Funkcja BL (backslash) w FADAL`u

Dyskusje o obrabiarkach cnc Fadal

Autor tematu
Czarus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 03 lip 2007, 08:01
Lokalizacja: Lublin

Funkcja BL (backslash) w FADAL`u

#1

Post napisał: Czarus » 03 lip 2007, 08:07

witam,
na wstępie chciałbym się ze wszystkimi przywitać i dodać, że to mój pierwszy post na tym forum, wiec proszę o wyrozumiałość ;)
Niedawno nabyłem pionowe centrum obróbcze FADAL z `88 roku, jest to moja pierwsza maszyna numeryczna, nie ukrywam że przekonała mnie do niej cena i niski pobór prądu. Niestety jej sterowanie jest nieco odmienne od tych używanych w Polsce, stąd krok po kroku, metodą prób i błędów staram się ją rozgryźć. Nie mogę sobie poradzić z następującą komendą:

9.4 BL COMMAND Using the BL Command
Backlash occurs when the tool changes direction. It is compensating for mechanical
play in the ball screw, giving the screw an extra amount of turn getting the balls to touch
the opposite lead of the thread before the table starts to move.
1. To see the backlash setting in the control, type “BL”, in Command mode, then press
the ENTER key. (The factory setting is on the inside of the pendant door.)
2. To enter a backlash setting, go to Command mode, type “BL”, axis #, amount of
backlash in center of table, amount at negative (-) side of table, amount at positive
(+) side of table, press ENTER key.
EXAMPLE: BL,1,3,5,1 This will enter for the X axis a backlash setting of .0003 for the center of
the table, .0005 for the left side and .0001 for the right side.

Czy to jest korekcja zużycia narzędzia?
Z góry dziekuje za pomoc, i pozdrawiam!



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 03 lip 2007, 14:21

Witam.
Najwyraźniej jest to korekcja dla poszczególnych śrub napędowych, w tym wypadku kulowych, uwzględniająca kierunek ruchu.
Najlepiej niech Kolega wylistuje i zapisze sobie w instrukcji aktualne ustawienia, zanim zacznie je modyfikować (komenda BL i ENTER).
Dla przykładu:
" BL,1,3,5,1 This will enter for the X axis a backlash setting of .0003 for the center of the table, .0005 for the left side and .0001 for the right side. "
1 - oś X (2 to pewnie Y itd.),
3 - wartość środkowa (kiedy oś stoi - ale tego nie jestem pewien),
5 - korekcja przy ruchu w lewo,
1 - korekcja przy ruchu w prawo.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fadal”