Typ konstrukcji nośnej dla małej frezarki CNC

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Petti
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 02 sty 2005, 14:30
Lokalizacja: podkarpacie

Typ konstrukcji nośnej dla małej frezarki CNC

#1

Post napisał: Petti » 15 sty 2005, 23:52

Witam
Mam kolejne pytania dot. budowy małej frezarki CNC.
Zastanawiam się nad rodzajem konstrukcji do takiej maszyny, wykonanej z dobrych profili aluminiowych. Czym rózni się "w codziennym użytkowaniu" konstrukcja bramowa (jak suwnica), gdzie stół X stoi, a porusza się brama z osią Y i Z, a konstrukcja, gdzie Y stoi a ruchomy jest stół osi X i Z. Wydaje mi się, że ta druga konstrukcja jest bardziej sztywna. Do minusów można zaliczyć trochę większy obszar podstawy, która zazwyczaj zawiera w sobie ruchomy stół X i ew. dodatkowy ciężar (od przedmiotu obrabianego) do poruszania przez silnik krokowy stołu X. Jeśli coś mógłbym dać na plus, to materiały obrabiane będą raczej lekkie (drewno, plastik, tekstolit, tw. sztuczne, pianki, w ostateczności aluminium) a silniki ok. 2Nm (+- 0.5). Wielkość obszaru roboczego to ok. X=1000, Y=500, Z=350 mm. Proszę grupowiczów o pomoc w ocenie trafności wyboru któregoś z tych rozwiązań. Ja bardziej skłaniam się do tego drugiego rozwiązania, chociaż jeszcze rozwazam obie propozycje.
PS.
Na koniec taki sobie pomysł. Końce stołu X mogłyby zachodzić nad podstawe, powiedzmy 10-15% długości stołu X - czyli nie byłyby podparte na prowadnicach...??? Zmniejszyłoby to podstawe, a miejsca do postawinie maszyny nigdy za wiele!!!
Załączniki
003.jpg
Schemat napędu ruchomego stołu X
003.jpg (68.86 KiB) Przejrzano 7800 razy
002.jpg
Schemat maszyny z boku
002.jpg (43.66 KiB) Przejrzano 7835 razy
001.jpg
Schemat maszyny od przodu
001.jpg (47.99 KiB) Przejrzano 7902 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 575
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

#2

Post napisał: mumin » 16 sty 2005, 10:42

Ja też trochę się zastanawiałem przed rozpoczęciem pracy nad swoją frezareczką i doszedłem do wniosku, że właśnie pierwsze rozwiązanie jest trafniejsze. Przedmiot obrabiany może wpaść w wibracje itp i stały stolik pozwala na sztywne jego zamocowanie. Słuszność takiego rozważania ? zdecydowana większość frezarek (grawerek) to frezarki bramowe. Nie mówię tu o frezarkach do metalu :) chociaż http://www.waterjets.org/index.html mówi coś innego :) Podsumowując prostszy w wykonaniu będzie prawdopodobnie ruchomy stolik ale ja wybrałem bramę i jestem zadowolony. Odwiedź stronę http://www.sea-gull.demon.co.uk/ porównaj i wybierz powodzenia.

Mumin

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 16 sty 2005, 11:54

identyczny problem miałem .....( nawet gdzieś mówiliśmu na forum o tym ..pytałem jakie rozwiązanie będzie najleprze )
obecnie mam frezarke bramowom .. bo większość stwierdziłe że lepiej jest jak materiał się nie porusza .... konstrukcja faktycznie nieco trudniejsza od ruchomego stołu ale jestem zadowolony :)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”