Problem z głowicą SAUTERA

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
plipek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 39
Rejestracja: 29 lis 2005, 07:27
Lokalizacja: wawa

Problem z głowicą SAUTERA

#1

Post napisał: plipek » 03 lip 2009, 19:17

Witam
Mam taki problem.W tokarce TAE 25 N.
Przy toczeniu po kilku detalach ,a są to małe elementy tokarka nagle sie zatrzymuje. Zawsze występuje ten sam problem przy obrocie w trakcie zmiany narzędzi. Raz jest to przy czwartej sztuce a raz przy dziesiątej nie ma na to reguły.
Jakie mogą byc tego przyczyny.
Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#2

Post napisał: CNCRob » 03 lip 2009, 20:42

jak sie objawia? jaki komunikat? głowica się rygluje czy nie? przerobiłem na tej tokarce chyba wszystkie możliwe awarie ale z twojego opisu to jedynie można wróżyć.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Autor tematu
plipek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 39
Rejestracja: 29 lis 2005, 07:27
Lokalizacja: wawa

#3

Post napisał: plipek » 04 lip 2009, 10:02

Witam
Przepraszam nie podałem tego
Wyświetla się komunikat
700033 obrót głowicy.Proszę o radę co robic

[ Dodano: 2009-07-04, 10:05 ]
Głowica nie rygluje się podczas obrotu

[ Dodano: 2009-07-04, 11:04 ]
Zacznę od począdku.Posiadam tokarke TAE25N z głowica sautera 12poz., sterowanie elektryczne.
Rok prod. 1999. Sterowanie simens 810D. Jestem w trakcie uruchamiania maszyny.

W trakcie pracy (praca z programu Nc) przy obrocie głowicy maszyna zatrzymuje sie. Mogę wtedy obrócic głowice ręcznie (dosłownie głowica obraca sie swobodnie - NIE RYGLUJE SIĘ ?). Wyswietla sie bład 700033
Aby zlikwidowac błąd muszę restartować maszynę.

Wpadłem na pomysł zeby po restarcie obrócić głowica poza programen NC, naciskając odpowiednie dwa przyciski [T]. Pojawia sie to samo zjawisko, maszyna wyswietla bład 700033, głowica obraca się swobodnie.
To zjawisko wystepuje na róznych gniazdach z różna czestotliwością (obrót o 5poz., 0 15poz. itd. przypadkowo)

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1027
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#4

Post napisał: gelo » 04 lip 2009, 12:08

A jaki jest tekst obok alarmu 700.... To jest alarm ustawiany przez producenta. Co tam jest napisane?
Czy probowales ryglowac glowice recznie? tzn trzeba zdjac pokrywe tylna glowicy, odkrecic korek na deklu silnika, zeby mozna bylo kluczem imbusowym obracac osia silnika.
Teraz krecac osia silnika obracasz tarcze najlepiej w okolice pozycji T1. Jak tarcza jest mniej wiecej w poblizu T1 wciskasz bolec indeksujacy ( jak zdjales pokrywe glowicy to z tylu wystaje taki element z gumowa zaslepka z tylu) Wciskasz ten bolec krecac nadal osia silnika do momentu az bolec nie wpadnie w otwor. Wtedy popychajac caly czas bolec zaczynasz krecic osia silnika ok 1-1,5 obrotu w przeciwnym kierunku niz dotychczas. Wowczas powinienes czuc dosc wyrazny opor na osi i tarcza powinna byc juz zaryglowana. Jezeli nie udaje ci sie wcisnac bolca lub tarcza nie blokuje sie po ok 1-1,5 obrotu osia silnika, tylko przeskakuje moze to oznaczac ze cos z mechanika glowicy jest nie tak i trzeba ja rozbierac. Jezeli uda ci sie zaryglowac glowice recznie oznacza to ze mechanika jest OK a problemu trzeba szukac w sterowaniu ( np. sklejone styki stycznika lub przerwany przewod lub wadliwie dzialajacy enkoder)
Cala instrukcja ryglowania jest opisana w instrukcji Sauter.
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#5

Post napisał: CNCRob » 04 lip 2009, 12:34

miałem podobne problemy z tą maszyną. czy przy próbie ustawienia punktu referencyjnego po rozbazowaniu głowicy obraca się w sposób mocno zwolniony? czy rygluje się bez problemu po restarcie maszyny? podczas próby obrotu maszyna od razu się zatrzymuje czy głowica się obraca a następnie staje? zdejmij główną pokrywę głowicy, taka duża blacha od twojej strony z boku i tam będą czujniki odpowiedzialne za położenie, być może nie działa ten odpowiadający za zwolnienie głowicy, będzie to prawdopodobnie najtańsza usterka jeśli coś wysiadło. ale najlepiej jak powiedział kolega gelo, podaj tekst przy numerze błędu, nie mam przy sobie dokumentacji więc nie pamietam co on oznaczał.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Autor tematu
plipek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 39
Rejestracja: 29 lis 2005, 07:27
Lokalizacja: wawa

#6

Post napisał: plipek » 04 lip 2009, 14:06

-komunikat przy nr błędu 700033 OBRÓT GŁOWICY.

-obrót głowicy odbywa sie bez spowolnień

- po restarcie, z klawiatury uruchamiamy obrót głowicy, głowica sie rygluje i obraca bez spowolnien, przeprowadzamy bazowanie i maszyna gotowa do pracy

- Problem powstaje podczas toczenia , gdy rozpoczyna sie obrot głowicy do nowej pozycji i nastepuje próba wyboru nowego narzedzia (wtedy pojawia sie błąd) za kazdym razem w innej poz. narzędziowej,

- maszyna z ta usterką umożliwia toczenie kilku detali (2-5-7 , różnie ilosci , w tym czasie głowica wykonuje normalne zmiany narzedzi az do pojawienia sie błedu)

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#7

Post napisał: CNCRob » 04 lip 2009, 14:38

sprawdź na początek to co najłatwiejsze a mianowiecie wszystkie czujniki. chociaż przy uszkodzeniu któregoś wystepuje kilka błędów jednocześnie, sprawdzałeś czy razem z twoim komiunikatem nie ma innych? słychać jakieś opory lub problemy z zaryglowaniem lub odryglowaniem głowicy? może coś cieżko chodzi?

[ Dodano: 2009-07-04, 15:45 ]
przeszukałem właśnie instrukcję diagnostyczną, którą mam w komputerze i nie mam tego numeru błędu. sprawdź dokładnie czy pokazują się jeszcze jakieś komunikaty z tym błędem i wypisz wszystko tu dokładnie, czasem dodatkowe komunikaty naprowadzają na trop a ten co się tobie pokazał to jedynie komunikat wynikowy, który występuje na końcu czynności.

[ Dodano: 2009-07-04, 15:48 ]
powiedz jeszcze, czy tylko rozbazowuje głowicę czy jeszcze coś się dzieje z maszyną? przypominam sobie podobne problemy, gdy przetarł się u nas kabel od silnika na przeciwwrzecionie ale wtedy również wyłączało hydraulikę i było więcej komunikatów.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Autor tematu
plipek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 39
Rejestracja: 29 lis 2005, 07:27
Lokalizacja: wawa

#8

Post napisał: plipek » 05 lip 2009, 11:07

Dzięki koledzy za rady
W poniedziałek sie za to ostro biorę
Może wybieracie sie do warszawy,chętnie skorzystam z pomocy specjalisty.

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#9

Post napisał: CNCRob » 05 lip 2009, 11:38

do warszawy mam obecnie ponad 2000km :grin: ale jak będe przy okazji przejeżdżał to dam znać :mrgreen:
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Autor tematu
plipek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 39
Rejestracja: 29 lis 2005, 07:27
Lokalizacja: wawa

#10

Post napisał: plipek » 07 lip 2009, 23:41

Witam po przerwie
Dzięki koledzy
Usterka usunięta
Enkoder przetwornik na głowicy był zalany olejem .Po rozebraniu i umuciu działa aczkolwiek myłem go ze trzy razy zanim ruszył.Mam pytanie do was czy wiecie ile kosztuje ten enkoder i może wiecie jaki jest koszt zestawu naprawczego do głowicy.Jeszcze raz dzięki.Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”