systemy sterowania obrabiarek Pronum. czy są dobre?

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
czort
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 346
Rejestracja: 06 lut 2006, 12:08
Lokalizacja: kraków

systemy sterowania obrabiarek Pronum. czy są dobre?

#1

Post napisał: czort » 05 sty 2007, 19:11

Witam
Czy ktoś z Was pracował na sterowaniu firmy Pronum ??
Czy są to dobre sterowania i jak wypadają na tle innych .



Tagi:


Endrio
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 05 sty 2007, 20:56
Lokalizacja: Poznań

Pronum

#2

Post napisał: Endrio » 05 sty 2007, 21:17

Kilka lat temu zdaje sie że w 2001 roku pracowałem na AWII z Pronumem. To była totalna porażka. Maszyna interpolując okrąg fi 150 robiła jajo na 0.3 mm.
Kod oparty jest na ISO czyli jak robi się z ręki to wygląda podobnie jak na siemensie czy fanuku. Ale cykle są do bani, chyba że ostatnio coś pozmieniali.
Obecnie najlepsze sterowania robi chyba siemens, heidenhein i fanuk. Fanuk jest tańszy od pozostałych a ma podobne możliwości. Ja obecnie mam wszystkie maszyny na siemensie 840D i jestem zadowolony z tego sterowania. Dużo zależy też od producenta maszyny bo sterownik to nie tylko miejsce gdzie wpisuje się kod do obróbki ale także cała diagnostyka maszyny, współpraca z innymi urządzeniami itd. Jak masz trochę kasy to kup sobie maszynę z zabezpieczeniem "safty integreted" unikniesz wtedy zabawy z wyjezdzaniem z magazynu narzędzi gdy maszyna się w nim zatrzyma.

Pozdrawiam
Endrio


blemish
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 18 lis 2004, 21:46
Lokalizacja: podkarpacie

#3

Post napisał: blemish » 08 lut 2007, 23:11

albo mi sie wydaje albo ktoś namówił cię na przeróbka maszyny w oparciu o pronuma, odpuść sobie, to tak jak byś teraz chciał wyciągnąć z piwnicy PC-ta i chciał odpalić porządny system cad-owski

no chyba ze ma to byćmaszyn ado prostych naprawde operacji, a pronuma gdzieś wydarłeś, (nie kupowałeś) to owszem


Autor tematu
czort
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 346
Rejestracja: 06 lut 2006, 12:08
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: czort » 09 lut 2007, 19:12

Nie nic nie przerabiałem tylko natknąłem się na stonkę pronuma przypadkiem i zżerała mnie ciekawość czy są chodź w połowie tak dobre jak tam opisują. . Ale 0.3 mm jajka to jest strasznie dużo!! nie była to wina maszyny albo napędu ??

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#5

Post napisał: Piotrjub » 09 lut 2007, 19:28

Nie spotkałem osobiście sterowania PRONUM, ale słyszałem o nich dużo dobrego od różnych osób.


Hag 77
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 10 lut 2007, 04:17
Lokalizacja: Chojnice

#6

Post napisał: Hag 77 » 10 lut 2007, 14:20

Pronum to prawdopodobnie jkiś syf!!!! kupuj to co jest sprawdzone ....jak narazie nie ma lepszego sterowania do obrabiarek jak Sinumerik lub Heideinhain , innych nie polecam , nie wiem jak to wygląda w kwesti kosztów zakupu lecz dostajemy bardzo duzo mozliwości.Pracuje na Sinumerik 810D , nie ma wiekaszych problemów , Koike , to są 2 osiowe maszyny do wypalania gazem , staroć , Heidenhain , centrum obróbcze , bardzo dobrze działa , Esab , cięcie plazmą , do grubości 40mm, osobiscie polecam Sinumerika , starsze wersje sterowania raczej tanio mozna zakupic , z tego co wiem to Simens odkłada z roku na rok porzucenie produkcji i serwisu starszych sterowań ale są zbyt popularne aby zrezygnować , więc jak narazie nawet serwis i cześci są zapewnione , a w tej dziwnej firmie to raczej wątpie

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#7

Post napisał: skoti » 10 lut 2007, 15:30

Hag 77 pisze:Pronum to prawdopodobnie jkiś syf!!!!
Co w nim jest takiego syfiatego ? Rozumiem ze pracowales jakis czas na nim wiec rozwin swoja mysl i napisz jakies konkrety .
Hag 77 pisze:jak narazie nie ma lepszego sterowania do obrabiarek jak Sinumerik lub Heideinhain , innych nie polecam
Dlaczego ? W czym jest lepszy Sinumerik i Heideinhain np od Fanuc ? Co Ci nie pasowalo w Fanuc ?

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#8

Post napisał: Piotrjub » 10 lut 2007, 18:34

Hag 77 pisze:więc jak narazie nawet serwis i cześci są zapewnione , a w tej dziwnej firmie to raczej wątpie
Własnie o to chodzi że wszyscy podkreślali bardzo dobry serwis Pronuma a krytykowali pozostałe (z uwagi na czas naprawy).


Hag 77
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 10 lut 2007, 04:17
Lokalizacja: Chojnice

#9

Post napisał: Hag 77 » 10 lut 2007, 22:23

Twierdze tak ponieważ preferuje sprawdzone systemy sterowania ,pracuje w firmie gdzie maszyny pracują 24 godziny na dobę ,nie ma czasu na wynalazki , a jeśli coś spełnia wymagania produkcyjne to właśnie to polecam, spradzwdzone , dużo materiałów na temat tych firm systemów można znależć w internecie , przydatne do szkolenia operatorów jak i dla mnie ,.co do Faunca , miałem bardzo mało do czynienia z tym systemem, nie powiedziałem że jest gorszy, bardzo dobry , co do reszty zarzutów to powiiem że Pronum to młoda firma na tym rynku , może i spełni wymagania produkcyjne ....zresztą sie nie wypowiadam więcej bo tylko to oglądałem,w kwesti działania nie mam żadnego pojęcia.....być może to dobre rozwiązanie , ale ja nie jestem do tego przekonany


jjanusz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 292
Rejestracja: 16 lut 2006, 19:55
Lokalizacja: krasnogliny

#10

Post napisał: jjanusz » 11 lut 2007, 05:28

PRONUM to nic innego (chyba) jak udoskonalony NUMS740
widziałem to w wjelu firmach i nie słyszałem żeby ktoś nażekał a myśle że robją to już ze 20 lat jest i u mnie w pracy ale narazie maszyna stoi w polu i nic konkretnego nie mogie od siebie powjedzić
niedość że masz pracę to jeszcze pieniądze byś chciał

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”