkich użytkowników forum.
zaczynam "zabawę" z programowaniem maszyn CNC i po wstępnym rozpoznaniu (z fartem, że ludzie byli pomocni), jakich urządzeń używają okoliczne firmy (tak żeby móc naukę połączyć z ewentualna pracą) mam taką listę:

Centrum Tokarskie TRAUB TNS 65
Centrum Tokarskie TRAUB TNS 30/42
Poziome Centrum Obróbcze Hüller Hille nbh 90
Pionowe Centrum Obróbcze MAHO 600E
Pionowe Centrum Obróbcze MIKRON VCE 750
Poziome Centrum Obróbcze OKUMA MC50H
Pionowe Centrum Obróbcze Hass VF-5/40TR

i teraz moje pytanie do doświadczonych "graczy" - gdzie jest jakie sterowanie i od czego by tu zacząć naukę w każdym z przypadków(dzięki forum zdobyłem już trochę lektury, teraz jakiś program-symulator by się przydał) ??

Do tej pory miałem do czynienia z programem Mastercam i stworzeniem na podstawie cadowskich rysunków oprogramowania na Fanuca - ale chciałbym poznać temat głębiej, bo to co robiłem to kropla w morzu CNC i wiem, że raczej potencjalnemu pracodawcy nie zaimponuje :lol:

Z góry dziękuję za pomoc i proszę o wyrozumiałość :oops:



Tagi:

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#2

Post napisał: CNCRob » 28 mar 2009, 17:55

nie dostaniesz jednoznacznej odpowiedzi. zalezy jakie sterowanie zostalo zakupione z dana maszyna. kazdy producent z jedna maszyna daje kilka roznych sterowan do wyboru klienta.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Autor tematu
jaruone
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 07 mar 2008, 09:25
Lokalizacja: Brudne Południe

#3

Post napisał: jaruone » 28 mar 2009, 18:07

Draco pisze:nie dostaniesz jednoznacznej odpowiedzi. zalezy jakie sterowanie zostalo zakupione z dana maszyna. kazdy producent z jedna maszyna daje kilka roznych sterowan do wyboru klienta.
dziękuję za wyjaśnienie - myślałem że firmy ściśle współpracują ze sobą i np. Hass ma sterowanie od siemensa etc. choć jak się zastanowić to faktycznie to co mówisz ma sens - po co uczyć się nowego sterowania, skoro 5 maszyn w firmie ma np. Sinumerika.

No to nic popytam głębiej w firmach, albo zacznę wertować dogłębniej forum w poszukiwaniu cennych rad. Pozdrawiam.

ps. dla "świeżaka" jaki symulator byłby najłatwiejszy do rozpracowania?? (chodzi mi o załapanie idei działania, potem powinno być prościej)


bob35
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 417
Rejestracja: 05 maja 2007, 10:23
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#4

Post napisał: bob35 » 28 mar 2009, 20:24

Zastanów się co je wszystkie łączy -wszystkie da się zaprogramować w iso bo to podstawa programowania ale najlepiej zacznij od nauki toczenia i frezowania
OGŁOSZENIE!!! Zamienię dobrą prace w dynamicznie rozwijającym się kraju na zasilek w krajach starej uni.


Autor tematu
jaruone
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 07 mar 2008, 09:25
Lokalizacja: Brudne Południe

#5

Post napisał: jaruone » 29 mar 2009, 13:23

bob35 - tak też właśnie pomyślałem. będąc na studiach uznawałem "g-code" za coś zupełnie mi niepotrzebnego (nie wiedziałem jeszcze że tematyka cnc mnie zainteresuje trochę bardziej niż "na zaliczenie" ) skoro wrzucę dxf'a do mastercama i sam mi wygeneruje ścieżki (a powiem że klepałem ręcznie ;) )
dopiero wojaże po różnych zakładach uświadomiły mi, że cnc to nie tylko skomplikowane korpusy silników, ale i proste wałki czy przysłowiowe kółko z dziurką wypalane laserem, do których nikt nie będzie używał kompa i oprogramowania kosztującego furę kasy.

Dzięki Panowie za odzew, a ja wracam do lektury książki Bronisława Stacha "Podstawy programowania obrabiarek sterowanych numerycznie" - jak dla mnie idealna pozycja dla "zielonego"


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#6

Post napisał: jasiu... » 29 mar 2009, 15:04

jaruone pisze:i np. Hass ma sterowanie od siemensa
Akurat Haas ma własne sterowanie.

W sumie warto zająć się Heidenhainem i np. (wiem, najpopularniejszy) Sinumerikiem. Problem w tym, że samemu, bez obrabiarki ciężko. Może łatwiej na HH, bo ze strony ich ściągniesz sobie doskonały symulator. Z drugiej strony wszystkie inne systemy, działające na kodach G i związanych z nimi cyklach są tak naprawdę podobne. Jak wiesz, co chcesz osiągnąć (np. wiercenie z wyskokiem), to w końcu znajdziesz, gdzie to wpisać. Ale bez "zajęć praktycznych" się nie obejdzie. Musisz wiedzieć jak włączyć maszynę, jak ją zbazować, obrócić ręcznie magazyn narzędzi i włożyć oprawkę z narzędziem. Musisz umieć zmierzyć narzędzie na maszynie, nawet jeśli narzędzia są mierzone poza obrabiarką. Musisz wiedzieć jak wpisać korekcje - to są banały, ale jeśli nie będziesz wiedział tych podstaw, dla każdej obrabiarki innych, bo to zależy od producenta, gdzie sobie przyciski poumieszczał, to masz problem. Choć jeśli na początku poznasz język programowania, to i pozostałe rzeczy będziesz mógł szybciej opanować.


bob35
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 417
Rejestracja: 05 maja 2007, 10:23
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#7

Post napisał: bob35 » 30 mar 2009, 19:45

Koledzy nauczyć sie programować to pestka wystarczy przeczytać instrukcje natomiast toczyć czy frezować trzeba lat doświadczeń bo jak napiszesz program nie mając pojencia jak się to toczy czy frezuje
OGŁOSZENIE!!! Zamienię dobrą prace w dynamicznie rozwijającym się kraju na zasilek w krajach starej uni.

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#8

Post napisał: CNCRob » 30 mar 2009, 22:29

bob35 pisze:pojencia
kolego naucz sie uzywac jakiegos slownika sprawdzajacego pisownie. w kazdym twoim dziesiejszym poscie jest conajmiej jeden blad... :oops:
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”