PLOTER MALUJĄCY AEROGRAFEM

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
pagony
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 29
Rejestracja: 30 maja 2005, 18:46
Lokalizacja: Wroc?aw

PLOTER MALUJĄCY AEROGRAFEM

#1

Post napisał: pagony » 30 maja 2005, 19:42

Chcę zbudować ploter malujący aerografem tzn. piórem powietrznym z farbą. Planuje go zainstalować na gładkiej pionowej ścianie. Chcę żeby jego zakres działania / malowania był 2x2m. jego konstrukcja miała by się opierać na dwóch profilach zamocowanych poziomo nad i pod obszarem roboczym w dystansie od ściany po których poruszał by się trzeci pionowy jako prowadnica dla karetki z aerografem.
Ploter będzie natryskiwał farbę na dowolne podłoża mocowane na ścianie w obszarze roboczym np. blejtram malarski lub papier i jego odległość od ściany będzie ustawiana ręcznie (do aerografu będzie dochodził przewód od sprężarki nie stawiający zbytnich oporów).
Przewiduje że będą potrzebne dwa silniki krokowe sterujące ruchem XY i cewka/cewki wyzwalające natrysk farby. Ploter ten ma drukować bitmapy 1-o bitowe tzn. czarno-białe.
Najchętniej oparł bym się na gotowych elementach elektronicznych / sterujących bo nie jestem elektronikiem tylko studentem malarstwa i w kwestii podłączania i oprogramowania będę szukał pomocy wśród znajomych. Do szanownego forum mam prośbę o wszelkie uwagi na temat tego projektu, porady techniczne, szacowane parametry silników, pasków transmisyjnych i możliwości oprogramowania całego układu albo gotowych programów sterujących.



Tagi:


radziwon
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 05 lut 2005, 22:54
Lokalizacja: Bia?ystok

#2

Post napisał: radziwon » 31 maja 2005, 09:02

Jest jeszcze taki patent że można zawiesić areograf na dwóch linkach, te linki do silników umieszczonych w górnych rogach powierzchni. Budowa prostsza - sterowanie trudniejsze. Gdzieś widziałem to na stronach o amatorskim cnc - tam może być jakiś program do sterowania .


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: 251mz » 31 maja 2005, 11:10

ale to troche marny pomysł z tym aerografem bo chyba zamontujesz taki marny aerograf. bo ja mam aerograf to masz tam przeciez regulacje strumienia. ale nie wiem bo ja maluje na autkach i motocyklach. a pozatym bedziesz musial wszystko b. prezycyjnie zgrac aby sie zacieki nie robiły

Awatar użytkownika

Autor tematu
pagony
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 29
Rejestracja: 30 maja 2005, 18:46
Lokalizacja: Wroc?aw

#4

Post napisał: pagony » 31 maja 2005, 17:46

tutaj jest kilka przykładów, między innymi hektor tzn. ploter na dwóch linkach:
http://www.hektor.ch/
http://www.pixation.com/pixation.htm
http://www.laccorp.jp/index.html
http://www.appliedautonomy.com/gw.html
http://www.plotpage.webpark.pl/

[ Dodano: 2005-05-31, 20:43 ]
To wstępny szkic mojego plotera:
-dolny profil poziomy - kątownik aluminiowy - po nim jeździ wózek trzymający prowadnice pionową, na końcu zamocowany jest silnik.
- prowadnica pionowa - dwuteownik aluminiowy - silnik na dole steruje karetką góra dół.
- górny profil poziomy - kątownik aluminiowy (przekrój mniejszy od dolnego) - do utrzymywania pionu prowadnicy pionowej.
Załączniki
ploter.jpg
ploter.jpg (12 KiB) Przejrzano 9546 razy


B_Ornacki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 09 kwie 2005, 09:08
Lokalizacja: Krzeszowice

#5

Post napisał: B_Ornacki » 01 cze 2005, 17:17

WITAM
Myślę że wszystkie twoje problemy rozwiązał by ploter pisakowy SC-103 polskiej firmy KOMPUTEX produkowany pod koniec lat 80 . potężnesilniki krokowe 1.8 NM , napęd przez linki , mechanizm opuszczania pisaków jako spust aerografu , najwyżej wymiana cewki.
pozostają do zrobienia prowadnice oś X , Y no i nie wiem jak ze zdefiniowaniem obszaru roboczego .
POZDRAWIAM
B_Ornacki
PS sory za ortografię


jakubs13
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 70
Rejestracja: 01 maja 2005, 15:01
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: jakubs13 » 01 cze 2005, 21:09

WITAM

W którymś z twoich linków zobaczyłem ploter malujący różno kolorowy malunek na samochodzie. Wieci jak to jst zrobione, że maluje różnymi kolorami ?? Tak jak w drukarce ma 3 kolory i je miesza ??
Kuba

Awatar użytkownika

Autor tematu
pagony
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 29
Rejestracja: 30 maja 2005, 18:46
Lokalizacja: Wroc?aw

#7

Post napisał: pagony » 01 cze 2005, 23:44

jakubs13 pisze:Wieci jak to jst zrobione, że maluje różnymi kolorami ?? Tak jak w drukarce ma 3 kolory i je miesza ??
Ta firma nie podała dokładnie jak działa głowica. Wiadomo z opisu na tej stronie że kolor jest CMYK i natryskiwany jest ciśnieniowo.


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#8

Post napisał: anoda » 02 cze 2005, 09:05

B_Ornacki pisze:WITAM
Myślę że wszystkie twoje problemy rozwiązał by ploter pisakowy SC-103 polskiej firmy KOMPUTEX produkowany pod koniec lat 80 . potężnesilniki krokowe 1.8 NM , napęd przez linki , mechanizm opuszczania pisaków jako spust aerografu , najwyżej wymiana cewki.
pozostają do zrobienia prowadnice oś X , Y no i nie wiem jak ze zdefiniowaniem obszaru roboczego .
Jest to najprostsze rozwiązanie problemu - układ sterujący od plotera XY formatu A3. Sam rozważałem przeróbkę plotera pisakowego HP DRAFTPRO z wykorzystaniem jego napędów i sterowania tzn zwiększenie formatu z A0 na dwa razy większy przez zmianę przełożenia na osiach.Rysunki wykomnujemy wtedy na formacie plotera A3 ( lub A0) a efekt dostajemy powiększony. Ten ploter SC-103 tobyłby w sam raz. Gdzie taki można kupić?

Pozdrawiam
Pozdrawiam

Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałować - BROMBEL Liczy się suma kosztów globalnych.


B_Ornacki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 09 kwie 2005, 09:08
Lokalizacja: Krzeszowice

#9

Post napisał: B_Ornacki » 02 cze 2005, 09:46

WITAM
Takie plotery to zabytki więc trzeba by poszukać na na giełdach .
W Krakowie przy ul. Balickiej w każdą sobotę i niedzielę odbywa się giełda elektroniczna można tam znaleźć rużne ciekawostk , wiem że w Bytomiu funkcjonuje giełda staroci ale tam nie byłem . Jak masz wswoich okolicach takie giełdy to wystarczy zapytać gości , którzy tym handlują bo oni zwiedzają pół Polski z towarem . można też szukać w necie .
Pozdrawiam
B_Ornacki
Sory za ortografię


pdusp
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 25 paź 2004, 09:44
Lokalizacja: informacjaKRD.pl
Kontakt:

Re: PLOTER MALUJĄCY AEROGRAFEM

#10

Post napisał: pdusp » 02 cze 2005, 13:06

pagony pisze:Chcę zbudować ploter malujący aerografem tzn. piórem powietrznym z farbą. Planuje go zainstalować na gładkiej pionowej ścianie. Chcę żeby jego zakres działania / malowania był 2x2m. jego konstrukcja miała by się opierać na dwóch profilach zamocowanych poziomo nad i pod obszarem roboczym w dystansie od ściany po których poruszał by się trzeci pionowy jako prowadnica dla karetki z aerografem.

Witajcie,
Dawno nie byłem tak zafascynowany projektem jak tym co zobaczyłem na stronie http://www.hektor.ch/
i postanowiłem, że zbuduje podobne urządzonko.
Mam za soba pewne małe sukcesy CNC - sam zbudowałem ploter do cięcia styropianu więc liczę na sukces i w tej materii. Zadanie wydaje się być nieco prostrze, ale program trzeba będzie chyba samodzielnie napisać.

Kilka pytań:
- jak siła jest potrzebna do wciśnięcia/uruchomienia wytrysku z pojemnika ze spray'u?
- czy wybrać linki czy paski zębate?
- jak naciskać na kapsel spray'a? elektromagnes wydaje się zbyt słaby?
- najchętniej wybrałbym sterowanie radiowe do załączania wytrysku /karetka byłaby bez kabli za to zaopatrzona w odbiornik i akumulatorki/
- co tak naprawdę można namalować? na stronie hektor.ch są tylko proste rysunki: linie chmurki, drzewka, a wy co myślicie o jakości takiego malowidła?
- jakie maksymalne wymiary malowanego obiektu?
- jaka prędkość malowania? zbyt duża to chyba będzie szarpać pojemnikiem!

Pozdrawiam i zyczę miłego dnia
Piotrek
http://www.InformacjaKRD.pl
Ostatnio zmieniony 02 lut 2010, 22:39 przez pdusp, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”