Układ sterowania robota SCARA

Awatar użytkownika

Autor tematu
kejtu
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 67
Rejestracja: 21 maja 2007, 22:17
Lokalizacja: Łódź

Układ sterowania robota SCARA

#1

Post napisał: kejtu » 29 sie 2010, 20:56

Witam, w ubiegłym roku w ramach pracy dyplomowej na Politechnice Łódzkiej stworzyłem od podstaw program sterujący oraz układ sterowania dla manipulatora SCARA. Poniżej linki do filmów na Youtube.




Więcej informacji o całej konstrukcji pod adresem www.k2site.pl/?page_id=198.

Obecnie myślę nad stworzeniem podobnego programu obsługującego roboty o różnych strukturach kinematycznych oraz układu sterowania dla potrzeb amatorskiej robotyki.


"szkoda kasy żeby budować dla samego budowania" a ja lubię :)

Tagi:


mariaczi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 15 wrz 2010, 11:28
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: mariaczi » 22 gru 2010, 11:16

świetna robota!


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Post napisał: jarekk » 22 gru 2010, 21:20

Tak - przyjemnie patrzeć. Widać że było naprawdę dużo pracy przy tym projekcie.


ucy7400
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 51
Rejestracja: 23 maja 2010, 23:04
Lokalizacja: ziemia

#4

Post napisał: ucy7400 » 04 gru 2011, 20:24

Możesz coś więcej napisać o sterowaniu robota?

1. Rozumiem, że robot nie posiadał żadnego "firmowego" oprogramowania/sterowania - zbudowana została całość kontroli - od sterowania silnikiem, przez kinematykę do języka sterującego?

2. Czy takim systemem możesz sterować innego, istniejącego robota SCARA - podłączając się do jego sterowania silnikiem?

3. Czy możliwe jest sterowanie innym robotem przez połączenie Twój Program PC - inny robot, z jego własnym sterownikiem silników, ewentualnie sterownikiem kinematyki?

4. Jaką osiągnąłeś dokładność, powtarzalność ruchów?

Awatar użytkownika

Autor tematu
kejtu
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 67
Rejestracja: 21 maja 2007, 22:17
Lokalizacja: Łódź

#5

Post napisał: kejtu » 04 gru 2011, 22:27

1) Ponieważ stary układ sterowania nie nadawał się do użytku, wszystko zaprojektowałem i wykonałem od podstaw, wykorzystując jedynie sama konstrukcje robota, jego napędy i zasilacz.

2) Teoretycznie systemem powinno dać się sterować każdym robotem SCARA który wyposażony jest w napędy z enkoderami. Ewentualnie wymagana by była regulacja nastawów regulatora PI i zmiana sterowników silników w zależności od ich typu.

3) Ponieważ generowanie trajektorii realizowane jest przez program PC (co jest kiepskim pomysłem) konieczny by był jakiś translator który tłumaczył by informacje wysyłane z PC na zrozumiały język dla innego sterownika.

4) Generator trajektorii na komputerze pc przesyła do sterownika w równych interwałach czasowych kolejne położenia dla każdego silnika. Na tej podstawie silnik wykonuje kolejny "krok", natomiast jego rzeczywista pozycja względem zadanej korygowana jest za pomocą sprzężenia zwrotnego z enkoderów zainstalowanych na wałach silników.
"szkoda kasy żeby budować dla samego budowania" a ja lubię :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Roboty”